Główna » Konkurs: Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem

Konkurs: Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem

  • Konkursy
Damy z gronostajem

„Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem”. Tajemnice najbardziej kontrowersyjnego obrazu Leonarda da Vinci! Pierwsza książka opisująca całościowo historię najcenniejszego dzieła w zbiorach Polski.

  • Jak go malowano? Skąd wiadomo, że jego autorem jest Leonardo?
  • Kim jest modelka i dlaczego trzyma akurat gronostaja?
  • Jak dziś dba się o obraz?
  • Jak wyglądają procedury związane z podróżami Damy…?
  • Kto go miał przez te 264 lata?
  • Gdzie był schowany?
  • Co przeszedł?
  • Czy to prawda, że pozostał w rodzinie modelki w Cremonie?

 Kolejna obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników sztuki po bestsellerowej biografii Leonarda da Vinci.

Książka dla wszystkich tych, których zachwyca postać i życie Leonarda. Autorka rozprawia się z mitami na jego temat. Czy na pewno był leworęczny? Czy na pewno był homoseksualistą?

Miłość, intryga, pożądanie – zaklęte w obrazie mistrza.

Jest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może kogoś pożegna?

Była kochanką Lodovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch, i uznaną poetką.

Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama z gronostajem dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.

Konkurs: Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem

Nagrody:  3 książki „Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem” Katarzyny Bik ufundowane przez Wydawnictwo Znak

Zadanie konkursowe: Jakie skojarzenia, emocje, odczucia wywołuje w Tobie obraz Dama z gronostajem – opisz krótko w kilku zdaniach.

Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres konkurs@modaija.pl z dopiskiem w temacie Dama w terminie do 28. sierpnia 2019 roku.

Nagrody otrzymają Autorz najciekawszych, zdaniem jury konkursowego, wypowiedzi.

Biorąc udział w konkursie wyrażacie Państwo zgodę na podanie i przetwarzanie swoich danych osobowych. W przypadku wątpliwości prosimy się zapoznać z polityką prywatności i rozporządzeniem RODO tutaj.

Ogólny regulamin konkursów na ModaiJa dostępny jest tutaj.

Zobacz również: o książce „Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem” w naszym serwisie.

Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem
Katarzyna Bik
Oprawa twarda
Wydanie: Pierwsze wydanie: 2019-08-26
ISBN: 978-83-240-5807-5
Liczba stron: 386
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205mm
Cena katalogowa: 49,90 zł

Konkurs z przyczyn od nas niezależnych nierozstrzygnięty.

 

Podziel się: