Categories: Zdrowie

Inhalacje – niezawodny sposób na przeziębienie u dzieci

Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych mogą mieć u dzieci różny przebieg. Jedne maluchy będą przechodzić je łagodnie, inne nieco gorzej. Najbardziej uciążliwy u dzieci jest katar i kaszel suchy. Gdy dziecko ma zatkany nosek, do tego nie może odkrztusić zalegającej wydzieliny, wówczas źle śpi, ciężko oddycha, dusi się… Dobrym sposobem na wyleczenie infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych są inhalacje. Lekarze są zgodni co do tego, że inhalacje stanowią niezwykle ważny element kuracji leczniczej.

Domowe inhalacje to doskonały sposób na oczyszczenie nosa w trakcie przeziębienie i nawilżenie podrażnionej w wyniku kaszlu błony śluzowej. Inhalacje powodują rozrzedzenie zalegającej w oskrzelach i oskrzelikach wydzieliny i ułatwiają wydostanie się jej na zewnątrz. Przy okazji pomagają złagodzić podrażnienia obtartej skóry wokół noska malucha. Najważniejsze pytanie w tym wszystkim brzmi: co do inhalacji dla dzieci? Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do inhalacji. Można wybrać zarówno olejki eteryczne, jak i sól fizjologiczną

Inhalacje olejkami eterycznymi

Inhalacje olejkami eterycznymi są powszechnie stosowane w leczeniu przeziębienia, kataru, kaszlu i zatok. Najskuteczniejsze inhalacje to te z wykorzystaniem olejku tymiankowego i eukaliptusowego. Ten ostatni wykazuje właściwości bakteriobójcze i antywirusowe, dzięki czemu poza ulgą w katarze i kaszlu, przyspiesza leczenie. Olejek eukaliptusowy udrażnia kanały nosowe i ułatwia odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Wykazuje także działania dezynfekujące. Ale uwaga! Po olejki do inhalacji wolno sięgać dopiero po konsultacji z lekarzem.

Inhalacje z soli fizjologicznej

W leczeniu kataru u dzieci pomocne są inhalacje na bazie soli fizjologicznej. Już kilka sesji sprawia, że maluch lżej oddycha i czuje wyraźną ulgę. Inhalacje z soli oczyszczają drogi oddechowe, doskonale nawilżają nos od wewnątrz, zapobiegają namnażaniu się bakterii. Sprawiają także, że infekcja trwa krócej niż zazwyczaj. Tego typu inhalacje z powodzeniem można stosować w trakcie choroby oraz profilaktycznie, gdy dziecko jest zdrowe. Inhalacje najlepiej wykonywać 1-2 razy dziennie.

Leki do nebulizacji

Na rynku medycznym dostępna jest stosunkowo duża grupa leków do inhalacji. Niektóre z nich mają postać zawiesin, inne płynów. Trzeba przyznać, że są one bardzo skuteczne i znacznie przyspieszają leczenie infekcji. Leki podane w postaci inhalacji są również lepiej tolerowane przez dzieci. Leki do nebulizacji stosuje się zawsze w dawce ustalonej przez lekarza lub zalecanej przez farmaceutę.

Jak przeprowadzić inhalację?

Najłatwiejszym sposobem przeprowadzenia inhalacji u dziecka jest wykorzystanie profesjonalnego nebulizatora. Tego typu urządzenie warto mieć w domowej apteczce. Nie kosztuje ono zbyt wiele, a potrafi być bardzo przydatne. Nebulizatory są szczególnie pomocne w inhalacjach z użyciem leków. Najważniejsze podczas takiej inhalacji jest właściwe założenie dziecku maseczki tak, aby ściśle przylegała ona do noska. Dzięki temu zapobiegniemy przedostawaniu się leku do oczek malucha.

Share