psycholog-poznan

Kiedy z dzieckiem do psychologa

Problemy wychowawcze, rodzinne lub szkolne? a może potrzebujesz oceny rozwoju dziecka? Z tym i nie tylko zmierzy się psycholog dziecięcy. Czym dokładnie się zajmuje? Gdzie go znaleźć? Jak przygotować siebie i dziecko do pierwszej wizyty? To najczęściej zadawane pytania przez rodziców, na które odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Kim jest psycholog dziecięcy?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to osoba, która pomaga dzieciom i rodzicom. Powinna przede wszystkim posiadać wykształcenie (magister psychologii), które uprawnia do wykonywania tego zawodu. Wydaje się to oczywiste, jednak rzadko kiedy sprawdzamy dyplomy specjalistów, z usług których korzystamy a to otwiera furtkę oszustom jakich wielu na rynku. Dobry psycholog dziecięcy powinien mieć obszerną wiedzę i naturalną umiejętność współpracy z dziećmi w każdym wieku.

Jak szukać psychologa?

Najtańszą i najłatwiejszą opcją jest skorzystanie z pomocy najbliższej publicznej Przychodni Psychologiczno – Pedagogicznej. Usługi oferowane przez państwową poradnię psychologiczno-pedagogiczną (poradnictwo, konsultacje, diagnostyka itp.) są bezpłatne.

Warto sprawdzić czy w szkole/przedszkolu, do którego chodzi nasza pociecha jest zatrudniony psycholog szkolny. Zaletą korzystania z porad psychologa szkolnego jest fakt, że zarówno specjalista jak i dziecko dobrze się znają, co może ułatwić współpracę.

Można też poszukać prywatnego psychologa w wyszukiwarce. Warto wcześniej zapoznać się z opiniami na jego temat, z pewnością niezadowoleni z usług rodzice nie omieszkają zamieścić swoje uwagi w internecie.

Nie powinniśmy też mieć oporów, aby popytać wśród znajomych czy znają godnego polecenia psychologa dziecięcego. Może się okaże, że twoja dobra znajoma korzystała z pomocy specjalisty w sprawie swojego dziecka.

Kiedy zgłosić się do psychologa dziecięcego?

Tak naprawdę to od nas zależy. Jeśli potrzebujemy porady w sprawie prawidłowego rozwoju maluszka, oceny dojrzałości szkolnej lub kiedy mamy trudności wychowawcze, niemal każdą sprawę dotyczącą dziecka możemy omówić z psychologiem. Jednak należy zwrócić wcześniej uwagę na specjalizację psychologa w zależności z jakim problemem się do niego zgłaszamy. Inne kompetencje będzie miał psycholog przedszkolny, inne psycholog w ośrodku wczesnej interwencji a jeszcze inne psycholog oferujący pomoc dla dorosłych.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Zapisując się na wizytę, lepiej zapytać czy mamy przybyć z dzieckiem czy sami. Niektórzy psycholodzy wolą najpierw porozmawiać z samym rodzicem o problemie i metodzie terapii, by na kolejnym spotkaniu rozpocząć już współpracę z dzieckiem. Jeśli się okaże, że pierwsza wizyta ma się odbyć również z dzieckiem, może się zdarzyć iż na chwilę będzie musiało opuścić gabinet, kiedy psycholog będzie chciał porozmawiać na osobności. Uprzedź dziecko, że taka sytuacja może się pojawić lub zabierz ze sobą jeszcze jedną osobę, która na ten czas zaopiekuje się maluchem.
Dodatkowym ułatwieniem na pierwszej wizycie będą stworzone wcześniej notatki, które zapanują nad chaosem w twojej głowie podczas wielu pytań zadawanych przez specjalistę. Mogą pojawić się pytania o przebieg ciąży, o rozwój maluszka od pierwszych dni narodzin, o stan zdrowia, przebyte urazy czy przyjmowane leki.

Jak wygląda wizyta?

Psycholog na pewno zapyta jaki jest powód wizyty i tu niezbędne okażą się sporządzone notatki, dzięki nim łatwiej będzie rozpocząć rozmowę. Specjalista zada na pewno wiele pytań uzupełniających, które pomogą postawić mu wstępną diagnozę. Pytania będą dotyczyły rozwoju dziecka, trybu życia, sposobu wychowania, relacji z rodziną i rówieśnikami. Po serii wnikliwych pytań, jeśli dziecko też miało być na wizycie, zostanie poproszone do gabinetu. W zależności od wieku, psycholog postara się z nim nawiązać kontakt poprzez zabawę lub rozmowę.
Po wywiadzie psycholog może zaproponować terapię krótko- lub długoterminową, w zależności od złożoności problemu z jakim się zgłasza rodzic. Może się okazać, że wystarczy tylko kilka wizyt kontrolny po otrzymaniu wskazówek przez psychologa.

Scroll to Top
Scroll to Top