Uroda

Jesień – doskonały czas na depilację laserową!

Bezinwazyjność zabiegu, znakomite i długotrwałe efekty, ogromna wygoda w codziennej pielęgnacji domowej – tak w skrócie można opisać depilację laserową, cieszącą się w salonach urody niesłabnącą popularnością. Należy ona jednak do terapii, z których trzeba zrezygnować na czas letnich, słonecznych dni. Dlatego nadejście jesieni zapewne ucieszy wiele osób, chcących skorzystać z profesjonalnych metod usuwania zbędnego owłosienia.

Silne promienie słoneczne stanowią poważną przeszkodę dla przeprowadzenia zabiegów z udziałem technologii IPL. Zlekceważenie tych przeciwwskazań mogłoby doprowadzić do wystąpienia na skórze przebarwień, a nawet i poparzeń. Nie dziwi więc fakt, że wraz z jesienną aurą powraca duże zainteresowanie depilacją laserową. Na czym polega ta terapia? Jakich rezultatów można się po niej spodziewać?

Czym jest depilacja laserowa IPL?

Terapia ta, zwana również fotoepilacją, ma na celu trwałe usunięcie niechcianego owłosienia w konkretnych partiach ciała. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie IPL. Światło generowanego przez nie lasera jest absorbowane przez melaninę, barwnik włosa znajdującego się w cebulce. Tam też zmienia się ono w energię termiczną, która nieodwracalnie niszczy docelową tkankę. Precyzyjne działanie lasera umożliwia usunięcie na stałe włosa wraz z jego cebulką bez negatywnego wpływu na obszar ciała poddawany naświetlaniu. Jednorazowa wizyta w gabinecie pozwala pozbyć się z danego miejsca ciała od 15% do 30% owłosienia, zaś przy serii zabiegów poziom ten wzrasta nawet do 80-90% (pozostałe 10% to włoski jaśniejsze, niewidoczne).

Przebieg terapii i częstotliwość powtarzania zabiegów

Cała kuracja składa się zazwyczaj z 6-10 powtórzeń zabiegu. Przerwy pomiędzy kolejnymi wizytami w gabinecie wynoszą od 4 do 8 tygodni. Sam zabieg trwa od 15 do 30 minut, w zależności od wybranej partii ciała. Parametry naświetlania dostosowane są do typu skóry oraz fototypu i rodzaju włosa. Depilację laserową IPL poprzedza oczyszczenie obszaru poddawanego zabiegowi. W dalszej kolejności nałożony zostaje specjalny żel, a po skonfigurowaniu urządzenia przystępuje się do naświetlania. Na koniec depilowane miejsce łagodzi się przy użyciu preparatów typu alantan lub panthenol.

Przygotowania i późniejsze zalecenia

Wykonanie depilacji laserowej IPL wiąże się z odpowiednim przygotowaniem do zabiegu. Przede wszystkim, kosmetolog powinien przeprowadzić wywiad, w którym uwzględni zarówno ogólny stan zdrowia klientki, jak i jej skóry. W momencie przystępowania do zabiegu, włoski powinny mieć długość około 2, 3 mm. Tuż przed depilacją laserową IPL nie należy również wyrywać ich za pomocą wosku, pęsety bądź depilatora. Tymczasem po wizycie w salonie urody należy na kilka dni zrezygnować z peelingów, basenu, sauny i gorących kąpieli. Odradza się również stosowania w tym czasie preparatów na bazie alkoholu. Warto natomiast zadbać o dobre nawilżenie wydepilowanego obszaru ciała.

Podobnie jak wiele innych zabiegów, depilacja laserowa IPL ma swoje przeciwwskazania. Oprócz działania silnych promieni słonecznych, przeszkodą dla przeprowadzenia zabiegu może okazać się świeża opalenizna (najlepiej poczekać od 4 do 6 tygodni, aż skóra nieco zjaśnieje). Terapii tej nie należy stosować w przypadku występowania cukrzycy, epilepsji lub chorób nowotworowych. Z kuracji powinny również zrezygnować kobiety w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem kosmetycznym Qclinique:

Share