Gotyk

Gotyk Polski

Czwórka znanych projektantów ubioru – Maldoror, oluhi, Paulina Plizga i Sylwia Rochala zaprezentuje swoje projekty na wspólnej wystawie Gotyk Polski.

Rodzima moda po 1989 roku doczekała się już pierwszych podsumowań zbiorowych. Jednym z nich była zeszłoroczna wystawa Szafa Polskaw galerii Dizajn – BWA Wrocław. Kolejnym krokiem jest próba bardziej szczegółowego opisu tej dziedziny wzornictwa. Gotyk Polski próbuje odnaleźć nie tylko kierunek w rodzimym projektowaniu ubioru, ale i język jego opisu.

Sam gotyk nie musi odsyłać nas bezpośrednio do przeszłości i kojarzyć się jedynie z czarnym romantyzmem. Gotyk to również subkultura wyrosła w podobnym czasie, co postpunkowa moda dekonstrukcyjna. To także przyszłość w wersji mrocznego sci-fi, cyberpunku i techno. Niektóre z tych referencji stanowiły inspirację do powstania zaprezentowanych ubiorów, inne pojawiły się przy próbie ich interpretacji.

Na początku drogi całej czwórki projektantów pojawił się element upcyklingu, czyli powtórnego wykorzystania „zużytej” mody. Razem z rodzącą się współczesną polską modą, próbowali oni stworzyć coś z niczego na zgliszczach tradycji rzemiosła krawieckiego i polskiego przemysłu tekstylnego.

Nie tylko łączą ich estetyczne podobieństwa, ale i osobiste powiązania. Nigdy nie stanowili formalnej grupy, jakie znamy na przykład z obszaru sztuki. Mimo wielu różnic, wielokrotnie pracowali razem – podkreśla kurator, Michał Niechaj.

Czy można odnaleźć wspólny klucz w ich podejściu do projektowania? Spróbujemy, wspólnie z zaproszonymi do projektu scenografami oraz samymi widzami, odpowiedzieć na to pytanie.

Ekspozycja poszerzona będzie o program działań towarzyszących i edukacyjnych, w ramach stałego projektu galerii Teraz Dizajn!.

http://www.bwa.wroc.pl/

www.szafapolska.tumblr.com

Projektanci:
Maldoror | http://maldoror.pl/

oluhi | http://www.oluhi.com/

Sylwia Rochala | http://www.sylwiarochala.com/

Paulina Plizga | http://paulinaplizga.com/

Gotyk Polski

14 marca – 30 kwietnia 2014

wernisaż:

piątek, 14 marca 2014, godz. 19.00

Galeria Dizajn – BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4, Wrocław

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][nggallery id=5401]

kurator wiodący: Michał Niechaj | www.szafapolska.tumblr.com

Współkurator: Michał Grzegorzek

Scenografia: Witalis

Identyfikacja wizualna: Jakub Stępień (Hakobo)

Patroni Medialni:Design It Poland, FUTU paper, Magazyn HIRO, Magazyn SZUM, Notes.na.6.tygodni.

Patroni Blogowi: Freestyle Voguing blog, Fashion PR Girl blog, Modologia blog, Projekt Obiekt blog

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Podziel się wiadomością:

Polecamy również