Projekt Sandra Stachura fot Dawid H Gro ski 1000x667 Nowe Eko Trendy moda i ekologia w Krakowie ju w poniedzia ek

Nowe Eko Trendy: moda i ekologia w Krakowie już w poniedziałek

Pokazy mody, debata z Mają Sablewską oraz warsztaty

Moda i ekologia tworzą jeden z najważniejszych trendów XXI wieku. Spektakularne efekty tej współpracy zobaczymy w czasie wydarzenia Nowe Eko Trendy, które odbędzie się w poniedziałek, 18 listopada w Krakowie.

W czasie pokazu mody publiczność będzie podziwiać młode talenty mody z Małopolski oraz eko-kreacje stworzone we współpracy z cenioną Szkołą Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa. Gościem specjalnym będzie Maja Sablewska, stylistka i osobowość telewizyjna. W programie również warsztaty artystyczne, mini-targi oraz debata. Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Ubrania stworzone z materiałów recyklingowych, przeniknięte duchem zero waste, wykonane przy użyciu tradycyjnych technik rzemieślniczych, z których słynie Małopolska – wydarzenie Nowe Eko Trendy udowodni, jak wielka siła drzemie w lokalnych, polskich projektantach.

Niezwykły pokaz mody poprzedzi debata na temat ekologii z udziałem Mai Sablewskiej, a także Tomasza Urynowicza – Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Marii Humy z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie oraz dr. Jerzego Gawła – dyrektora Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Goście rozmawiać będą o promowaniu ekologii oraz roli, jaką może w tej dziedzinie odegrać Małopolska. Debatę poprowadzi Rafał Stanowski – publicysta oraz wykładowca Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru.

„Ekologia nie tylko jest w modzie, ale stanowi też niezwykle ważny temat społeczny, dlatego jako Urząd Marszałkowski zajmujemy się jej intensywną promocją” – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. „Chcemy pokazać, że ekologia jest tematem, z którym stykamy się na co dzień, nie tylko jeśli chodzi o selekcję odpadów czy ogrzewanie, ale także wtedy, gdy kupujemy ubrania i dodatki. Chciałbym również nawiązać do kultury rzemiosła, którym przeniknięta jest cała Małopolska. Cieszę się, młodzi ludzie kontynuują te tradycje, tworząc unikatowe i zarazem nowoczesne projekty. Warto je pokazać światu!”.

„Jesteśmy krajem, który w dziedzinie mody jest w dużej mierze zgodny z nowoczesnym, proekologicznym podejściem” – mówi Rafał Stanowski, koordynator wydarzenia, wykładowca Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. „Nasi młodzi projektanci tworzą często rzeczy, które nie naruszają środowiska naturalnego, pielęgnują tradycyjne techniki rzemieślnicze lub poszukują innowacyjnych rozwiązań. To jest niezwykła energia, która sprawia, że polska i małopolska moda są prawdziwym wulkanem kreatywności”.

Przekonamy się o tym już w poniedziałek, 18 listopada, w czasie Nowych Eko Trendów – o godz. 18.30 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12 w Krakowie) wystartuje niezwykły pokaz mody, która jest przeniknięta myśleniem o ekologii. Zobaczymy projekty młodych artystek – Sandry Stachury, absolwentki SAPU – laureatki wielu nagród i wyróżnień, która stworzyła kolekcję z innowacyjnych, futurystycznych materiałów. Na scenie obejrzymy też projekty Marty Pilas, której kolekcja powstała z tkanin pochodzących z recyklingu. Anna Maria Zygmunt pokaże natomiast kolekcję „Łemkowyna” inspirowaną bogatą, choć nieco zapomnianą dziś kulturą Łemków. Zaprezentowane zostaną też projekty studentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, które zostały zaprojektowane w trakcie zajęć „No Waste”, uczących młodych projektantów tworzenia ubrań z materiałów recyklignowych.

W foyer MOS-u będzie można wziąć udział w mini-targach z lokalnymi, proekologicznymi firmami z Małopolski (od godz. 16) – zaprezentują się Załucka Kuczera (moda dla dorosłych), Rever Kids (moda dla dzieci) oraz Wilcza Jagoda (naturalne kosmetyki).

W czasie nowych Eko Trendów odbędą się też artystyczne warsztaty prowadzone przez wykładowców SAPU – przerabiania ubrań (dla dorosłych) oraz tworzenia ozdób choinkowych (dla dzieci).

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, szczegóły i zapisy: https://www.facebook.com/events/2604343849632787

NOWE EKO TRENDY PLAKAT 1 Nowe Eko Trendy moda i ekologia w Krakowie ju w poniedzia ek

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link