Francuska moda

Francuska moda a francuski język! Nierozerwalnie połączenie

Język francuski uchodzi w świecie za język kultury i dyplomacji, salonów jak również język mody i kuchni. Obok kulinarnych przysmaków Francja słynie z nienagannego designu. Francuski kojarzony jest z romantyczną Francją, pełną miłości, dobrego wina i pięknych kobiet. Delikatne brzmienie języka, specyficzny akcent potrafią zauroczyć i nakłonić do nauki francuskiego, mimo iż język nie należy do łatwych. Francja mimo upływu lat wciąż jest światową stolicą mody. Moda to doskonały temat na konwersacje z Francuzami. Rodowici mieszkańcy Francji w sposób naturalny pasjonują się sztuką, modą, wszystkim co piękne.

Co ciekawe żargon branżowy projektantów i kreatorów mody, tak odzieżowej jak i wystroju wnętrz, wyposażenia zapożycza wiele słów z języka francuskiego. Język polski zna wiele zapożyczeń z francuskiego nie tylko w obszarze słownictwa modowego, a to głównie za sprawą galicyzmów które sięgają korzeniami do XVI i XVII wieku, kiedy to polski dwór bardzo chętnie przyjmował francuski styl, modę kreując francuskie zwyczaje za wyraz dobrego wychowania. Wpływy języka francuskiego widoczne są również w architekturze i sztuce, które wiele mają wspólnego z modą. Pokazy haute couture to nic innego jak forma sztuki, kolekcje odzieży nie są produkowane masowo, co za tym idzie są niczym rzeźby artystów. Francuscy projektanci są podziwiani przez cały świat a ich kolekcje odzieży chce mieć w swojej szafie niemal każda kobieta w Europie a i często również spoza starego kontynentu. Prócz wymyślnych stylizacji, która zachwycają oryginalnością francuski styl emanuje prostotą i elegancją. Wytworne wieczorowe kreacje, balowe suknie oraz francuskie garnitury są symbolem francuskiej mody na świecie. Idealnie dobrane dodatki, minimalistyczny fason, klasyczne krój oraz gustowne zestawienia kolorów charakteryzują ubiór największych dam i gentelmenów. Wbrew pozorom francuski styl to minimalizm i bazowanie na klasyce. Wystarczy wyposażyć swoją garderobę w ubrania basic i kilka szykownych dodatków oraz parę rzeczy z najnowszej kolekcji by ubrać się niczym modna Francuzka. Aby się o tym przekonać warto władać francuskim na tyle by podczytać porady francuskich stylistów i blogerek kierowane właśnie do przeciętnych Francuzek.

Paryski szyk gości w stolicach europejskich, w szczególności wzajemnie uzupełniając się z festiwalem mody obuwniczej wprost z włoskiego Mediolanu. Aby być na bieżąco w trendach mody tych obecnych i tych zapowiadających się na kolejny sezon warto znać język francuski, bowiem to właśnie w tym języku pojawia się najwięcej nowinek i informacji ze świata mody. Warto pamiętać iż poza odzieżą, obuwiem moda francuska to również design fryzur, kolorystyka, sposób ułożenia i sztuki fryzjerskiej. Szereg dodatków oraz materiałów wykorzystywanych do dekoracji nie jest bez znaczenia dla kreacji i jej szyku. Każda dama winna być na topie pod kątem prezencji swego ubioru, makijaży, fryzury. Pełne elegancji kreacje pochodzą nie skądinąd jak z Francji. Oczywiście projektantów mody nie brakuje na całym świecie, jednak wielu z najlepszych ściąga do Paryża, gdzie tworzy pod szyldem francuskim, by zdobyć uznanie, zostać zauważonym i zadebiutować na pokazach mody paryskiej.

Jeśli lubisz być trendy, chcesz wyglądać zawsze modnie i atrakcyjnie koniecznie powinnaś się zainteresować modą. W internecie wyrasta niczym grzybów po deszczu wiele blogów i serwisów modowych w języku polskim wzorowanych na blogach rodem z Francji. Różnią się one od banalnych blogów amerykańskich. Blogi modowe to coś więcej niżeli omówienia i komentarze do proponowanych przez stylistów trendów. Francuskie blogi to oryginalne propozycje stylizacji w wykonaniu blogerek z dozą najnowszych trendów. Pełne indywidualności, pieczołowicie przygotowane pod kątem graficznym są nie lada lekturą dla zainteresowanych wielką modą rodem z Francji. Autorzy na łamach witryn www prezentują najnowsze krzyki mody opisując dobór dodatków, poszczególne kompozycje odzieży, sposoby uczesania itd. Chcąc być o krok do przodu warto sięgnąć po publikacje wprost z Francji w języku francuskim. Znając język można nie tylko zaczerpnąć wieli informacji i inspiracji do własnych eksperymentów modowych ale również wziąć udział w dyskusji, zapytać, porozmawiać na temat mody, trendów na francuskich forach internetowych jak i w mediach społecznościowych. Moda uwielbia plotki, stąd też tematów nie brakuje czy to odnoszących się do kreacji modelek, czy garderoby gwiazd show biznesu, królowych, bądź polityków.

Blogi internetowe są doskonała okazją do odkrycia w sobie talentu i zdolności designerskich. Mnóstwo drobiazgów, które nagle stają się modne to efekt eksperymentu i przypadku. W ostatniej dekadzie renesans przechodzi hand made. Rozmaite formy DIY mogą stanowić inspirację do zabawy w rozmaite stylizacje własne lub podpatrzone o blogerek stylistek. W wielu blogach pojawiają się nie tylko prezentacje stylizacji ale również porady co zrobić by dobrze wyglądać, gustownie udekorować stół, mieszkanie, ozdobić ogród bądź miejsce pracy. Jeśli nie masz w sobie polotu, by samodzielnie wyczarować piękne wnętrze, bądź olśnić gości swoją kreacją warto odwiedzić francuskie blogi by się zapoznać z podstawowymi zasadami stylizacji, wyrobić pewne nawyki i zawsze być na czasie w zmiennych trendach wprost z Paryża. Wśród popularnych blogów francuskich warto wymienić Make My Lemoniade oraz The Cherry Blossom Girl pełen romantyzmu i lekkości we francuskim stylu.

Poszukując swojego klimatu i niebanalnego stylu warto przeglądać francuskie propozycje, bowiem to one są nam najbliższe kulturowo obok wystawnej mody włoskiej i minimalistycznych trendów wprost ze Skandynawii, paryska moda jest najbardziej wyważona. Orientalne trendy oraz typowo amerykański styl sportowy, luźny to okrzyki jednego sezonu, od których szybko odchodzimy na rzecz klasyki i francuskiej elegancji.

Język francuski w szczególności przyda się amatorkom designu i krawiectwa. Chcąc dorównać francuskich projektantom korzystając z francuskich poradników można pokusić się o własny styl. Ucząc się krawiectwa i kroju nie sposób pominąć mistrzów mody – Francuzów. Liczne narzędzia, materiały, dekoracje dostępne są wyłącznie z importu z Francji. Sposoby szycia, ozdabiania, rodzaje kroju wymaga zaznajomienia się z obcobrzmiącym nazewnictwem z rodowodem francuskim. Jest to doskonała okazja do równoległej nauki języka francuskiego – dodaje http://preply.com/ oferująca korepetycje z francuskiego w Warszawie i nie tylko.

Będąc początkującym projektantem wybrać się warto do Paryża na pokazy mody, Fashion Week i rozmaite gale modowe, w które Paryż obfituje prezentując różnorodne kolekcje na każdą porę roku. Nie można jednak zapominać iż Francuzi niechętnie mówią po angielsku, za to cenią osoby władające francuskim. Po tym względem język francuski i jego nauka ma zasadniczy plus. Znając francuski możemy być pewni, iż sobie poradzimy językowo, ale również mamy szanse na poznanie wielu osobistości i nawiązania kontaktów, od których zależeć może nasza przyszłą kariera. Wyjazd do Francji pozwoli zachłysnąć się nie tylko francuską modą ale również językiem, niezbędnym w świecie mody.

Autor: Preply, korepetycje z francuskiego w Warszawie. Zapraszamy na nowoczesną i efektywną formę nauki języka francuskiego.

french-5

Podziel się wiadomością:

Polecamy również