Jak zostać florystką

Jak zostać florystką?

Uwielbiasz kwiaty i masz dobre poczucie estetyki? Potrafisz z łatwością tworzyć piękne kwiatowe kompozycje? Zastanów się, czy nie wykorzystać tego w karierze zawodowej. Chociaż zawód florystki nie należy do najpopularniejszych, to daje wiele satysfakcji i możliwości.

Do niedawna branża kwiaciarska nie kojarzyła się zbyt przyszłościowo. Do zostania kwiaciarką nie było potrzebne specjalistyczne wykształcenie, stąd wiele osób pracowało w tym zawodzie z przypadku lub tymczasowo. Wszystko zmieniło się, kiedy do Polski dotarła z zagranicy profesja florysty.

Floryści to zazwyczaj osoby po skończonych specjalistycznych kursach lub prawdziwi pasjonaci. Ich rola nie ogranicza się do tworzenia prostych bukietów, a całych kompozycji kwiatowych dopasowanych do uroczystości, osobowości klienta i kilku innych czynników. Bukiety kwiatów tworzone przez profesjonalistów są prawdziwymi dziełami sztuki.

Jeśli kwiaty są dla ciebie czymś więcej niż okazyjną ozdobą i czujesz, że sprawdziłabyś się jako florystka, przeczytaj jak rozpocząć karierę w tym zawodzie.

Jakie cechy musi posiadać przyszła florystka?

Szkoły dla florystów nie organizują egzaminów wstępnych. Dobrze jednak posiadać parę cech, które ułatwią ci pracę w tym zawodzie.

 

Jeśli chcesz być dobrą florystką powinnaś:

  • kochać kwiaty i pasjonować się nimi
  • posiadać zdolności manualne
  • mieć dobre wyczucie estetyki
  • być kreatywną
  • mieć zacięcie artystyczne
  • rozpoznawać wiele odcieni kolorów
  • posiadać dużą wyobraźnię
  • być osobą otwartą i życzliwą

Jeżeli posiadasz przynajmniej kilka z tych cech, florystyka będzie strzałem w dziesiątkę. Wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat roślin, ich symboliki i komponowania nabędziesz podczas nauki w dobrej szkole policealnej.

Jak zostać florystką

Jak zdobyć zawód florystki?

Kierunek florystyka znajdziesz w większości szkół policealnych. Plan zajęć obejmuje m.in. materiałoznawstwo roślinne i nieroślinne, tworzenie kompozycji kwiatowych z kwiatów żywych i suszonych, kulturowe podstawy florystyki i znajomość gatunków roślin.

Nauka trwa dwa semestry. Na koniec roku słuchacze przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Kiedy osiągną pozytywny wynik zarazem z części teoretycznej, jak i praktycznej uzyskują tytuł technika florysty.

Podczas wyboru szkoły policealnej należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Na pewno warto zapoznać się z opiniami kursantów dostępnymi w internecie na niezależnych stronach. Ważnym elementem jest możliwość odbycia praktyk zawodowych podczas trwania nauki. Zjazdy powinny składać się w równym stopniu z zajęć teoretycznych, jak i praktycznych.

Wiele szkół policealnych posiada w swojej ofercie bezpłatny kierunek florystyczny. Istnieje również możliwość podjęcia zaocznego trybu nauki. Zjazdy odbywają się wtedy zazwyczaj co dwa tygodnie w weekendy.

Jak zostać florystką

Gdzie pracują florystki?

Kwiaciarnie to nie jedyne miejsca, gdzie pracują absolwenci kursów florystycznych. Zatrudnienia możesz szukać w firmach zajmujących się organizacją ślubów lub innych uroczystości np. komunii, wydarzeń kulturalnych, bankietów.

Obecnie kwiaty są ważnym elementem wystroju miejsc, którym zależy na dobrym samopoczuciu klienta lub wzbudzeniu jego zaufania. W związku z tym do firm florystycznych zgłaszają się przedstawiciele restauracji, salonów spa, ale też banków czy biurowców.

Możesz pójść również w stronę projektowania ogrodów. W tej kwestii najbardziej opłacalna jest współpraca z dużymi ośrodkami np. hotelami, spa czy ogrodami botanicznymi. Na początku możesz jednak zdobywać doświadczenie i renomę wśród klientów detalicznych. Jeżeli będziesz dobra w tym, co robisz, twój biznes będzie kręcił się dzięki poczcie pantoflowej.

Po paru latach praktyki w firmach, możesz zastanowić się nad otworzeniem własnej działalności. Już podczas studium poznasz podstawy przedsiębiorczości konieczne do założenia własnej kwiaciarni. Jeśli masz nietypowy pomysł na inne usługi florystyczne, również na pewno warto zaryzykować!

Wykształcenie florystyczne umożliwia również pracę z domu. Jeśli np. niedawno zostałaś mamą, może to być dla ciebie idealne rozwiązanie. Otworzenie własnego sklepu online z kompozycjami kwiatowymi w słoikach czy pięknymi wiankami na różne okazje, pozwoli ci połączyć życie prywatne i zawodowe.

Jakie dodatkowe umiejętności warto posiadać?

Po zdobyciu tytułu technika florysty twoja nauka się nie kończy. We florystyce również obowiązują trendy, tak samo jak w modzie, a branża bez przerwy się rozwija. Żeby być na bieżąco nie wystarczy śledzić branżowych magazynów i portali.

Czasem warto wybrać się na dodatkowe kursy organizowane np. w prywatnych szkołach florystyki. W ich ofercie znajdziesz zajęcia dopasowane do konkretnych specjalizacji: florystyki ślubnej, świątecznej, pogrzebowej, komunijnej itd. Na pewno poznasz tematy, które mogły nie zmieścić się w podstawie programowej szkoły policealnej.

Jeżeli pasjonuje cię florystyka i jesteś w niej dobra, pomyśl nad poszerzeniem swoich kompetencji również o aranżację wnętrz. Do pracy przy projektowaniu wystroju potrzebne są takie same umiejętności, jak do tworzenia kompozycji kwiatowych. Dlatego osoby z doświadczeniem florystycznym łatwo znajdują zatrudnienie jako projektanci wnętrz.

Jak widzisz, zawód florystki daje o wiele więcej możliwości niż mogłoby się wydawać. Jeżeli nadal nie znalazłaś swojego powołania, florystyka może być kluczem do sukcesu. Nauka nie trwa długo, więc nawet jeśli zdecydujesz się na inny zawód, nie stracisz w szkole kilku lat życia.

Scroll to Top
Scroll to Top