Adobestock 211903455 Jak dba o sneakersy Wystarczy trzyma si kilku prostych zasad

Jak dbać o sneakersy? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad!

Nawet najmodniejszy model sportowego obuwia nie zrobi na nikim wrażenia, jeśli będzie sprawiał wrażenie zaniedbanego. Wbrew pozorom czyszczenie sneakersów nie jest wcale takie trudne. Wystarczy jedynie trzymać się kilku podstawowych zasad i unikać zabiegów mających negatywny wpływ na kondycję ulubionej pary butów. Sprawdź, jak czyścić sneakersy i czego nie należy z nimi robić.

Nigdy nie pierz sneakersów w pralce

Wielu fanów sportowego obuwia korzysta z pomocy pralki, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jest to jednak ogromny błąd. Nawet wysokiej jakości obuwie Sneaker Peeker może nie przetrwać takiego czyszczenia. Taki zabieg z pewnością usunie nie jedną plamę, jednak producenci nie bez powodu umieszczają na metkach informację o tym, żeby nie prać butów w pralce.

Istnieje ogromne ryzyko, że sneakersy po prostu rozkleją się pod wpływem wysokiej temperatury, wirowania oraz proszku do prania i innych detergentów. Ponadto mogą ulec odkształceniu i nigdy nie powrócić do pierwotnego stanu. Możliwe jest także skurczenie się cholewki. Wypranie butów może również skończyć się blaknięciem koloru lub zafarbowaniem jaśniejszych elementów. Warto pamiętać, że żaden producent raczej nie uwzględni reklamacji w przypadku nieprawidłowej konserwacji obuwia.

Dobierz odpowiednie środki czyszczące

Skoro nie należy prać sneakersów w pralce, to jak zadbać o ich czystość? Przede wszystkim nie należy sięgać po przypadkowe preparaty. Pasta do zębów, mydło w płynie czy też żel pod prysznic nie nadają się do czyszczenia obuwia sportowego. Brud zostanie wprawdzie usunięty, jednak można przy okazji uszkodzić materiał, z którego zostały wykonane buty. Warto także regularnie dbać buty, co znacznie skróci jednorazowy czas czyszczenia oraz pozwoli uniknąć powstania trwałych zabrudzeń.

Obecnie w sklepach obuwniczych można bez problemu znaleźć specjalne produkty do poszczególnych materiałów. Pielęgnacja obuwia z naturalnej skóry wymaga zupełnie innych środków niż sneakersy wykonane z materiałów tekstylnych. Prawidłowa impregnacja oraz czyszczenie butów może znacząco przedłużyć ich życie, a także zabezpieczyć przed wilgocią, plamami czy też wnikaniem brudu we włókna.

Zadbaj o prawidłowe suszenie

Pozbycie się ulubionej pary sneakersów naprawdę nie jest trudne – czasami wystarczy nieprawidłowe suszenie. Należy unikać suszarki, ostrego słońca oraz kaloryfera, które mogą doprowadzić do rozklejenia się butów, powstania plam czy też blaknięcia kolorów. Gumowe fragmenty mogą popękać i uniemożliwić dalsze korzystanie z obuwia.

Po umyciu lub zamoczeniu butów najlepiej suszyć je w temperaturze pokojowej. Można także użyć zwykłego ręcznika lub ręczników papierowych do delikatnego osuszenia i usunięcia nadmiaru wilgoci. Dobrym pomysłem może być również włożenie do butów zwiniętych gazet lub papieru, które pomogą w zachowaniu oryginalnego kształtu.

Artykuł Partnera, fot. materiały prasowe

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link