Dziś zmarła Irena Kwiatkowska

Irena Kwiatkowska zmarła dziś nad ranem w wieku 98 lat. O śmierci tej wielkiej artystki scen polskich poinformowała Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Irena Kwiatkowska (ur. 17 września 1912 w Warszawie), aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, artystka kabaretowa, niezapomniana i najsłynniejsza Kobieta Pracująca z serialu „Czterdziestolatek”.

Absolwentka IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Do wybuchu wojny grała w teatrach Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach.
Podczas okupacji niemieckiej była żołnierzem AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim.
Po wojnie występowała w krakowskim kabarecie Siedem Kotów (wiersze, piosenki oraz skecze dla niej pisał Konstanty Ildefons Gałczyński). Od 1948 związana ze scenami warszawskimi. Zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych (m.in. jako matka Pawła w Wojnie Domowej, kobieta pracująca w Czterdziestolatku). Występowała w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów. Nagrała także wiele audycji radiowych, zwłaszcza dla dzieci.
Do jej najbardziej znanych ról należą m.in.: w filmach Lata dwudzieste… lata trzydzieste…, Dzięcioł, Rozmowy kontrolowane i w serialach: Wojna Domowa, Czterdziestolatek, Zmiennicy. Zaledwie dwie lata temu zagrała gościnnie w serialu „Niania”.

Doczekała się książek o sobie, w tym Romana Dziewońskiego „Irena Kwiatkowska i znani sprawcy”, nagród państwowych i przyznawanych przez tych, którzy ją podziwiali – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Państwowa II stopnia za działalność estradową „za wybitne osiągnięcia aktorskie w dziedzinie satyry, w szczególności w programach Teatru Satyryków i Teatru Syrena w Warszawie”, Order Uśmiechu, „Warszawianka Roku 1995”, tytuł w plebiscycie „Expressu Wieczornego”, niezliczoną ilość nagród i wyróżnień za swoją twórczość artystyczną – „Aktorka komediowa stulecia” – nagroda w plebiscycie „Złote Kaczki” 2008, 5 miejsce w ankiecie Polityki na najważniejszych aktorów polskich XX w., Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Odcisk dłoni na Promenadzie Gwiazd podczas VIII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, „Gwiazda Telewizji Polskiej”, nagroda z okazji 50-lecia TVP za kreacje w Teatrze telewizji i kabarecie, wielokrotnie „Złota Maska” czy „Super Wiktor”

Wraz z Ireną Kwiatkowską odchodzi pewna epoka. Bo dziś, takich aktorek już nie ma. Tym większa strata dla nas, dla kultury.

[nggallery id=811]

źródło biograficzne:wikipedia.pl

Scroll to Top
Scroll to Top