len

Żaden materiał nie starzeje się tak pięknie jak len. Jak dbać o lniane ubrania?

Len to szlachetna tkanina o najwyższej jakość. Obecnie inspiruje wielu współczesnych projektantów mody, podczas gdy już pod koniec XIX wieku lniane ubrania cieszył się dużą popularnością w Polsce. Poniżej kilka dowodów uznania dla wyjątkowości tego materiału.

Rys na historię polskiego lnu

Wydawać by się mogło, że len powraca do mody, ale tak na prawdę popularny był zawsze w pewnych kręgach. Lniane stroje kobiece stały się modne w Polsce końcem XIX i początkiem XX wieku. Ubiory rekreacyjne promowane były przez panie o wybitnym statusie, gdyż sport nie był tak powszechnym i popularnym zajęciem jak dziś. A len z uwagi na swoje funkcje praktyczne, a więc przewiewność i lekkość prania pojawił się na większą skalę. Z kolei w modzie europejskiej lniane stroje nie będące bielizną – mowa tutaj o pięknie haftowanych żakietach – pojawiły się już w XVII wieku.

W międzywojennej Polsce lnianą modę podchwyciła inteligencja – od stołecznych i eleganckich po urzędnicze i nauczycielskie ubrania. – Panie wyjeżdżając na wakacje zamawiały sobie sukienki lniane u miejscowych kobiet, co było formą wsparcia miejscowej twórczości. Często było tak, że same sobie te sukienki haftowały, inspirując się na przykład wzorami art déco – mówi pani dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, historyk sztuki i kostiumolog, prowadzi Dział Tkanin i Ubiorów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Lniane ubrania dzisiaj

W modzie włoskiej i francuskiej len postrzegany był zawsze jako materiał szlachetny. Z kolei w Polsce uwielbienie wobec lnu przechodziło różne fazy. Szary, sztywny len, który kojarzy nam się z głębokim PRL-em – głównie z obrusami z Cepelii – to już przeszłość. Obecnie nie mamy się czego wstydzić. Materiał lniany, z którego szyje się ubrania tkany jest z wysokiej jakości przędzy. Turyści niemieccy, włoscy, angielscy uwielbiają polskie, lniane ubrania. Zamawia się je także do Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. – Nawet jeśli len jest dzisiaj bardziej dostępny i wykorzystuje się go często do strojów mniej formalnych, to nadal pozostaje tkaniną wyjątkowo szlachetną. O kobiecie ubranej w lnianą sukienkę albo mężczyźnie noszącym lniany garnitur często mówimy, że wyglądają elegancko, chociaż na luzie. Lniane ubrania są po prosto czarujące – mówi pani Samia Krajewska – projektantka z Nobonu, która szyje ubrania lniane dla dzieci i kobiet. Potwierdza to pani dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, która w celach prywatnych podróżowała do Stanów Zjednoczonych. – W Nowym Jorku, Filadelfii i Bostonie panie zatrzymywały się na ulicy i pytały mnie skąd pochodzi ten lniany ubiór. Status lnu jest tam bardzo wysoki, wyższy niż u nas, gdzie doceniają go ludzie tylko z określonych środowisk.

Czym zachwyca len?

Lniane ubrania są najodpowiedniejsze na lato. Len jest bardzo przewiewny, a co za tym idzie przyjemny w noszeniu w upalne dni. W dodatku wchłania też wilgoć. Ciało może w nim swobodnie oddychać. Jest to nie tylko materiał w 100% naturalny, ale też bardzo trwały. Ubrania powinny nam służyć nie tylko przez jeden sezon, ale przez lata. A len dobrze się nosi i dobrze o niego dba. Nie ma innego materiału, który tak pięknie się starzeje.

Specjalne efekty produkcyjne

Pranie, bielenie, farbowanie, tamblowanie (gniecenie tkaniny w specjalnym bębnie, powodujące efekt postarzenia) – to kilka sposobów na zmiękczenie lnu. Im cieńsza przędza, tym tkanina jest delikatniejsza, idealnie nadaje się na sukienki i koszule. Z kolei z grubszej przędzy otrzymujemy materiał sztywniejszy. Z takiego lnu szyje się marynarki, płaszcze i spodnie.

Szycie lnianych ubrań wymaga sporego doświadczenia, dlatego projektantka Nobonu wybiera szwalnie które specjalizują się w tego typu produkcjach. Wiele lnianych modeli uszyto i wykończono przy użyciu ściegu francuskiego (schowanego). Wymaga on dużej wprawy szwaczki, ale to właśnie unikalne detale podkreślają wyjątkowy charakter i jakość ubrań.

Len na etapie produkcji powinien być obowiązkowo prany. Natomiast Nobonu pierze dodatkowo już gotowe ubranie przed ich zapakowaniem. Otwierając pudełko poczuć można nutę lawendy i rumianku. Ubrania są pachnące i czyste, gotowe do założenia.

Jak dbać o lniane ubrania?

Len to naturalny i przewiewny materiał, który będzie nam długo służył, jeśli zapewnimy mu odpowiednią pielęgnację. Oto kilka wskazówek oraz instrukcja prania ubrań lnianych:

  1. Wybierz delikatny cykl prania.
  2. Nie zapełniaj pralki ubraniami,  len powinien się swobodnie przemieszczać podczas cyklu prania. 
  3. Wszystkie ubrania w pralce muszą być w podobnym kolorze. 
  4. Len można suszyć w suszarce bębnowej. Zalecane są jednak delikatne programy i niskie temperatury suszenia.
  5. Ubrania należy wyjąć z suszarki, gdy są jeszcze lekko wilgotne.
  6. Len można prasować,  ale niektóre z naszych ubrań są uszyte z lnu, który przeszedł specjalny proces produkcyjny, aby wyglądał na karbowany, tego rodzaju efekt gniecenia jest zamierzony i nie musimy go rozprasowywać.

Scroll to Top
Scroll to Top