Kiedy iść do lekarza z gorączką?

Gorączka u dziecka w większości przypadków nie stanowi zagrożenia, gdy jest jednak zbyt wysoka, niezbędna jest natychmiastowa konsultacja lekarska i wdrożenie odpowiedniego postępowania. Sprawdź, kiedy iść do lekarza z gorączkującym niemowlęciem. Spis treści: Czy gorączka jest groźna dla dziecka? Kiedy iść do lekarza z gorączkującym niemowlęciem? Wysoka gorączka u niemowląt – kiedy powinna wzbudzić niepokój? Czy z każdą infekcją dziecka trzeba iść do lekarza? Jak walczyć z gorączką u dziecka?

Czy gorączka jest groźna dla dziecka?

Gorączka to temperatura ciała przekraczająca 38 st. C. Poniżej tej wartości mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Sama gorączka jest sposobem organizmu na radzenie sobie z infekcją. Dlatego też w przypadku podwyższonej temperatury i dobrego stanu dziecka zaleca się postawę wyczekującą i niezbijanie temperatury. Wysoka gorączka, szczególnie utrzymująca się mimo leczenia, jest groźna dla komórek nerwowych dziecka. Może ona również prowadzić do wystąpienia drgawek gorączkowych. Jeśli wystąpią u dziecka takie objawy, w każdym kolejnym przypadku należy włączać leczenie przeciwgorączkowe już przy pierwszych objawach infekcji u dziecka.

Kiedy iść do lekarza z gorączkującym niemowlęciem?

Gorączkujące niemowlę zawsze powinno zostać zbadane przez lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania, np. badanie ogólne moczu, oraz oceni za pomocą otoskopu uszy. Może więc określić przyczynę gorączki u niemowlęcia i zaproponować odpowiednie postępowanie. Do szpitala należy udać się w przypadku, gdy gorączce towarzyszą objawy neurologiczne, dziecko jest podsypiające lub traci świadomość. Podobnie jest, kiedy maluszek przestaje oddawać mocz, a jego skóra staje się blada oraz pojawiają się dreszcze. Wysoka gorączka u niemowląt może być m.in. objawem infekcji meningokokowej prowadzącej do sepsy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Wysoka gorączka u niemowląt – kiedy powinna wzbudzić niepokój?

Wysoka gorączka u najmłodszych dzieci zawsze budzi niepokój rodziców. By wykluczyć występowanie groźnych chorób, takich jak np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami dzieci do 3. miesiąca życia z gorączką powinny być hospitalizowane. W warunkach szpitalnych wykonuje się konieczną diagnostykę m.in. pod kątem zakażenia układu moczowego. Wizyta w szpitalu jest także konieczna, kiedy dziecko ma cechy odwodnienia.

Czy z każdą infekcją dziecka trzeba iść do lekarza?

Dzieci w wieku przedszkolnym i uczęszczające do żłobka o wiele łatwiej łapią infekcje, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W większości przypadków rodzice samodzielnie radzą sobie w domu z objawami łagodnych infekcji. Zdarza się jednak, że wizyta u pediatry jest niezbędna. Jak już wspominałam, lekarz powinien obejrzeć każde gorączkujące maleńkie dziecko. W przypadku dzieci starszych, konsultacja lekarska jest konieczna, kiedy dziecko przechodzi infekcję gorzej niż wcześniejsze lub inaczej niż zazwyczaj.

Jak walczyć z gorączką u dziecka?

O tym, jak walczyć z gorączką u dziecka, decyduje wysokość temperatury i długość jej trwania. Pierwszym krokiem w walce z podwyższoną temperaturą u maluszka jest odpowiednie nawodnienie. Leki podaje się, kiedy temperatura towarzyszy objawom infekcji oraz gdy przekracza 38 st. C. U dzieci najczęściej stosuje się paracetamol i ibuprofen. Aby leczenie było skuteczne, dawka leku powinna być dobrana do masy ciała dziecka. W gorączce pomocne są też chłodne okłady lub kąpiel. Zdarza się jednak, że gorączka jest objawem infekcji bakteryjnej, do której leczenia niezbędna jest antybiotykoterapia. Decyzję o jej włączeniu podejmuje pediatra po wykonaniu potrzebnych badań.

Materiał Partnera

Scroll to Top
Scroll to Top