Małgorzaty Walewskiej

Gloria Artis dla Małgorzaty Walewskiej

25/10/2016 roku wiceminister Wanda Zwinogrodzka wręczyła Małgorzacie Walewskiej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Małgorzata Walewska – niekwestionowana diva scen operowych na całym świecie. Charakterystyczna, ciemna barwa głosu i charyzmatyczna osobowość pozwalają jej kreować tak różnorodne role, jak: tytułowe w Damie pikowej Czajkowskiego i Carmen Bizeta, Amneris w Aidzie Verdiego, Olga w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Jolanta w Zamku Sinobrodego Bartóka czy Cześnikowa w Strasznym dworze Moniuszki.

Występowała na najważniejszych scenach: Metropolitan Opera, Covent Garden, Straatsoper, Deutsche Oper i wielu innych, u boku takich sław, jak: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Edita Gruberová czy José Cura. Zadebiutowała w 1991 roku rolą Azy w Manru Paderewskiego na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Obecnie możemy ją podziwiać w partii Wdowy w Goplanie Władysława Żeleńskiego właśnie w Operze Narodowej. Rola ta, jak wszystkie, które wykonuje artystka, została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność.

Gloria Artis jest najbardziej prestiżowym odznaczeniem nadawanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Małgorzata Walewska otrzymała jego I stopień – Złoty Medal, podkreślający wybitny wkład artystki w rozwój kultury polskiej. Nadany on został śpiewaczce na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej 25 października po spektaklu Goplany.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również