Galerię Targów Sztuki Dostępnej

Dziennikarka i marszandka otworzyły nietypową galerię sztuki – Galerię Targów Sztuki Dostępnej!

Ewa Mierzejewska jest z wykształcenia historykiem sztuki, z zawodu – dziennikarką specjalizującą się w tematyce architektury wnętrz, ekspertem w cotygodniowym cyklu „Odpicowane mieszkanie” w Dzień Dobry TVN. Niedawno połączyła siły ze znaną warszawską marszandką Leną Szwed-Strużyńską (Leonarda Art Gallery) i zaczęły wspólnie organizować cykliczne Targi Sztuki Dostępnej (najbliższe 16-17.11). A teraz obie otworzyły Galerię Targów Sztuki Dostępnej. Można tu kupować dobre dzieła sztuki po przystępnych cenach.

Założona przez Ewę Mierzejewską oraz Lenę Szwed-Strużyńską Galeria Targów Sztuki Dostępnej mieści się w Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Pradze. To właśnie tam mogą udać się wszyscy, którzy z niecierpliwością oczekują na listopadową edycję Targów Sztuki Dostępnej. W Galerii zakup dobrego dzieła sztuki po przystępnej cenie możliwy jest już teraz, przez sześć dni w tygodniu.

Galeria Targów Sztuki Dostępnej pełni rolę galerii, biura i punktu informacyjnego. Można tu zaczerpnąć informacji „z pierwszej ręki” na temat wszystkich artystów i galerii biorących udział w targach. Można też spotkać organizatorki wydarzenia, porozmawiać o sztuce i napić się pysznej kawy.

Przez pierwsze tygodnie po marcowych Targach Sztuki Dostępnej zgłaszało się do nas wiele osób, którzy wprawdzie byli na wydarzeniu, ale niczego nie kupili, bo nie podjęli decyzji w ciągu tych dwóch dni. Dopytywali się nas potem o różne prace, nie wiedzieli, gdzie ich szukać. Teraz mogą przyjść do Galerii i wszystkiego się dowiedzą. Galeria jest po to, aby ułatwić kontakt między artystami, galeriami i klientami – dodaje Lena Szwed-Strużyńska, współzałożycielka.

Wnętrze jest industrialnie wykończone i ma blisko 90 metrów kwadratowych. Wejście znajduje się w tak zwanym Pasażu Konesera, dokładnie na wprost bramy do Laboratorium – przestrzeni eventowej, w której co kilka dni odbywają się ciekawe wydarzenia: konferencje, festiwale, targi, kiermasze. Wysokie na kilka metrów ściany Galerii zdobią dzieła sztuki współczesnej: większe i mniejsze obrazy, elegancko oprawione fotografie, rysunki. Pod sufitem rozpościera się ogromny batik. Ten zestaw zmienia się niemal każdego dnia, bo obiektów artystycznych wciąż przybywa, a gdy tylko jeden z nich jest sprzedany, natychmiast zostaje zastąpiony czymś nowym.

Już samo Centrum Praskie Koneser (www.koneser.eu) to idealne miejsce na prezentację sztuki. Usytuowane 5 minut spacerem od stacji metra Warszawa Wileńska, stało się w ostatnich latach jednym z ciekawszych zagłębi restauracyjnych, wystawowych i handlowych stolicy. Znajdziemy tu wyjątkowe muzea oraz unikatowe sklepy z markami niedostępnymi w galeriach handlowych i tworzonymi przez polskich projektantów. Koneser przyciąga ludzi kreatywnych, ciekawych świata, dla których sztuka jest nieodzownym elementem stylu życia.

Tak naprawdę Lena i ja poszukiwałyśmy przestrzeni do codziennej, wspólnej pracy nad organizacją Targów. Ale kiedy okazało się, że mamy do dyspozycji tak wspaniały, obszerny lokal, idea urządzenia w nim porządnej galerii narzuciła się sama. Dlatego teraz Galeria pełni rolę nie tylko miejsca ekspozycji i sprzedaży dzieł sztuki, ale jest też naszym biurem, miejscem spotkań z artystami i marszandami, punktem informacyjnym. Służy promocji wydarzenia, jakim są Targi Sztuki Dostępnej – przyznaje Ewa Mierzejewska, założycielka galerii.

Przypomnijmy: Targi Sztuki Dostępnej (www.targisztukidostepnej.pl) to jedyne w Polsce profesjonalne targi sztuki z limitem ceny. Żadne z oferowanych tu dzieł nie może kosztować więcej niż 5 tys. zł. Przystępne ceny idą w parze z wysokim poziomem artystycznym. Na Targach kupić można wyłącznie sztukę współczesną – dobrą i niedrogą.

Dokładnie te same zasady obowiązują w Galerii. Prezentowane są tu różne gatunki sztuki: oprócz malarstwa i grafiki, także rzeźba, fotografia, rysunek, tkanina artystyczna. Każde dzieło sztuki można kupić na miejscu, a jego cena nie przekracza 5 tys. zł. Organizatorki Targów dbają o różnorodność i wysoki poziom. Wybierają najlepszych artystów, a z ich dorobku – najciekawsze prace mieszczące się w limicie cenowym. Autorami dzieł wystawionych obecnie do sprzedaży są m.in. Andrzej Cisowski, Janusz Mulak, Andrzej Mierzejewski, Krzysztof Rodak, Jerzy Zajączkowski, Magdalena Mosakowska, Daria Solar, Jarek Madejski i inni. Wychodząc z Galerii z nowo nabytym dziełem sztuki możemy być pewni jego wartości artystycznej.

Meble do Galerii zapewniała firma BoConcept. Placówka otwarta jest od poniedziałku do soboty i niedziele handlowe w godzinach 12.00-18.00.

EWA MIERZEJEWSKA

Z wykształcenia – historyk sztuki (dyplom na Uniwersytecie Warszawskim). Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce architektury wnętrz i designu. Przez wiele lat pełniła funkcję redaktora naczelnego w magazynie “Dom & Wnętrze”, do którego w 2016 roku wprowadziła nowy dział pt. „Sztuka dla każdego”. Autorka eksperckiego bloga ewaiwnetrze.pl. Miłośnicy pięknych wnętrz pamiętają ją z autorskich programów telewizyjnych na kanale Domo+. Obecnie występuje jako ekspert w cotygodniowym, wnętrzarskim cyklu „Odpicowane mieszkanie” w Dzień Dobry TVN. Kuratorka wystaw i współorganizatorka dużych wydarzeń o charakterze targowym w branży wyposażenia wnętrz. Często pełni rolę prelegenta, szkoleniowca, jurora konkursów (m.in. must have na festiwalu Łódź Design). Doradza firmom i osobom prywatnym.

LENA SZWED-STRUŻYŃSKA

Prowadzi galerię sztuki współczesnej Leonarda Art Gallery. Scenograf i dekorator wnętrz. Od 2013 roku współtworzyła Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego. Zorganizowała kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą, we współpracy z wieloma firmami, w siedzibie galerii oraz w jej filiach w całej Polsce. W Londynie organizuje spotkania “Mostra Art-Session”. Reprezentuje wielu starannie wyselekcjonowanych artystów malarzy, rzeźbiarzy i grafików. Są wśród nich tak znane nazwiska jak Józef Wilkoń, Andrzej Mierzejewski, Andrzej Dudziński, Andrzej Cisowski, Antoni Fałat, Sylwester Ambroziak, Józek Nowak, Stanisław Młodożeniec i inni. Z doświadczenia i wiedzy Leny Szwed-Strużyńskiej korzysta wiele firm i osób prywatnych. Specjalizuje się bowiem w zakresie aranżacji i dekoracji wnętrz dziełami sztuki.

Adres: Centrum Praskie Koneser, między ulicami Ząbkowską i Białostocką, Warszawa. Pasaż Konesera, lokal H03.

Więcej informacji o Targach Sztuki Dostępnej: www.targisztukidostepnej.pl

Scroll to Top
Scroll to Top