Badaczki, czempionki, awanturnice – recenzja

Piękna książka, pięknie wydana, o pięknych kobietach. A żeby ktoś nie myślał, że to album z modelkami, to od razu wyjaśniam: pięknych przede wszystkim osobowością, charakterem, umysłem i duchem!

Niezwykłe, a jednak prawdziwe historie niezwykłych kobiet, które odwagą, determinacją czy wiedzą zapisały się na trwałe na kartach historii. Łączy je jedno: przez całe swe życie nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. Po prostu robiły swoje.

Dzięki tej książce dowiemy się, że to kobieta została pierwszą programistką, choć nie wymyślono jeszcze komputera, komu zawdzięczamy skalę Apgar, przedszkola Montessori, małą czarną sukienkę, odkrycie ciemnej materii, wynalezienie papierowych filtrów do kawy, wi-fi i wycieraczek samochodowych. W jaki sposób kobiety przyczyniły się do lotów w kosmos, walczyły o prawa wyborcze i od kiedy wolno im startować w nowożytnych olimpiadach? Kto był pierwszą reżyserką, a kto zdobywczynią Mount Everestu. Zadziwieni? Cóż, o wielu faktach może do tej pory nie wiedzieliśmy, czas zatem najwyższy nadrobić te zaległości.

Joanna Kończak w swojej książce przedstawia 35 fascynujących i inspirujących bohaterek. Są wśród nich bardziej lub mniej znane ogółowi kobiety, m.in. Coco Chanel, Frida Kahlo, Joanne Rowling, Corazon Aquino, Carrie Fisher, Virgina Apgar (lekarka), Maria Montessori (lekarka, pedagożka), Mary Ann Evans (kaskaderka), Zaha Hadid (architektka), Sonita Alizadeh (raperka), Malala Yousafzai (aktywistka), Aisholpan Nurgaiv (łowczyni). Mamy i polską reprezentację: uczona Maria Skłodowska –Curie, himalaistka Wanda Rutkiewicz i bohaterka wojenna Antonina Żabińska.

Jak widać, szeroki, bardzo nawet szeroki przekrój. Od dwukrotnej laureatki nagrody Nobla, fizyczki i chemiczki (Maria Skłodowska –Curie), poprzez aktywistki kobiece i raperki do łowczyni (Aisholpan Nurgaiv). Współczesna nastolatka wywodząca się z kazachskich nomadów, zajmująca się tradycyjnymi łowami z orłem przednim – przyznacie sami, że to brzmi niecodziennie i fascynująco. A takich fascynujących postaci silnych, inteligentnych, niezłomnych kobiet, pełnych ciekawostek opowieści o ich życiu, życiowych wyborach, dokonaniach i sukcesach znajdziemy w książce aż trzydzieści pięć. Ich dopełnieniem są cudowne ilustracje autorstwa Karoliny Matyjaszkowicz, laureatki licznych nagród i wyróżnień, której obrazy znajdują się w muzeach oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Pozycja, która wciągnie – jestem tego pewien! – każdego bez względu na płeć i wiek!

aka

Zobacz również: o książce „Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” w naszym serwisie.

Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice