makijaz

Jak zostać wizażystką?

Wizażystka to kolejny zawód, który najczęściej jest wykonywany przez panie. Nie oznacza to jednak, że brakuje mężczyzn zainteresowanych zgłębieniem tajników wizażu. Jak zostać wizażystką? Czy trwający kilkanaście godzin kurs jest wystarczający?

Na czym polega codzienna praca wizażystki? Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN, wizażystka to „specjalistka od artystycznego makijażu, a także od tworzenia wizerunku jakiejś osoby”. Oznacza to, że wizażystka jest odpowiedzialna nie tylko za wykonanie makijażu, lecz także prawidłowy dobór kosmetyków, biorąc pod uwagę rodzaj skóry, i stylizację.

Swoją pracę z klientem wizażystki najczęściej rozpoczynają od przeprowadzenia analizy kolorystycznej. Pozwala ona na określenie kolorów, które najlepiej pasują do klienta i zastosowanie których nie wywoła u niego dyskomfortu. Kolejnym krokiem jest wykonanie makijażu w taki sposób, by wyeksponować atuty i jednocześnie ukryć wszelkie mankamenty urody.

Historia zawodu, czyli jak prezentować się nienagannie

Współcześnie na gabinety prowadzone przez wizażystki można natknąć się w każdym mieście. Historia tego zawodu jest bardzo długa, ale dopiero od niedawna istnieją szkoły, w których zainteresowane wizażem dziewczyny mogą zgłębić jego tajniki. Z drugiej strony dopasowywanie makijażu do typu urody lub oświetlenia, w którym będzie przebywać dana osoba, interesowało już starożytnych, którzy zgłębiali tajemnice dbania o skórę.

Praktykujące współcześnie wizażystki muszą jednak pamiętać o znacznie większej ilości zasad niż osoby, które parały się tym zajęciem jeszcze kilka lat temu. Wszystko dlatego, że na rynku z roku na rok pojawia się coraz więcej nowinek dotyczących wizażu i technik wykonywania makijażu. Na zdobycie ciekawej i dobrze płatnej posady mają szansę wyłącznie wizażystki będące na bieżąco z trendami i bacznie obserwujące zmiany na rynku.

Edukacja – kurs wizażu nie jest wystarczający

Panie zainteresowane pracą w charakterze wizażystki wcale nie potrzebują kierunkowego wykształcenia. By jednak przekonać do siebie klientki, warto posiadać również przygotowanie teoretyczne. Choć na rynku działa wiele firm oferujących kursy wizażu, to ukończenie takiego wcale nie musi by wystarczające. Osoby zajmujące się wizażem podkreślają, że lepszym rozwiązaniem niż inwestowanie w kursy, jest ukończenie np. jednej ze szkół policealnych.

Poza szkołami policealnymi, na rynku działają również specjalistyczne szkoły kształcące przyszłe wizażystki. Przykładami takich są: Artystyczna Alternatywa, Uzarowicz Art Visage czy Beauty Art Szkoła Wizażu Beaty Małachowskiej. W każdej z nich można zgłębiać tajniki analizy kolorystycznej czy stylizacji.

Zarobki i rozwój zawodowy wizażystek

Każda wizażystka ma szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Poza założeniem własnej działalności gospodarczej, wizażystki mogą nawiązać współpracę z salonami SPA, odnowy biologicznej czy gabinetami kosmetycznymi. To rozwiązanie jest o tyle korzystne, że wyklucza konieczność pozyskania środków na sfinansowanie niezbędnych narzędzi pracy, np. pędzli czy kosmetyków. Najlepsze wizażystki mogą liczyć na to, że rozpoczną współpracę ze studiami filmowymi czy telewizyjnymi. Zainteresowane stałym etatem wizażystki, mogą poszukać ofert również na portalach ogłoszeniowych. Przykładem takiego jest: praca-ruda.pl.

Od czego zależą zarobki wizażystki? Podobnie jak w wielu zawodach, ważne jest zadowolenie klientek. Doświadczenie, nawet jeżeli będzie duże, nie zawsze zagwarantuje kalendarz wypełniony umówionymi wizytami.

 

Scroll to Top
Scroll to Top