Categories: Porady

Jak prać sweter z alpaki?

Jeśli chociaż raz nosiłaś sweter wykonany z naturalnej wełny, z pewnością docenisz jego liczne zalety, które czynią go produktem z tzw. wyższej półki. Aby jak najdłużej móc cieszyć się z wysokiej jakości ubrań wykonanych z naturalnych przędz, warto starannie zapoznać się z informacjami, jak prać sweter z alpaki. Zebraliśmy dla ciebie kilka ważnych porad związanych z pielęgnacją, praniem, suszeniem, a także przechowywaniem swetrów z wełny, szczególną uwagę poświęcając tym wykonanym z wełny alpaki.

Sweter z wełny alpaki – dlaczego warto mieć go w swojej szafie?

 

Alpaki to niezwykle sympatyczne zwierzęta, które w naturze spotkamy w krajach Ameryki Południowej, głównie w Peru. Ich wełna charakteryzuje się niezwykłą delikatnością, a także nadzwyczajnymi właściwościami cieplnymi. Odzież wykonana z ich wełny, choć zapewnia świetną ochronę przed chłodem i wiatrem, jest jednocześnie lekka i przewiewna, ograniczając potliwość, a także nie dopuszczając do przegrzania. Sweterek z alpaki może być noszony przez alergików, gdyż wełna tych zwierząt ma właściwości hipoalergiczne i jest bardzo przyjemna dla skóry. W porównaniu do wełny owczej nie gryzie, co bywa nieprzyjemne i zniechęca wiele osób – do zakupu swetrów z naturalnych dzianin.

Swetry z alpaki ze względu na liczne zalety i rzadkie pochodzenie wełny bywają kosztowne, dlatego świetną alternatywą jest szukanie produktów, gdzie wełna alpaki występuje jako domieszka do owczej wełny.

Jak powinno się dbać o swetry z alpaki – sposoby prania, suszenia, stosowane środki?

 

Sama wełna alpaki jest sprężysta i elastyczna, co powoduje, że swetry świetnie się układają lecz, aby nie naruszyć delikatnej dzianiny, należy starannie przestrzegać kilku zasad dotyczących prania, suszenia, a także prasowania.

  • Sposoby prania

Zaleca się, aby swetry z alpaki prać ręcznie, a jeśli już musimy skorzystać z pralki, należy zrezygnować z wirowania, a także uważać, aby temperatura prania nie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Warto szczególną uwagę zwrócić na środki piorące i najlepiej zastosować te przeznaczone do odzieży z wełny czy jedwabiu. Tylko dedykowany, najlepiej ekologiczny środek piorący zapewni pełną ochronę delikatnych włókien wełny alpaki.

  • Suszenie

Prawidłowe suszenie to czynność, o której często zapominamy, skupiając się, aby nie użyć zbyt wysokiej temperatury podczas prania czy prasowania. To duży błąd, gdyż błędy podczas suszenia mogą przyczynić się do rozciągnięcia swetra i utraty jego sprężystości. Rozciągnięty sweter z alpaki nie będzie wyglądał stylowo i luksusowo, dlatego warto stosować się do następujących zaleceń:

  • Nie wieszaj swetra z alpaki – umieść go na leżąco w naturalnej pozycji, oczywiście podkładając pod spód ręczniki,
  • Użyj ręcznika, także, aby pozbyć się nadmiaru wody, ważne, aby nigdy nie wykręcać swetra z wełny, gdyż straci on swoją elastyczność.
  • Nie umieszczaj swetra z alpaki blisko grzejnika.
  • Prasowanie

Z pewnością już wiesz, że wysoka temperatura nie służy delikatnym włóknom wełny alpaki, co jest równie istotne podczas prania, suszenia, a także prasowania. Jeśli już musisz użyć żelazka, ustaw go na niską temperaturę i najlepiej prasuj dzianinę z użyciem dodatkowej tkaniny zabezpieczającej. Swetry z alpaki możesz prasować za pomocą parownicy, lecz tu także należy zachować szczególną ostrożność.

  • Przechowywanie

Jeśli chcesz, aby ubrania z wełny zachowały swój kształt na długo, pamiętaj, aby do ich przechowania nie używać wieszaków czy haczyków. Najlepiej umieścić je złożone na półce, dając im odpowiednio dużo przestrzeni.

Polskie swetry z alpaki – gdzie kupić?

 

Po wełnę z alpaki coraz chętniej sięgają także polscy projektanci, tworząc z niej tak, jak Aleksandra Suska prawdziwe dzieła sztuki. Unikalne, niezwykle stylowe i bardzo wygodne swetry możesz nosić nie tylko zimą! Swetry z alpaki narzucone na letnią sukienkę stworzą wyjątkową stylizację w stylu boho, a przy tym zapewnią cudowne otulenie podczas chłodniejszych wieczorów na dworze.

Artykuł Partnera

Share