Glowne looie kang 3E1s3v5RNG8 unsplash Jak dobra okulary przeciws oneczne do kszta tu twarzy

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Wybór okularów przeciwsłonecznych to nie tylko kwestia ochrony przed słońcem, ale także wyglądu. Wybranie idealnych oprawek czasem bywa trudne, jednak zdecydowanie warto poświęcić na to kilka chwil, dzięki którym będziemy później wyglądać zjawiskowo.

O ile nie kupujemy okularów sportowych, które z definicji muszą ściśle przylegać do twarzy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które sprawiają że wyglądamy w ciemnych okularach dobrze. Zaliczają się do nich przede wszystkim kształt i owal naszej twarzy, karnacja, a także design i wielkość samych oprawek. Jak zatem zrobić to dobrze i wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla nas? Jakimi zasadami się kierować?

1. Zwróć uwagę na kształt i owal twarzy

2. Przyjrzyj się brwiom i czołu

3. Nie próbuj przedobrzyć

4. Dobierz kolor oprawek do swojej cery

5. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając okulary przeciwsłoneczne?

Zwróć uwagę na kształt i owal twarzy

Wybierając okulary przeciwsłoneczne zależy nam przede wszystkim, aby jednocześnie chroniły nas przed słońcem i sprawiały, że dobrze wyglądamy. Z tego powodu dobranie odpowiedniego modelu powinniśmy zacząć przede wszystkim od określenia naszego kształtu i owalu twarzy. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn – w przypadku gdy mówimy o okularach na co dzień, a nie np. do intensywnego uprawiania sportu.

Najprostszą zasadą, jaką możemy zastosować przy wybieraniu okularów przeciwsłonecznych jest ta o nie powtarzaniu kształtów. Chodzi o to, aby oprawki okularów nie były podobne do linii naszej twarzy, a przede wszystkim żuchwy. Jeżeli mamy okrągłą buzię, lepiej jest zdecydować się na nieco bardziej kanciaste oprawki i odwrotnie – te owalne będą świetnie wyglądać na osobie o ostro zarysowanym kształcie głowy.

Przyjrzyj się brwiom i czołu

W przypadku brwi dobrze z kolei powtarzać ich linię. Wybierajmy więc takie oprawki, które mają u góry podobny kształt, jak nasze brwi, ponieważ będą wtedy naturalnie ze sobą współgrać. Jeżeli z kolei jesteśmy posiadaczami wysokiego czoła, możemy nieco je zamaskować, jeżeli wybierzemy duże okulary, które częściowo będą na nie zachodzić. W przypadku niskiego i niewielkiego czoła dobrze jest robić odwrotnie i unikać okularów szerokich, tak aby jeszcze bardziej go nie skracać. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie twojesoczewki.com.

Nie próbuj przedobrzyć

Chęć bycia „za bardzo” to najgorszy doradca w kwestii wyboru okularów przeciwsłonecznych. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt szerokie lub zbyt długie oprawki, będziemy wyglądać w nich po prostu niekorzystnie. Dotyczy to szczególnie osób o pucołowatych i szerokich rysach twarzy – w takim przypadku wybranie zbyt dużych okularów sprawia, że wizualnie wydajemy się być jeszcze więksi, niż jesteśmy w rzeczywistości. Co do zasady okulary nie powinny więc wystawać poza najszersze miejsce twarzy, czyli rysy kości policzkowych, a także nie powinny być zbyt długie lub zbyt krótkie, w zależności od tego, jak pociągłą twarz mamy.

Dobierz kolor oprawek do swojej cery

Jeżeli naprawdę mocno zależy nam na idealnym dopasowaniu okularów do nas, możemy dobrać kolor oprawek do naszej karnacji czy koloru włosów. W przypadku, gdy mamy jasną cerę i delikatne rysy twarzy, lepiej posłużą nam oprawki kolorowe, w przyjemnych pastelowych barwach. Takie okulary podkreślą naszą delikatność, a także sprawią, że będziemy wyglądać młodziej. Z kolei gdy zależy nam na przykuwaniu uwagi i skupiającym wzrok wyglądzie, powinniśmy zdecydowanie iść w ciemniejsze kolory i „cięższe” w wyglądzie wzory oprawek. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się klasyczna czerń, ale także szarość czy ciemny brąz. W połączeniu z imponującym, dużym designem oprawki zapewni nam uwagę od każdej osoby, która minie nas na ulicy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając okulary przeciwsłoneczne?

Choć wygląd jest ważny, wybierając okulary przeciwsłoneczne nie powinniśmy kierować się jedynie tym aspektem. Bardzo ważna jest także trwałość samych oprawek, która zapewni nam możliwość długoletniego korzystania z ulubionej pary okularów. Także ich waga ma duże znaczenie – jeżeli zdecydujemy się na oprawki ciężkie, ich noszenie może sprawić nam poważny dyskomfort, ból, a nawet problem z normalnym oddychaniem. Takie okulary będą miały również tendencję do zjeżdżania z nosa pod wpływem własnej wagi, co potrafi być bardzo irytujące.

Jeżeli jesteśmy osobami, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, musimy zadbać o to, aby wariant przeciwsłoneczny nadal poprawnie korygował naszą wadę wzroku. Obecnie wielu producentów soczewek umożliwia zakup przyciemnianych szkieł do okularów, dzięki czemu możemy łatwo zamienić jedną parę na drugą, jeżeli czujemy, że nasze oczy potrzebują ochrony przed słońcem. Jest to również zdrowsza opcja niż powłoka z fotochromu, ponieważ nie kończymy z ciemnymi szkłami przy najmniejszym tylko przejawie słońca na niebie, a nasze oczy nie przyzwyczajają się do nieustannie zaciemnionego obrazu.

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link