Groźny jad

Słowo alergia jest powszechnie kojarzone z uczuleniem na kurz i pyłki roślin. Nie wszyscy jednak wiedzą, że reakcja alergiczna może także wystąpić po ukąszeniu owadów; i to nie tylko u osób, które cierpią na inny rodzaj tego dolegliwego schorzenia. Nawet ci, którzy uważają się za okazy zdrowia, mogą silnie reagować na jad błonoskrzydłych – os, pszczół, trzmieli i szerszeni.

Występujące zwykle po ukąszeniu owadów objawy to ból, zaczerwienienie, obrzęk i uczucie pieczenia lub swędzenia. Nie należy się martwic nawet wtedy, gdy utrzymują się one przez kilka godzin. Niepokój powinny jednak wzbudzić trudności w oddychaniu u ukąszonej osoby, chrypka i duszności. W skrajnych przypadkach niewielka ilość jadu może spowodować wstrząsy, zasinienie i zasłabnięcie, a nawet utratę przytomności i zgon. Tak silne reakcje alergiczne występują zwykle zaraz po użądleniu, ale może się także zdarzyć ich wielogodzinne opóźnienie.

W przypadku takiego problemu należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Jednak zanim to nastąpi, można spróbować pomóc użądlonej osobie. Ta pomoc powinna polegać przede wszystkim na usunięciu żądła (w przypadku ataku pszczoły) lub usunięciu z ciała osy, która wprawdzie nie zostawia żądła, ale kłuje wielokrotnie. W dalszej kolejności można założyć poszkodowanemu opaskę uciskową , która uniemożliwi rozprzestrzenianie się jadu i przyłożyć do chorego miejsca kostki lodu.

Aby zapobiec niebezpiecznym dla zdrowia reakcjom alergicznym, uczulona osoba powinna unikać miejsc, w których owady najczęściej występują, a więc pól, ogrodów i sadów. Byłoby także wskazane, aby zrezygnowała z kwiatowych i owocowych zapachów perfum, a także jaskrawych kolorów ubrań, które wabią owady.
W przypadku podejrzenia alergii na jad błonoskrzydłych, warto wykonać specjalistyczne testy, które potwierdzą lub wykluczą istnienie dolegliwości.

Scroll to Top
Scroll to Top