Główna » Była agentka CIA ujawnia sekrety biura wywiadu. „Tajne życie” Amaryllis Fox

Była agentka CIA ujawnia sekrety biura wywiadu. „Tajne życie” Amaryllis Fox

Tajne życie

Dziś, jak nigdy, kwestie bezpieczeństwa narodowego budzą niezwykłe emocje wśród ogółu społeczeństwa. Tym bardziej książka odsłaniająca globalne zagrożenia i tajniki pracy szpiegowskiej pisana z perspektywy kobiety powinna – jak sądzę – wzbudzić do refleksji wielu Polaków.

„Tajne życie”Amaryllis Fox (ang. „Life Undercover: Coming of Age on the CIA”) to wspomnienia 40-letniej, choć już „emerytowanej” agentki CIA, a zarazem bestseller „New York Timesa” (polska premiera 5 maja). Przenikliwie opisuje ona najbardziej wymagające szkolenia szpiegowskie na świecie i misje kontrolujące dostęp komórek terrorystycznych do broni atomowej. Fox przedstawia tajniki życia szpiega, pokazując detale i kontrowersje, których nie znajdziemy w innych książkach tego typu. Sam Vincent V. Severski określą ją jako świetną i pełną napięcia.

Była agentka infiltrowała grupy terrorystyczne i handlarzy bronią. Pracowała w Pakistanie, Chinach, a nawet w Mjanmie. Jako jedna z najmłodszych agentek w historii – zaczęła w wieku 21 lat – okazała się zarówno doskonałym analitykiem, tworzącym algorytmy, jak i perfekcyjną agentką w terenie. „Tajne życie” wciąga czytelnika niczym thriller, aż trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Apple TV wykupił prawa do realizacji serialu na podstawie książki.

Świetna, pełna napięcia, odsłaniająca wiele tajemnic

Vincent V. Severski

Jako młoda kobieta została zwerbowana do CIA. Infiltrowała najniebezpieczniejsze grupy terrorystyczne na Bliskim Wschodzie. Była agentka amerykańskiego wywiadu, Amaryllis Fox, w swojej książce Tajne życieodsłania niemal wszystkie tajniki pracy szpiega, pokazując detale, których żaden agent nie wyjawił wcześniej światu. Polska premiera tego bestsellera New York Timesajuż 5 maja.

Amaryllis Fox swoje pierwsze szkolenie operacyjne, zamknięcie w symulowanym świecie na pół roku, rozpoczęła mając zaledwie 21 lat. Wraz z nią wkraczamy do świata tajnych agentów, przekraczamy bazę Langley i docieramy na tzw. Farmę, czyli teren, gdzie odbywają się najbardziej wymagające szkolenia szpiegowskie. Agenci są tam przygotowywani na wszystko, nawet na próby molestowania czy niezwykle realistyczne groźby zamordowania bezbronnych dzieci.

Fox pierwszą misję zrealizowała pod nieoficjalną przykrywką i nie mogła liczyć na żadne dyplomatyczne wsparcie w sytuacji zagrożenia. Pomogła jej globtroterska przeszłość, podróżowanie u boku ojca, doradcy Margaret Thatcher i Michaiła Gorbaczowa. Jednym z jej celów było kontrolowanie dostępu do broni atomowej, biologicznej i chemicznej. Aby infiltrować środowisko zainteresowane wykorzystaniem jej w aktach terroru, weszła w mroczny krąg handlarzy bronią i ich klientów. Stykała się z członkami grup terrorystycznych w Karaczi, Rangunie i Szanghaju.

Jedną z jej ostatnich misji było udawanie marszandki zainteresowanej sztuką ludów tubylczych. Podczas tej pracy Fox – co wielu osobom może wydać się kontrowersyjne – zabierała na akcje swoją malutką córką, ukrywając w jej pieluchach podsłuch. Fox, tak jak na prawdziwego szpiega przystało, opisuje swoje różne wcielenia. Agentka potrafiła się wielokrotnie przeobrażać, dzięki czemu zdobywała cenne dla służb informacje. Jej atutem była też kobiecość, która powodowała, że nikt nie podejrzewał jej o prowadzenie podwójnej gry w imieniu najpotężniejszej agencji wywiadowczej na świecie.

„Tajne życie” wciąga niczym thriller, ale jest bardziej przerażające, bo każda zapisana na jego stronach historia wydarzyła się naprawdę. To książka pokazująca, że świat i wojna o globalne wpływy wygląda zupełnie inaczej niż sobie wyobrażamy.

Zobacz wywiady z Amaryllis Fox:

Napisana w klimacie powieści szpiegowskiej książka, oferuje barwne i dynamiczne spojrzenie na to, kto pracuje na rzecz bezpieczeństwa Ameryki i całego świata

Los Angeles Times

Wyłaniająca się historia wygląda tak, jakby John Le Carré wylądował w Jedz, módl się kochaj

New York Times

Genialne… Fascynujące… Fox poruszająco pisze o próbie połączenia kariery szpiegowskiej z życiem rodzinnym… Świetna lektura

Washington Post

Amaryllis Fox – jej Tajne życie” (ang. Life Undercover: Coming of Age on the CIA”) tuż po premierze zainteresowało wiele stacji telewizyjnych, a nowy serwis Apple TV wykupił prawa do realizacji serialu na podstawie jej historii. Po 8-letniej karierze w CIA została analitykiem wielu międzynarodowych agencji telewizyjnych, jak CNN, BBC czy Al-Dżazira. Jest matką dwójki dzieci i od 2018 roku żoną Roberta Kennedy’ego III.

Podziel się: