Konkursy

Konkurs: Emily Dickinson Wiersze wybrane

Mamy dla Was nowy wspaniały konkurs, w którymi nagrodami są „Wiersze wybrane” Emily Dickinson w znakomitym tłumaczeniu i z przedmową Stanisława Barańczaka.

Zachęcamy do sięgnięcia po tomik „Wierszy wybranych”, w których tajemnicza Emily Dickinson uchwyciła pełną sprzeczności rzeczywistość, prawdę o świecie, sobie samej i szczęściu. Wiersze Emily Dickinson to kanon, który każde pokolenie czytelników odkrywa dla siebie.

Emily Dickinson (1830–1886) niemal całe życie spędziła w rodzinnym domu, z dala od świata, zaledwie kilka razy opuszczając Amherst, miejsce swego urodzenia. Przed 1886 r. ukazało się drukiem jedynie kilka z ponad 1700 jej wierszy. Reszta przetrwała w zamkniętym na klucz kufrze, którego zawartość dopiero po śmierci poetki pozwoliła odkryć jej niezwykły talent, nowatorstwo, przenikliwość. W krótkie, pełne paradoksów utwory chwytała rzeczywistość. Umiała nie tylko dostrzec jej wewnętrzne sprzeczności, ale i zaakceptować je, znaleźć w nich prawdę o świecie i sobie samej.
Tą jedną z najbardziej oryginalnych i najwybitniejszych poetek amerykańskich, wciąż pozostaje nieprzeniknioną zagadką jako pisarka i jako człowiek.

Jej twarz znamy tylko z jednego dagerotypu, który wykonano, gdy Emily miała siedemnaście lat. Przedstawia on szczupłą nastolatkę z twarzą o nieregularnych rysach i szeroko rozstawionych oczach.Wiemy, że miała rude włosy, choć ona sama porównywała ich kolor raczej do sherry.

Gdy po śmierci Emily jej wiersze ujrzały światło dzienne i zyskiwały popularność, rodzina „upiększyła” wizerunek z dagerotypu, dodając sławnej już wtedy poetce wdzięku i kobiecości z godnie z panującym w jej epoce kanonami urody. Podobny retusz przechodziły wiersze Emily, wymyslano utworom nowe tytuły, wygładzano metrum, zmieniano interpunkcję, nadając wierszom delikatny kobiecy charakter. Jak pisze we wstępie do tomu Wierszy wybranych Stanisław Barańczak „Zburzyło ten stereotyp dopiero opublikowanie w roku 1955 przez Thomasa H. Johnsona kompletnego krytycznego wydania wierszy poetki w ich oryginalnej postaci, a wkrótce później także pełnej edycji jej listów. Dopiero w świetle tych wydań okazało się, że ta, którą miano za nieśmiałą i sentymentalną panienkę z prowincji, zajmującą się w wolnych chwilach pisaniem wierszy o ptakach i kwiatach, była w rzeczywistości wielką nowatorką, odnowicielką mowy poetyckiej, obdarzoną przy tym umysłem o filozoficznej głębi i nie cofającą się przed niczym w swojej pogoni za wymykającą się prawdą świata czy własnej świadomości”. (…)

Książka została wydana w twardej oprawie z obwolutą.

KONKURS

nagrody: 2 książki Wiersze wybrane” Emily Dickinson!

 

Pytanie konkursowe: Ile wierszy napisała Emily Dickinson? (oczywiście, nie chodzi o dokładną liczbę).

Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres konkurs@modaija.pl z dopiskiem w temacie Emily w terminie do 11. marca 2017 roku. W mailu prosimy podać dane kontaktowe umożliwiające wysyłkę nagrody w przypadku wygranej.

Nagrody otrzymają Autorki/Autorzy – 25, 55 prawidłowej odpowiedzi w kolejności nadesłanych maili.

Ogólny regulamin konkursów na ModaiJa dostępny jest tutaj.

Rozwiązanie konkursu

Prawidłowa odpowiedź: ponad 1700 (ok. 1700)

Nagrody otrzymująMaria Tarnów, Andrzej Starachowice.

Gratulujemy!

 

Polecamy również: