stylistka

Jak zostać stylistką?

Granica między pracą wizażystki a stylistki jest dość płynna. O ile ta pierwsza jest odpowiedzialna za wykonanie makijażu, o tyle druga koncentruje się również na fryzurze i stroju swojego klienta. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy, gdy mowa o stylistkach? Czy wśród konsumentów występuje zapotrzebowanie na takie usługi?

To, jak wyglądamy i jak się prezentujemy ma niebagatelne znaczenie dla tego, jak jesteśmy odbierani. Nasza strój, makijaż czy fryzura mówią o nas wiele. A ponieważ wielu pracodawców wymaga, byśmy zawsze wyglądali świetnie, stylistki nie muszą się martwić o brak pracy. Przeciwnie, z roku na rok rośnie liczba osób, które regularnie odwiedzają te specjalistki – to właśnie one pomagają w doborze garderoby czy makijażu, przeprowadzając m.in. analizę kolorystyczną.

Jak wygląda codzienna praca stylistki? Ponieważ pracuje ona z klientami, sama musi prezentować się nienagannie. By doradzić osobie szukającej u niej pomocy, musi ona – w pierwszej kolejności – przeprowadzić szczegółowy wywiad. Kolejnym krokiem jest dobranie pasującej do klienta palety odcieni czy wzorów. Na tym etapie konieczne jest też wzięcie pod uwagę preferencji odbiorcy usług. W praktyce wykreowanie wizerunku osoby jest zadaniem stosunkowo skomplikowanym, wymagającym sporych nakładów pracy.

Stylistka – zawód doceniony dopiero niedawno

Rozwój telewizji (i później internetu) sprawił, że wizerunek i kreacja stylu odgrywają niezwykle istotną rolę. Właśnie z tego względu śmiało można powiedzieć, że zawód stylistki został doceniony stosunkowo niedawno. Współcześnie z usług stylistek korzystają nie tylko ludzie związani z telewizją (którzy muszą się nienagannie prezentować), lecz także politycy. Coraz częściej firmy prowadzone przez stylistów są odwiedzane również przez klientów indywidualnych, zainteresowanych tym, by np. lepiej wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak wiadomo, odpowiedni strój czy zachowanie na rozmowie o pracę może zaowocować ofertą intratnej posady.

Gdzie kształcą się przyszli styliści?

By być dobra stylistką, która będzie w stanie pomóc każdej klientce, istotne jest solidne wykształcenie. Tylko pozornie do wykonywania tego zawodu nie są potrzebne żadne umiejętności czy kwalifikacje – w rzeczywistości stylistka musi mieć rozległą wiedzę na temat świata mody, jej kanonów i bacznie obserwować rynek. Gdzie zatem kształcą się ci, którzy w przyszłości będą zawodowo doradzać w zakresie ubioru lub makijażu?

W Polsce działa wiele prywatnych szkół, w których przyszłe stylistki mogą nauczyć się zawodu. Jako wykładowców zatrudniają one najczęściej najbardziej znanych i cenionych stylistów, dzięki czemu słuchacze mogą uczestniczyć nie tylko w zajęciach teoretycznych, lecz także praktycznych, prowadzonych przez znawców tematu.

Gdzie stylistka znajdzie zatrudnienie?

Stylistki, które będą pracowały nad wyrobieniem nazwiska, mogą założyć własną firmę i świadczyć usługi na rzecz przedsiębiorstw czy klientów indywidualnych. Inną drogą do zawodowego spełniania jest rozpoczęcie współpracy z czasopismami o modzie lub pracy np. w telewizji. Stylistki są chętnie zatrudniane przez luksusowe sklepy odzieżowe. Tam są one odpowiedzialne głównie za pomoc klientom w doborze ubrań i dodatków. Ofert pracy można szukać m.in. tutaj.

W zależności od miejsca zatrudnienia stylistki, jej zarobki oscylują w granicy kilku lub kilkudziesięciu tys. zł miesięcznie. Najlepsze specjalistki w branży mają możliwość dodatkowego zarobku prowadząc zajęcia dla adeptów tej sztuki.

Scroll to Top
Scroll to Top