Główna » Odwyk nie zawsze uchroni Cię przed tragicznym losem. Recenzja powieści Adama Widerskiego

Odwyk nie zawsze uchroni Cię przed tragicznym losem. Recenzja powieści Adama Widerskiego

Odwyk Adama Widerskiego okładka

„Odwyk” Adama Widerskiego to debiut może trochę przewrotny, lecz przy tym oryginalny. Przede wszystkim, w najważniejszych puntkach znacząco odbiega 0d schematów rządzących się kryminałem.

Stereotypem w powieści kryminalnej jest chociażby samotny detektyw, koniecznie z problemem alkoholowym. Albo pił albo pije nadal i nie zamierza przestać. Odwet zaczyna się od tego, że w renomowanej klinice leczenia uzależnień w Łodzi ofiarą zabójcy pada jeden z pacjentów. Kolejne trupy to, dziwnym trafem, również ludzie uzależnieni od alkoholu lub umoczeni w narkotykowym półświatku. Dziwnym dla prowadzących dochodzenie, ale nie dla seryjnego zabójcy, który ma przecież wszystko przemyślane i zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach.

Ok, i tu już wkraczają schematy – seryjny zabójca, który mści się za wyrządzone krzywdy. Symbolicznie okalecza zwłoki i pozostawia symboliczne wskazówki. Choć te akurat też dość oryginalne – flaszka wódy i… wierszyk.

Potem wszystko już się mocno gmatwa, atmosfera się wręcz zagęszcza, dzięki czemu na nudę na pewno nie będziemy narzekać. Powieść zdecydowanie trzyma w napięciu, od niecodziennego początku, po absolutnie nieoczekiwany koniec.

Wątków i bohaterów jest sporo. W Odwecie dochodzenie prawdy nie spoczywa na barkach samotnego bohatera rodem z komiksu. To praca zespołowa – policyjnych startych wyg, ambitnych żółtodziobów, nieznośnego, zadufanego w sobie prokuratora, a nawet dziennikarzy śledczych. Próbę rozwikłania motywów zabójcy utrudniają wszechobecne układy i układziki, sprzeczne tropy i wskazówki, a nawet miłość i mroczna przeszłość. I to nie tylko pokrzywdzonego psychopaty, ale i bohaterów pozytywnych.

Na szczęście debiutujący autor sprawnie poradził sobie z tym całym zamieszaniem. Pozornym jak się okazuje, wszystko na koniec łączy się bowiem w logiczną całość.

Do plusów zaliczyć również trzeba wyjątkową dbałość o szczegóły. Zarówno te dotyczące śledztwa – prowadzonego w terenie, na odprawach, w gabinecie patologa czy podczas prywatnych rozmów, jak i miasta, w którym toczy się akcja powieści. Widać ogromną znajomość Łodzi i to z tej znanej chyba nielicznym strony.

Werdykt po debiucie: z niecierpliwością czekać będziemy na kolejną książkę Adam Widerskiego.

Andrzej Kwaśniewski

O książce „Odwyk” i Autorze w naszym serwisie

Przeczytaj fragment powieści ODWYK Adam Widerski Wydawnictwo INITIUM w naszym serwisie!

Adam Widerski "Odwyk"

Podziel się: