Główna » Andrzej Dragan na Warszawskich Targach Książki

Andrzej Dragan na Warszawskich Targach Książki

Kwantechizm

Dr hab. Andrzej Dragan, autor książki „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi” Wydawnictwa Fabuła Fraza, będzie jednym z gości Warszawskich Targów Książki. Z fizykiem i fotografem będzie można porozmawiać, poprosić o dedykację lub autograf 26 maja (niedziela) w godzinach 10.30 – 12.00 na stoisku nr 183 Motyli Książkowych w sektorze D18. Impreza na PGE Narodowym będzie ostatnią – przed sezonem wakacyjnym – okazją, aby spotkać autora bestsellerowego już „Kwantechizmu”.

Debiutancka książka popularnonaukowa, która wyszła spod pióra Andrzeja Dragana, dra hab., związanego z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Singapurze, od 28 lutego jest dostępna w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Po wyczerpaniu pierwszego nakładu, wydawca zdecydował się na dodruk. Egzemplarze będą ponownie dostępne w księgarniach od 22 maja. Śmiałkowie, którzy zapoznali się z pozycją, zgodnie stwierdzają: Dragan i fizyka kwantowa to połączenie ciekawe, zaskakujące i zrozumiałe. „Uwielbiam tę książkę! Dragan potrafi soczystą gawędą wyjaśnić teorię względności i kwanty nawet takiemu tumanowi jak ja. A do tego jest bezczelny, arogancki i ma masę anegdot po kieszeniach. Łykam to bez popitki” kwituje Łukasz Orbitowski.

Nie ma głupich pytań

Żyjemy w przeświadczeniu, że wiemy całkiem sporo o świecie, który zamieszkujemy, jednak spotkanie z Andrzejem Draganem może to drastycznie zmienić. Może też obrócić o 180 stopni nasze podejście do zadawania pytań. Z punktu widzenia fizyki kwantowej nie ma bowiem głupich pytań – są tylko dziwne odpowiedzi. „Współczesna fizyka jest często bardzo dziwna, bo nasza rzeczywistość jest po prostu inna, niż jeszcze niedawno wszyscy myśleli. To jest główna trudność” twierdzi autor „Kwantechizmu”. Dragan chętnie odpowie na wszystkie pytania, które nurtują jego czytelników oraz adeptów fizyki.

Zaspokoić ciekawość

Fizyka jest często uważana za wiedzę tajemną, dostępną dla wybranych. W „Kwantechizmie” Dragan udowadnia, że fizyka jest dla każdego. Co więcej, fizyka oraz nauka są jedynym antidotum na chorobę zwaną ciekawością. „Jak wgłębimy się w jakiekolwiek zagadnienie, to najprawdopodobniej będzie nam trudno uwierzyć, że to, co zrozumieliśmy, może być prawdą. I odwrotnie, rzeczy, które nam się wydają oczywiste są najczęściej nieprawdziwe” mówi autor „Kwantechizmu”. „Główny problem ze śmiercią jest dla mnie taki, że moja ciekawość dotycząca pewnych zagadnień nie zostanie zaspokojona” dodaje Andrzej Dragan.

Na świecie jest wiele niezwykłych rzeczy, które nie są wcale tym, czym je nazywamy. „Zdanie krzesło stoi metr ode mnie nie ma sensu na poziomie kwantowym. Krzesło to w większości pustka, ale kwantowa pustka też jest czymś fascynującym. Tak jak na przykład zjawisko czasu. To, że czas może przyspieszać, zwalniać albo zatrzymywać się, albo w ogóle nie być dobrze zdefiniowanym, nie istnieć w takim globalnym sensie. Rzeczywistość na fundamentalnym poziomie jest nieprzewidywalna” tłumaczy autor „Kwantechizmu”.

Choć fizyk z UW przyznaje, iż „nie ma żadnego powodu, żeby sądzić, że akurat teraz wszystko zostanie odkryte, a ciekawość całkowicie zaspokojona”, to zachęca do tego, by wątpić i pytać. „Cytując Freynmana: nauka to przekonanie o ignorancji ekspertów” mówi Dragan.

„Kwantechizm, czyli klatka na ludzi“ – książka popularnonaukowa napisana przez dr hab. Andrzeja Dragana, uzupełniona o barwne przemyślenia autora, na rynku pojawiła się 28 lutego, nakładem wydawnictwa Fabuła Fraza. Autor nie szczędzi czytelnikom czarnego humoru, co czyni trudny temat, niezwykle lekkim i dostępnym dla wszystkich.

Dr hab. Andrzej Dragan – autor 44 prac z zakresu optyki kwantowej, relatywistycznej teorii informacji kwantowej, teorii względności oraz kwantowej teorii pola w zakrzywionych czasoprzestrzeniach. Związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, tam zdobywał kolejne tytuły naukowe – magistra, doktora oraz doktora habilitowanego (2015). Obecnie w Instytucie Fizyki Teoretyczniej UW prowadzi swoją grupę badawczą zajmującą się relatywistycznymi aspektami zjawisk kwantowych. Wcześniej pracował w Imperial College London i University of Nottingham. Jest też profesorem wizytującym National University of Singapore. Andrzej Dragan to postać złożona, typ niepokorny. Naukowiec i artysta w jednym, łączy cięty humor i lekkość przekazu. Nigdy nie pił kawy.

Zobacz również: Andrzej Dragan i Kwantechizm w naszym serwisie

Podziel się: