Gorset damski

Gorset: jak go wybrać, kiedy ubierać i po co nosić?

Kiedyś symbol uciemiężenia, dziś – odwagi, kobiecości i seksapilu. Gorset przebył długą modową i społeczną drogę, by stać się atrybutem kobiet pewnych siebie i własnych krągłości. Świetnie dobrany nie tylko wysmukli talię, ale spłaszczy brzuch, podniesie biust i pomoże zachować właściwą postawę. Radzimy jak kupować gorset, by leżał jak ulał.

Historia gorsetu sięga XVII wieku, gdy bielizna zakrywająca górną część ciała była przede wszystkim praktyczna. O seksapilu i wygodzie trudno było wówczas mówić, ponieważ gorsety wykonywano z materiałów niezbyt przyjaznych ciału – skórzane lub jedwabne wykroje usztywniano metalowymi prętami lub zwierzęcymi kośćmi.

Prawdziwy boom nastąpił około stu lat później, gdy gorsety stały się obowiązkowym uzupełnieniem strojnych sukien i sposobem na osiągniecie talii osy nawet za cenę połamanych żeber lub problemów z oddychaniem. To właśnie z tych czasów pochodzą dobrze znane, ozdobne gorsety wykańczane koronkami i satyną, którym dziś nowe życie nadają miłośniczki Burleski.

Gorset nie tylko dla seksbomby

Współczesne gorsety kojarzone są właśnie z pin-up girls w stylu Dity Von Teese, ale też z miłośniczkami stylu gotyckiego i gwiazdami – Madonną czy Lady Gagą. Gorset nie musi być dodatkiem subkulturowym, ale uzupełnieniem codziennego stroju, noszony z sukienką, pod żakietem lub na koszuli. Wszystko jest kwestią fantazji, odwagi i wyczucia w komponowaniu strojów. Trzeba pamiętać, że typowe gorsety, przez wzgląd na wygodę, ale też higienę, należy nosić na ubraniu.  Jeśli zamierzamy ukryć gorset, należy wybrać model bieliźniany stworzony z myślą o zakładaniu na gołe ciało. Obok gorsetów klasycznych typu underbust lub overbust, o których za chwilę, w sklepach gorseciarskich znajdziemy również takie uzupełnione o rękawy lub wyglądające jak kamizelki, które stanowią pełnoprawny i samodzielny element ubioru.

Biust-talia-biodra

Zanim stworzymy stylizację, gorset trzeba dobrać do naszej budowy ciała. Wiąże się to ze znajomością rodzajów i umiejętnością dopasowania rozmiaru. Wymiary gorsetów podawane są w calach (1 cal to 2,54 cm), a najważniejszą wartością przy określaniu go jest oczywiście obwód talii, w dalszej kolejności bioder i obwód pod biustem. Najlepiej, jeśli rozmiar gorsetu jest o 4 cale mniejszy od obwodu talii wyrażonego w ten sam sposób. Dzięki temu będzie wygodny i dobrze podkreśli krągłości.

Under- czy overbust?

Do wyboru mamy dwa zasadnicze rodzaje gorsetów: overbust, zakrywający również biust, oraz underbust, kończący się tuż pod nim. Swobodniejszy i łatwiej akceptowalny na początek jest gorset typu underbust, który skupia się na modelowaniu talii i obszaru wokół niej.  Przednie zapięcie gorsetu to busk, czyli pas z zapięciem złożonym z haftek i wypustek, czasem zamieniany na suwak. Sznurowanie znajduje się na plecach, a kokardę wiążemy nie u góry lub u dołu, ale w talii, czyli miejscu największego napięcia. Wiązanie zazwyczaj można ukryć pod gorsetem.

Przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na rodzaj fiszbin. Płaskie mają ograniczoną ruchowość i zazwyczaj mieszczą się wyłącznie na plecach. Reszta konstrukcji powinna bazować na elastycznych fiszbinach spiralnych, które wyginają się swobodnie, jednocześnie trzymając ciało w ryzach.

Gorsety overbust mają różne wykończenia, od modelowanych w kształt serca, po proste. Decyzja o wyborze odpowiedniego modelu podyktowana jest wygodą i rozmiarem biustu. Doły gorsetów bywają krótkie lub długie – mogą obejmować biodra lub kończyć się w pasie, a dobierając długość trzeba pamiętać o wygodzie przy siadaniu.

Ekspresowe wyszczuplanie

Dobrze dobrany gorset może zredukować obwód talii od kilku do nawet kilkunastu centymetrów, ale nie od razu. Na początek wystarczy zaciskać talię na dwa cale, czyli około 5 cm, a z czasem systematycznie zaciskać ją coraz bardziej. Im dłużej chodzimy w gorsecie, tym łatwiej i szybciej się przyzwyczaimy, a ciało stopniowo zacznie się dopasowywać do zewnętrznego modelowania. By w gorsecie czuć się w pełni swobodnie trzeba odczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Proces dopasowywania fachowo nazywa się seasoning.

Choć w sklepach widujemy go na super-szczupłych modelkach, gorset jest polecany dla niemal każdego rozmiaru, od filigranowego po bujny plus-size. Dzięki niemu każda kobieta poczuje się piękna, więc warto założyć go przynajmniej raz w życiu.

Artykuł o gorsetach został przygotowany przez redakcję serwisu Nokautstyl.pl

Scroll to Top
Scroll to Top