w Filharmonii Narodowej

Inauguracja sezonu 2019/2020 – 4 i 5 październik w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Pierwszy sezon Andrzeja Boreyki w Filharmonii Narodowej rozpoczyna się wyjątkowym koncertem symfonicznym.

W programie koncertu inaugurującego nie mogło zabraknąć muzyki polskiej. Odświętne Veni Creator Karola Szymanowskiego powstało w związku z nie mniej uroczystą okazją, jaką było objęcie przez kompozytora stanowiska rektora Wyższej Szkoły Muzycznej. Zamówiony w 1930 roku przez Ministerstwo Oświaty utwór przyjął z konieczności pompatyczny charakter i nie należał do ulubionych dzieł Szymanowskiego. Jednak, zgodnie z przewidywaniami autora, warszawskiej publiczności dość łatwo przypadł do gustu.

III Koncert fortepianowy zajmuje zupełnie wyjątkowe miejsce w twórczości Béli Bartóka. Jest to bowiem ostatnie dzieło, które zdołał ukończyć dosłownie kilka dni przed śmiercią w 1945 roku. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich koncertów, Trzeci nie był pisany z myślą o zademonstrowaniu umiejętności wirtuozowskich solisty. Trudność jego wykonania przetransponowana została do poziomu powściągliwej ekspresji służącej wyrażeniu przejmującego piękna utworu.

Balet Święto wiosny Igora Strawińskiego, nazywany przez Siergieja Diagilewa „IX Symfonią Beethovena XX wieku”, przypieczętowuje koniec romantyzmu, podobnie jak równie bezkompromisowo uczynił to wcześniej Wagner swoim Tristanem i Izoldą. Słynna introdukcja do Święta wiosny wg słów samego Strawińskiego przedstawia odnawiająca się naturę i strach, który ciąży na każdej wrażliwej duszy, konfrontowanej z jej potężną siłą. Mamy więc analogiczny obraz do początku oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna – od ewokującej bezkresnej nicości do tajemniczej wizji Chaosu. Premiera baletu w maju 1913 roku w Paryżu została zapamiętana jako jedna z największych i najbardziej skandalicznych awantur artystycznego świata, ale z drugiej strony można spekulować, czy Strawiński nie chciał podążyć za modą, napisać utworu, którego rozpuszczona publiczność Paryża by oczekiwała. Incydent podczas premiery nie mógł zapewnić Baletom Rosyjskim lepszej reklamy!

Zapraszamy również wszystkich melomanów na transmisje Live:

5.10 transmisja on-line na kanale Filharmonii Narodowej na www.youtube.com

https://www.youtube.com/watch?v=cIdrBFBvVAs

http://www.filharmonia.pl/koncerty-i-bilety/repertuar/inauguracja-sezonuartystycznego-2019-2020

Na nowe otwarcie Filharmonii Narodowej i transmisje na żywo zaprasza maestro Andrzej Boreyko

Dyrektor Artystyczny Filharmonii Narodowej od sezonu 2010/2020

foto: Michał Zagórny

Podziel się wiadomością:

Polecamy również