Elizabeth Chadwick Pani Anglików – recenzja

Piękno, władza, obowiązek, pożądanie. Wojna płci na dworach średniowiecznych monarchów. Poznajcie burzliwe losy cesarzowej Matyldy, zwanej „panią Anglików” opisane w najnowszej powieści Elizabeth Chadwick.

Rok 1125. Po śmierci męża Heinricha, z którym zaręczyła się jako siedmioletnia dziewczynka, Matylda, wnuczka Wilhelma Zdobywcy, wraca ze Świętego Cesarstwa, aby rozpocząć nowe życie na dworze ojca, króla Anglii Henryka I. Ojciec, wytrawny dyplomata i strateg, szybko znajduje dla niej drugiego męża, dużo od niej młodszego Godfryda z Andegawenii, który zostanie później nazwany Pięknym. Między małżonkami źle się układa i Matylda ucieka od męża, po czym pod naciskiem ojca wraca do niego. Tymczasem nad Anglią zbierają się ciemne chmury: Henryk I umiera i choć przed śmiercią skłonił baronów do przysięgi wierności wobec córki oraz jej syna, możni ani myślą jej dotrzymać, gdyż nie widzą kobiety w roli monarchy. Matylda upomina się o swoje prawa i rozpoczyna bezpardonową walkę o władzę…

Cesarzowa Matylda, to postać niezwykła. Królowa bez korony, która nigdy nie zasiadła na tronie i spełniła swoje ambicje dopiero w osobie syna, Henryka II Plantageneta, wielkiego króla i niezwykłego człowieka. Twarda i bezkompromisowa, „bez śladu łagodności kobiecej”, jak o niej mawiano, Matylda wyprzedzała swoją epokę niezłomną siłą charakteru i hartem ducha, dzięki którym mimo licznych niepowodzeń w końcu dopięła swego.

Mimo używania tytułu „Pani Anglików”, Matylda nigdy nie cieszyła się popularnością wśród ludu, który uznawał ją za zbyt obcą i zbyt wyniosłą. Zmarła w Rouen, gdzie została pochowana w tamtejszej katedrze. Na jej grobie napisano: Wspaniała przez urodzenie, wspanialsza przez ślub, ale najwspanialsza przez swego potomka. Tu leży córka, żona i matka Henryków.

Pani Anglików” Elizabeth Chadwick to pasjonujący i wciągający od pierwszych stron obraz średniowiecza, pełen intryg politycznych i barwnych postaci. Autorka trylogii o Eleonorze Akwitańskiej przyzwyczaiła nas do tego, że słowem maluje obrazy z wielką dbałością o szczegóły i znajomością obyczajów epoki, co sprawia, że czytelnik czuje się niemalże naocznym uczestnikiem wydarzeń. Bohaterowie jej powieści są ludźmi z krwi i kości, i nawet postacie fikcyjne wydają się równie prawdziwe, jak te historyczne.

Tym razem główną rolę w tej powieści historycznej grają kobiety. Żyjące w średniowieczy zdominowanym przez mężczyzn nie poddają się, ostro walczą o swoją pozycję i wpływy. Taką postacią jest nie tylko tytułowa Pani Anglików, ale też Adelajda, druga żona Henryka I. Mają ze sobą mnóstwo wspólnego, a jednak los stawia je po przeciwnej stronie barykady w politycznej walce o władzę i upragniony tron.

Pozycja, którą śmiało można polecić nie tylko miłośnikom powieści historycznych.

aka

Zobacz również: o książce Elizabeth Chadwick Pani Anglików w naszym serwisie

Podziel się: