Główna » Czy istnieje literatura kobieca? Odpowiadają Grochola, Dziewit-Meller i Chutnik – filmik

Czy istnieje literatura kobieca? Odpowiadają Grochola, Dziewit-Meller i Chutnik – filmik

Z okazji Dnia Kobiet zapytaliśmy polskie pisarki o kobiety w literaturze. Kim są najsilniejsze bohaterki i ulubione autorki Katarzyny Grocholi, Anny Dziewit-Meller i Sylwii Chutnik oraz czy istnieje literatura kobieca? Odpowiedzi znajdują się w filmiku poniżej.

Literatura kobieca, czyli jaka?

Każda z nich jest inna, wszystkie łączy jedno – literatura – ich wielka pasja i miłość. O świecie literatury i kobietach opowiadają Katarzyna Grochola, Anna Dziewit-Meller i Sylwia Chutnik. W jednym rzędzie stanęły Małgorzata z powieści Bułhakowa, Pippi Langstrumpf i Lisbeth Salander.

 

Trzy wyjątkowe pisarki tworzące powieści w zupełnie odmiennych stylach. Po jakie książki sięgają, jakie są ich ulubione postaci i czy istnieje w ogóle coś takiego jak literatura kobieca? W związku z Dniem Kobiet autorki specjalnie dla Empiku uchylają rąbka tajemnicy i opowiadają o żeńskim pierwiasku w literaturze, czyli o wyjątkowych pisarkach, silnych bohaterkach, licznych inspiracjach i fascynacjach.

 

Katarzyna Grochola – specjalistka od powieści obyczajowych, książek pełnych ciepła, humoru, emocji, romantyzmu, nazywana ulubioną pisarką Polek; tegoroczna laureatka Bestsellerów Empiku;

 

Anna Dziewit-Meller – dziennikarka, reporterka, podróżniczka, żona i matka dwójki dzieci, miłośniczka Gruzji; autorka głośnych powieści Disko” i „Góra Tajget”, a także wspomnień z wyprawy – „Gaumardżos” – spisanych wraz z mężem – Marcinem Mellerem;

 

Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, feministka, laureatka Paszportów Polityki, wielokrotnie nominowana do Nagrody Nike, pisze odważnie, z pazurem, o gorzko-słodkich obliczach codzienności.

Podziel się: