Rob wingate Fd9tUmRBJzk unsplash Idealne zas ony na co zwr ci uwag przy zakupie

Idealne zasłony – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Potrafią zmienić klimat wnętrza, nadać mu charakteru i wyrazu. Zasłony – bo o nich mowa – to jedne z tych dodatków, które mają spory wpływ na pomieszczenie, w którym je umieścimy. Poznaj najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu zasłon do swojego domu.

Istotne parametry

Kupowanie zasłon nie należy do czynności łatwych. Wymaga od nas zwrócenia uwagi na wiele ważnych aspektów, takich jak, chociażby sposób mocowania. To, jakim dysponujemy karniszem, wymaga wyboru konkretnego rodzaju zasłon. Największą popularnością cieszą się te na tzw. przelotkach, które wyglądają niezwykle estetycznie i naturalnie.

Kluczową rolę odgrywa materiał, z którego wykonane zostały nasze zasłony https://www.bricomarche.pl/dekoracje-wnetrz/dekoracje-okienne/zaslony. Jeśli zależy nam na zaciemnieniu, warto sięgać po grube tkaniny, które ograniczą dostęp promieni słonecznych. Do dyspozycji mamy te wykonane z aksamitu, płótna, pluszu, satyny, ale także tworzyw sztucznych, czy nawet lnu. Te bazujące na bawełnianej podstawie idealnie sprawdzają się w pokojach dziennych, gdyż charakteryzują się wysoką wytrzymałością i trwałością. W eleganckich przestrzeniach będą się dobrze prezentować zasłony wykonane z aksamitu, który pomoże uzyskać przytulny klimat, z kolei, gdy zależy nam na całkowicie nieprzepuszczającym materiale, dobrze rozważyć gęsto tkaną taftę.

Walory estetyczne

Kiedy już wybierzemy idealne zasłony, warto zastanowić się nad sposobem ich powieszenia. Można to zrobić w sposób klasyczny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby upiąć je w niestandardowy sposób. Zawieszenie długich do ziemi zasłon sprawia, że przestrzeń optycznie się wydłuża, co okaże się szczególnie przydatne w przypadku niskiego pokoju. Jeśli chcemy, by zasłony stały się elegancką ozdobą, można je drapować lub oryginalnie podwiesić, uzyskując tym samym nietuzinkowe dodatki budujące przestrzeń.

Kolejną kwestią, jest wybór idealnego koloru. Można bazować na spójnej stylistyce, stawiając na zasłony odpowiadające kolorom obecnym we wnętrzu lub całkowicie przełamać schematy. W salonach o neutralnej bazie kolorystycznej zasłony mogą stać się wyrazistym akcentem, któremu nie można odmówić charakteru. Intensywna barwa lub mocny wzór sprawią, że aranżacja zyska nietuzinkowego stylu. W pomieszczeniach inspirowanych nordyckim klimatem doskonale pasować będą efektowne propozycje w delikatne szlaczki, które subtelnie dopełniają całość stylizacji, ale do dyspozycji mamy także materiały z ozdobną lamówką, dzięki której przestrzeń zyskuje eleganckiego sznytu. Szeroki wybór rozmaitych zasłon sprawia, że każdy znajdzie idealną propozycję dla siebie.

Photo by Rob Wingate on Unsplash

Zobacz wideo:

Czytaj również:

Copy link