Główna » Konkurs: „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”

Konkurs: „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”

  • Konkursy
Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza

Jarosław Iwaszkiewicz, postać niezwykła o niezwykłym mieście. Przez ponad 80 lat bacznie śledził zmiany zachodzące w stolicy, krytykował ją, ale również angażował się w jej odbudowę.

W roku 125. rocznicy urodzin pisarza, varsavianista dr Tomasz M. Lerski w książce Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza bierze pod lupę teksty jego autorstwa. Publikacja, która ukazała się  nakładem wydawnictwa Fabuła Fraza nieco ponad tydzień temu już dziś może trafić w Wasze ręce. A to za sprawą konkursu „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”.

Urodzony 20 lutego 1894 roku w Warszawie Iwaszkiewicz, już w dzieciństwie szukał miejsc, które mogą przenieść go do „innego świata”. W dzieciństwie tym miejscem była Pijalnia Czekolad Wedla, zaś czekolada była dla niego luksusem, na który oszczędzał przez cały tydzień. „W (…) tajemnicy przed matką zachodziłem zawsze do Wedla, aby kupić sobie tabliczkę czekolady. Codziennie dostawałem, prócz pokaźnej paczki śniadaniowej, jeszcze trzy kopiejki na herbatę w szkole. Herbaty tej często nie piłem – i zaoszczędzone w ten sposób w ciągu tygodnia pieniądze co sobotę lokowałem w słodyczach Wedla. (…) lubiłem się zanurzyć w atmosferze świata, który poza sklepem Wedla był mi niedostępny” pisał w jednym ze swoich opowiadań, Staroświeckim sklepie.

„Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza” – pięknie wydana, pełna niesamowitych historii, ciekawostek, refleksji, ilustrowana wywołującymi nostalgię chyba nie tylko u Warszawiaków archiwalnymi zdjęciami…

Konkurs: Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza

Nagrody:  3 książki „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza” Tomasza M. Lerskiego

Zadanie konkursowe: Przy jakiej ulicy mieściła się dawna kawiarnia „Pod Pikadorem”?

(mała podpowiedź: jeżeli ktoś wybiera się na październikowy Bezpłatny spacer po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza, będzie wiedział)

Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres konkurs@modaija.pl z dopiskiem w temacie Warszawa w terminie do 17. października 2019 roku.

Nagrody otrzymają Autorki/Autorzy – 15, 35, 55 prawidłowej odpowiedzi w kolejności nadesłanych maili.

Biorąc udział w konkursie wyrażacie Państwo zgodę na podanie i przetwarzanie swoich danych osobowych. W przypadku wątpliwości prosimy się zapoznać z polityką prywatności i rozporządzeniem RODO tutaj.

Ogólny regulamin konkursów na ModaiJa dostępny jest tutaj.

Zobacz również: o książce „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza” Tomasza M. Lerskiego w naszym serwisie

Rozwiązanie konkursu

Prawidłowa odpowiedź: Dawna kawiarnia „Pod Pikadorem” mieściła się przy ul. Nowy Świat 57 w Warszawie.

Nagrody otrzymują: Emilia, Stanisław oraz Kazimierz.

Czy zdziwi Was, że ty razem wszyscy Laureaci pochodzą z… Warszawy? Widać znają swoje miasto i jego historię!

Podziel się: