Główna » Poetycka opowieść o walce z chorobą – koniecznie przeczytaj!

Poetycka opowieść o walce z chorobą – koniecznie przeczytaj!

kraboszki

O podróży ku życiu utkanej z gorzkich przystanków – premiera autobiograficznej powieści Barbary Piórkowskiej

Kraboszki to najnowsza powieść słynnej gdańskiej pisarski, która po walce z trudną chorobą zdecydowała się podzielić swoimi doświadczeniami. W sposób poetycki opisuje zachodzące w jej życiu zmiany i rzeczywistość, która przestała być dla niej łaskawa. Przeplataną płaczem i śmiechem historię można przeczytać dzięki wydawnictwu Marpress od 27 marca 2020.

Kilka razy bolała ją głowa, potem upadła na ulicy. Tak zaczęła swoją podróż przez kolejne sale szpitalne, w której głównymi stacjami są „pobranie krwi” i „chemia”. Musi przyswoić reguły dotyczące życia w chorobie i jednocześnie znaleźć własną drogę do wyzdrowienia. Pomoc w utkaniu całkiem nowej nici życia przyjdzie z nieoczekiwanej strony. 

Kraboszki to słodko gorzka opowieść o trudach bycia kobietą. Kobietą zwyczajną, usiłującą być silną niezależnie od prób, na które wystawi ją los. „Mam czterdzieści lat i historia mojego życia się kończy” – spowiada się bohaterka ze swojego życia – „Dźwigam ramiona okolicznych mężczyzn, którzy beze mnie umierają i jest im smutno w życiu. Umiem to wszystko udźwignąć jak worek z wapnem” – i dodaje przewrotnie – „W Roku Węża znajdę męża”.

„Czytam tę książkę i płaczę. Bo w sumie nic tu śmiesznego – zbyt blisko podchodzi do szpitalnego łóżka głównej bohaterki Śmierć, zbyt często boli dziewczynę ciało, a makatka jej życia spruła się Rodzanicom zbyt wcześnie.  Ale czytam tę książkę i śmieję się w głos. Bo Śmierć chodzi tu w brązowych rajtuzach, za kaloryferem w domu mieszka Kikimora, a pielęgniarka na nocnym dyżurze podczytuje Niesamowitą słowiańszczyznę dłubiąc w zębach kłosem żyta” – poleca Magdalena Grzebałkowska, polska pisarka i reporterka – „Barbaro Piórkowska, poetko codzienności, napisałaś niezwykłą książkę”.

Autorka prywatnie jest miłośniczką folkloru, zbierającą wycinanki ludowe. Z tego względu po raz kolejny sięga po postacie i wątki z mitologii słowiańskiej. Sam tytuł nawiązuje do słowiańskich masek obrzędowych, symbolizujących wędrujące dusze. Więcej o historii powstawania książki, motywacjach i inspiracjach wykorzystanych do jej napisania, można się dowiedzieć oglądając zapis spotkania autorskiego. Z powodu pandemii zostało ono przeniesione do domowej przestrzeni autorki i miało formę live’u transmitowanego przez stronę na Facebooku: Barbara Piórkowska, pisarka.

„Zapraszam do podróży, podróży utkanej z gorzkich przystanków i przyjemnych powiewów radości. Do wspólnej drogi, która zawsze składa się ze wzlotów i upadków. Do przeżywania, mam nadzieję, historii, której nie doświadczyliście, nie doświadczacie ani nie będzie wam dane doświadczać. A jeśli nawet, to pamiętaj, załóż najpierw kraboszkę, maskę drewnianą, która cię przed nią uchroni” – Barbara Piórkowska.

O Autorce:

Barbara Piórkowska jest autorką prozy Utkanki (2014), czterech tomów poetyckich, audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta Piórko Natalii Grzebały). Jej powieść Szklanka na pająki (2010/2018) w całości była czytana na antenie PR Trójki. Współtworzyła również spektakle poetyckie i spacery literackie. Niejednokrotnie prowadziła warsztaty twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Ukończyła warsztaty pisania prozą, organizowane przez Wydawnictwo Czarne. Jej teksty były tłumaczone na język angielski, niemiecki, rosyjski i litewski. Jest także laureatką Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010. Wielokrotnie została doceniona za dorobek artystyczny, m.in. otrzymując stypendium Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. 

Książkę możesz już kupić:

sklep.marpress.pl/produkt/kraboszki/

Podziel się: