Książki

Broniewski oczami wnuczki – „Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie”

Zachęcamy do lektury naszej październikowej premiery – świetnej biografii Władysława Broniewskiego „Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie” autorstwa wnuczki poety Ewy Zawistowskiej.

To bardzo osobista i szczera opowieść o patchworkowej rodzinie, o trudnych relacjach oraz o człowieku hołubionym przez PRL-owskie władze, któremu do dziś z łatwością przypina się łatkę komunisty.

Zawistowska nie cenzuruje życiorysu swego dziadka, otwarcie pisze m.in. o jego chorobie alkoholowej, która sprowadziła cierpienie nie tylko na niego, ale i na jego bliskich. Ogromną siłą tej książki jest jej emocjonalny ładunek (szczególnie ukazanie niezwykłej więzi pomiędzy Broniewskim a jego ukochaną córką) oraz bogactwo niepublikowanych dotąd materiałów z rodzinnego archiwum.

Zapraszamy również na spotkanie autorskie, które odbędzie się 19 października o godz. 18:00 w Muzeum Władysława Broniewskiego przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 51.

Ewa Zawistowska, wnuczka Władysława Broniewskiego, przez lata rozdzielała jego postać na „prywatnego” dziadka Władka i „oficjalnego” poetę ze szkolnych podręczników. Swojej matki Anki, młodo zmarłej ukochanej córki Broniewskiego, nie pamiętała zupełnie. Po pamięć i wiedzę o nich wyruszyła w literacką podróż w głąb zatrzaśniętego w skrzyni archiwum rodzinnego.

Z nieznanych dotąd listów, zdjęć i dokumentów autorka układa historię swojej niezwykłej rodziny. W jej barwnej opowieści powraca też powojenny świat literacki i filmowy oraz skomplikowana rzeczywistość lat pięćdziesiątych.

Wnuczka Broniewskiego nie unika trudnych tematów – takich jak alkoholizm dziadka, jego poemat o Stalinie, choroba matki i okoliczności jej śmierci czy komunizm babki.

Listy pokazują ogromną miłość Broniewskiego do Anki i niebanalną więź, jaka ich łączyła. Dokumenty ujawniają ciekawe, czasem burzliwe kulisy wspólnej pracy ojca i córki nad filmem „Wisła”, którego realizację przerwała śmierć 24-letniej reżyserki.

W tle widać – zatrzymaną w odległych czasach stalinowskich – całą rodzinę. Tacy, jacy byli na co dzień. W rolach ojców, córek, matek i dziadków. Jak mieszkali, pracowali, spędzali wakacje. O czym myśleli, w co wierzyli.

Unikatowe materiały z rodzinnego archiwum i barwna opowieść o niedającym się zaszufladkować poecie z krwi i kości.

Ewa Zawistowska – urodzona w 1948 roku. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jej świetnie zapowiadającą się karierę dziennikarską przerwała nieuleczalna, dziedziczna choroba. Zaczęła wtedy pisać wiersze i piosenki dla dzieci, wydała kilka książek. Przed dziewiętnastoma laty przeprowadziła się do Grecji, gdzie mieszka do dziś w maleńkiej górskiej wiosce.

Polecamy również: