Główna » Władza. Pożądanie. Obowiązek. Losy cesarzowej Matyldy, zwanej „panią Anglików” – Elizabeth Chadwick

Władza. Pożądanie. Obowiązek. Losy cesarzowej Matyldy, zwanej „panią Anglików” – Elizabeth Chadwick

Pani Anglików

Gorąco polecamy Państwa uwadze premierę kolejnej książki Elizabeth Chadwick, autorki trylogii o Eleonorze Akwitańskiej.

Ponadczasowa siła kobiet w sylwetkach średniowiecznych monarchiń. Bezwzględna walka o władzę. Postaci historyczne przestawione z wielką dbałością o szczegóły i znajomość obyczajów tamtej epoki sprawią, że czytelnik poczuje się uczestnikiem wydarzeń i z zapartym tchem będzie śledził losy bohaterów.

Piękno. Władza. Obowiązek. Pożądanie. Losy cesarzowej Matyldy, zwanej „panią Anglików”

Rok 1125. Po śmierci męża Heinricha, z którym zaręczyła się jako siedmioletnia dziewczynka, Matylda, wnuczka Wilhelma Zdobywcy, wraca ze Świętego Cesarstwa, aby rozpocząć nowe życie na dworze ojca, króla Anglii Henryka I. Ojciec, wytrawny dyplomata i strateg, szybko znajduje dla niej drugiego męża, dużo od niej młodszego Godfryda z Andegawenii, który zostanie później nazwany Pięknym. Między małżonkami źle się układa i Matylda ucieka od męża, po czym pod naciskiem ojca wraca do niego. Tymczasem nad Anglią zbierają się ciemne chmury: Henryk I umiera i choć przed śmiercią skłonił baronów do przysięgi wierności wobec córki oraz jej syna, możni ani myślą jej dotrzymać, gdyż nie widzą kobiety w roli monarchy. Matylda upomina się o swoje prawa i rozpoczyna bezpardonową walkę o władzę…

Po trylogii o Eleonorze Akwitańskiej, jednej z najwybitniejszych kobiet w dziejach, poznajemy losy jej teściowej, cesarzowej Matyldy, pani Anglików i królowej bez korony, która nigdy nie zasiadła na tronie i spełniła swoje ambicje dopiero w osobie syna, Henryka II Plantageneta, wielkiego króla i niezwykłego człowieka. Twarda i bezkompromisowa, „bez śladu łagodności kobiecej”, jak o niej mawiano, Matylda wyprzedzała swoją epokę niezłomną siłą charakteru i hartem ducha, dzięki którym mimo licznych niepowodzeń w końcu dopięła swego. Przeciwieństwem Matyldy jest Adelajda z Louvain, jej rówieśniczka i macocha, która po śmierci Henryka I też musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości i znalazła na to własny sposób. Dwie sylwetki kobiet średniowiecza, dwie skrajnie różne postawy, które mówią nam wiele o epoce i jej obyczajach, jak zawsze przedstawionych przez Elizabeth Chadwick z wielką dbałością o szczegóły.

Uznana autorka powieści historycznych prezentuje średniowieczną wojnę płci z perspektywy Matyldy i jej macochy.

„New York Post”

Chadwick snuje wiarygodną wizję epoki, to jej znak firmowy… prawdziwa uczta dla zmysłów.

„RT Book Reviews”

Zawsze ceniłam twórczość Elizabeth Chadwick, odkąd sięgnęłam po jej pierwszą powieść. Jej bohaterowie żyją, czują i są równie namacalni jak osoby z pierwszych stron gazet, które oglądamy na ekranach telewizorów i których istnienie to dla nas oczywistość. To samo dotyczy bohaterów Chadwick: nawet fikcyjni wydają się równie prawdziwi jak tło historyczne, w którym są osadzeni. Jej wcześniejsza powieść, „To Defy a King”, słusznie zdobyła tytuł najlepszej powieści historycznej 2011 roku. „Pani Anglików” jest równie godna polecenia.

„Historical Novels Review”

Elizabeth Chadwick jak zawsze kreśli szczegółowy i pasjonujący obraz średniowiecza, pełen intryg politycznych oraz barwnych postaci z otoczenia króla.

Historical-Fiction.com

Elizabeth Chadwick (ur. 1957) jest uznaną, brytyjską autorką bestsellerowych powieści historycznych. Jako członkini Regia Anglorum – wczesnośredniowiecznej grupy rekonstrukcyjnej, Elizabeth prowadzi własne badania historyczne, a zdobytą wiedzę wykorzystuje w swojej twórczości. Mieszka z rodziną w Nottingham.

Nakładem Prószyński i S-ka ukazało się kilka tytułów autorki.

Elizabeth Chadwick Pani Anglików
Kategoria: Literatura światowa
Tytuł oryginału: Lady of the English
Data wydania: 09.04.2019
Format: 140mm x 215mm
Liczba stron: 504
Cena detaliczna: 39,99 zł
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Pani Anglików

Podziel się: