Konkurs! Jeans, love and rock and roll w książce „Dziewczyny chcą się zabawić”

Jeans, love and rock and roll – tętnią w książce „Dziewczyny chcą się zabawić” Adrianny Michalewskiej oraz Izabeli Szolc, którą teraz możecie wygrać w naszym konkursie!

To historia młodych kobiet, które postanowiły spełniać swoje marzenia na przekór szarej rzeczywistości lat 80., a zarazem pierwsza część czterotomowej sagi o łódzkich dziewczynach.

Koniec lat 80. Schyłek komunizmu w Łodzi. Cztery dziewczyny. Każda pochodzi z innego środowiska. Monika wywodzi się z inteligenckiego domu. Amelia dorasta w kulcie wyidealizowanej postaci zmarłego ojca i jego pasji – lotnictwa. Iza, córka polityka i urzędniczki, wychowuje się w cieniu uwielbianego przez rodziców brata Rocha. Pauliną, wychowywaną w robotniczej rodzinie, po śmierci matki zajmuje się ciotka i starsze rodzeństwo. Muszą dbać także o ojca alkoholika.

„Dziewczyny chcą się zabawić” to przepełniona dziewczęcymi emocjami, energią, pragnieniem wolności i miłości pierwsza część czterotomowej sagi o łódzkich dziewczynach. Adrianna Michalewska i Izabela Szolc nieco ironicznie, a zarazem lekko i dowcipnie opowiadają o szaleństwie, trudnych wyborach i buncie wpisanym w każdą młodość. Nawet tę, która wpisana jest w scenerię podupadającej i zdezorientowanej przemianami ustrojowymi Łodzi. Naiwne i nieco idealistycznie patrzące na świat szesnastoletnie bohaterki zderzają się z szarą codziennością komunistycznej Polski, szukają swojej drogi, ale też próbują pogodzić się z niedostatkiem bliskości i brakiem życiowych perspektyw w mieście, które jest pełnoprawnym bohaterem tej powieści.

       .

Zobacz również: więcej o książce i jej Autorkach w naszym serwisie.

 

Autor: Adrianna Michalewska , Izabela Szolc
Tytuł: „Dziewczyn y chcą się zabawić”
Data premiery: 14.02.2018 r.
Cena: 39,90 zł
Liczba stron: 480
Wydawnictwo : MUZA SA

 

KONKURS

nagrody: 3 egz. książki „Dziewczyny chcą się zabawić” Adrianny Michalewskiej oraz Izabeli Szolc!

 

 

 

Zadanie konkursowe: Z czym kojarzą Wam się lata 80? Forma i długość wypowiedzi dowolne.

Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres konkurs@modaija.pl z dopiskiem w temacie Dziewczyny w terminie do 27. lutego 2018 roku. W mailu prosimy podać dane kontaktowe umożliwiające wysyłkę nagrody w przypadku wygranej.

Nagrodę otrzymają Autorki/Autorzy najciekawszych, zdaniem Jury, wypowiedzi.

Ogólny regulamin konkursów na ModaiJa dostępny jest tutaj.

Rozwiązanie konkursu

Jury postanowiło nagrodzić następujące Autorki i ich wypowiedzi

Na temat wspomnień z lat 80 mogłabym napisać książkę ale ja jestem zwykłą czytelniczką i poważne pisanie zostawię innym.
Dla mnie lata 80 to młodość i wspaniałe lata spędzone w podstawówce. Przeżyłam wtedy nie tylko swoje dojrzewanie fizyczne ale też to pod względem emocjonalnym. To w tamtym czasie zakochałam się taką pierwszą szaleńczą miłością. Wtedy po raz pierwszy z mych oczu płynęły łzy rozpaczy kiedy zrozumiałam że ta miłość jest tylko jednostronna. Lata 80 to też pierwsze przyjaźnie które jak się okazało mają taką siłę, że trwają do dziś. Lata 80 to czas w którym wiele rzeczy było nieosiągalnych ale jak się teraz okazuje nie były nam one do niczego potrzebne. Nie było komórek ale nikt nie miał problemów z umówieniem się z kimś na mieście, komputery znałam z tv a o internecie nikt nawet nie słyszał i sobie go nie wyobrażał. Ale czy go potrzebowałam? Nie, miałam za to przyjaciół i na wszystko starczało mi czasu. Lata 80 to czas do którego z chęcią bym wróciła po by znów poczuć jak fajne może być życie.

Agnieszka, Łódź

 

Lata 80 kojarzą mi się z moim dzieciństwem, ponieważ to właśnie w tych latach przyszłam na świat. PRL-owskie klocki Lego, które nawet czasem dało radę złożyć, samochody na pedały, o których marzyłam, a o którym to marzeniu nigdy nawet nikomu nie wspomniałam, przekonana, że są wyłącznie dla chłopców, odważna (patrząc przez pryzmat dzisiejszych czasów), nastroszona fryzura mojej mamy oraz Izabela Trojanowska, która była z resztą dla tej fryzury inspiracją ;) Guma Turbo z obrazkiem w środku, komiksy sprzedawane przez dzieciaki na ulicy, Mikołaj z brodą z waty i zwisającym pod nosem, zaschniętym klejem, wzbudzającym niemałą, delikatnie powiedziawszy, konsternację wśród dzieciaków. Słodycze, które były wtedy czymś absolutnie wyjątkowym (torcik wedlowski nie smakuje już tak jak wtedy…), Teleranek i dobranocki, które oglądali wszyscy, a także bieganie niemal od rana do wieczora po pełnych dzieciaków podwórkach!

A ponieważ w czasie tym miało miejsce wiele niezwykle ważnych dla naszego kraju wydarzeń, chcąc kojarzyć lata 80 z czymś więcej niż ze słodyczami i beztroską zmąconą jedynie zaschniętym klejem pod nosem Mikołaja, zgłębiam w ostatnim czasie wiedzę o tym okresie w naszej historii. I z przyjemnością spojrzę na ten, jakby nie patrzeć, niepowtarzalny czas, z perspektywy autorek książki „Dziewczyny chcą się zabawić”!

Milena, Warszawa

 

Moje sentymenty z tych lat to granie w gumę, podchody, berek, muzyka lat 80 – Bad Boys Blue, Savage, Modern Talking, CC Catch i wiele innych, chleb z masłem i cukrem, rabarbar moczony w cukrze, mordoklejki, wyczekiwanie na Boże Narodzenie, paczki na święta, jak te pomarańcze smakowały, rajstopy i kawa z murzynkiem na dzień kobiet, wyroby czekoladopodobne, wypad do cyrku, mój pierwszy rower,zapach szynki , zbieranie puszek po różnych piwach, zbieranie kapsli, historyjek od gum Donald, ehhhhh, dużo tego było.Teraz jest wszystko a pracy brak

A z minusów
żeby nie było za pięknie: stan wojenny, milicyjne nyski, skwaszone miny dorosłych, autobusy ogórki i rzygobusy h9, gigantyczne kolejki i opryskliwe ekspedientki, kartki, zapchane, brudne i wiecznie spóźnione pociągi („ale to akurat normalne”), brak słodyczy i owoców, „za chwilę dalszy ciąg programu” albo „dziecko + zapałki = pożar” :)

Aneta, Wielkie Drogi

Podziel się: