Zdrowie

Joga na dolegliwości kręgosłupa szyjnego

Nasz kręgosłup nie lubi, kiedy zapominamy o jego istnieniu. Niestety przesiadując przez wiele godzin w jednej pozycji, dodatkowo przybierając przygarbioną pozę, pod koniec dnia możemy odczuwać nie tylko zmęczenie, ale również silny ból kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Ból kręgosłupa szyjnego

O ile doskwierać nam może jedynie w przypadku przemęczenia, przesiadywania w nieprawidłowej pozycji, to mamy większe szanse na poradzenie sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami. W takich sytuacjach bardzo często sięgamy po tabletki lub maści przeciwbólowe.

Kiedy jesteśmy skazani na pracę zawodową, która wykonywana jest w pozycji siedzącej, przed komputerem, wtedy nieprzyjemne objawy, będą pojawiać się niestety coraz częściej. To może być przyczyną zażywania coraz większej ilości lub silniejszych środków znieczulających. Bagatelizując problem poprzez usuwanie objawów, nie dbamy o nasz kręgosłup.

Na pewno osoby cierpiące na bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, nie szukają za bardzo pomocy w alternatywnych źródłach, ponieważ niemalże automatycznie są otoczone informacjami w jaki sposób pozbyć się bólu, ale w odcinku lędźwiowym bądź krzyżowym.

Ból w odcinku szyjnym możemy odczuwać z różnych powodów. Do najczęstszych przyczyn zalicza się nieprawidłowa postawa ciała, statyczny, a w szczególności siedzący tryb życia. W odcinku szyjnym możemy odczuwać silny dyskomfort wywołany stałym napięcie oraz stresem. W takiej sytuacji uciążliwe jest nie tylko przebywanie w pozycji siedzącej, ale również leżenie, co niesie w sobie dalsze konsekwencje wywołane problemy ze snem.

Wśród przyczyn można doszukiwać się urazów, a także zwyrodnień, które mają podłoże genetyczne lub chorobowe. W celu zdiagnozowania problemu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Na pewno pomocne okażą się zdjęcia rentgenowskie wskazujące na układ kręgosłupa szyjnego. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych poważniejszych problemów, a jedynie zaleci zażywanie środków przeciwbólowych, a także oszczędny tryb życia, wtedy z powodzeniem do naszego rytmu dnia może dołączyć joga.


Zbawienne działanie jogi na kręgosłup

Joga może kojarzyć się z rozciąganiem, a także wyciszeniem. Nie powinno być jednak przeszkód ku temu, by również była łączona z ulgą, jaką można odczuć w przypadku dolegliwości związanych z kręgosłupem szyjnym. Jeśli będziemy regularnie ćwiczyć poszczególne asany, wzmocnimy mięśnie szyi, skierujemy swoją postawe na prawidłową, a także skutecznie zniwelujemy wszelkie napięcie. Jest to najlepsza droga do pozbycia się bólu, uczucia pieczenia, a także uchronienia się przed postępującymi wadami postawy.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny

Główną zaletą wykonywanych ćwiczeń na kręgosłup szyjny jest natychmiastowe uczucie odprężenia oraz zmniejszenia bolesnego napięcia mięśni. W połączeniu z medytacją można uzyskać niesamowite efekty. Zwłaszcza, jeśli za nasze dolegliwości w okolicy szyi oraz karku, odpowiada przewlekły stres.

Tadasana

Tadasana, zwana inaczej pozycja góry, jest jedną z podstawowych asan, którą można wykonywać, cierpiąc na dolegliwości związane z kręgosłupem szyjnym. W celu wykonania tej asany, należy stanąć w wyprostowanej pozycji, łącząc ze sobą stopy, jednocześnie dociskają mocno podeszwami podłoża. Barki powinny być ściągnięte, natomiast ręce znajdują się wzdłuż tułowia, z dłońmi zwróconymi w kierunku bioder. Nie powinny one jednak dotykać ud. Stojąc w pozycji góry, należy oddychać spokojnie skupiając się na otwieraniu klatki piersiowej. Oprócz niwelacji dolegliwości kręgosłupa szyjnego, Tadaana służy również osobom cierpiącym na płaskostopie. Pozycja nie jest zalecana osobom, które mają problemy ze stawami skokowymi, a także przeprostami w kolanach.

Trikonasana

Kolejną asaną, która pomoże uśmierzyć ból związany z odcinkiem szyjnym, jest Trikonasana, zwana inaczej pozycją trójkąta. By wykonać tę pozycję, należy stanąć w rozkroku wynoszącym około 120 centymetrów szerokości. Lewa stopa powinna być nieznacznie skręcona do środka, natomiast prawa stopa wraz z udem, powinna znajdować się pod kątem prostym, znajdującym się na zewnątrz. W pozycji trójkąta nie można zginać kolan. Niezwykle istotne jest zintegrowanie oddychania wraz ze zmianami pozycji. Podczas wdechu, sylwetka powinna znajdować się całkowicie wyprostowana, natomiast wydychając powietrze, ułożenie ciała zmieniamy poprzez pochylenie się w prawą stronę, tak by prawą dłonią dotknąć kostki od prawej stopy.

Lewa ręka może znajdować się na lewym biodrze. Jednocześnie powinniśmy pamiętać o ściągnięciu barków w zewnętrznym kierunku. Po wykonaniu tej serii, należy analogicznie przejść do drugiej strony.

Z asan można korzystać, kiedy czujemy napięcie, zmęczenie, lub ból wywołany wielogodzinną pracą przed komputerem. W przypadku poważniejszych dolegliwości, wszelkie ćwiczenia należy skonsultować ze swoim lekarzem. Najlepiej jest wykonywać asany pod czujnym okiem instruktora, posiadającego specjalne uprawnienia pozwalające na korygowanie postaw u osób mających problemy z kręgosłupem.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html
Share