Dynia dobra

Dynia dobra na wszystko. Nie tylko w Halloween!

Dynia dobra jest na wszystko i basta! Nie tylko w Halloween, choć tego święta, które obchodzić będziemy już jutro, jest głównym symbolem. W naszym kraju wciąż niedoceniana dynia dobra jest dla naszego zdrowia, samopoczucia, a nawet urody. O takiej, nie halloween’owej dyni dziś porozmawiamy.

Dyniowa latarnia

Od Halloween jednak nie uciekniemy. Wspomnieć zatem należy, że to właśnie dynia, a dokładniej dyniowa latarnia (Jack-o’-lantern) jest bodaj najbardziej znanym na całym świecie symbolem tego święta. W środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami – oczy i szczerbate zęby – stawia się świecę, zaś całą latarenkę stawia w oknie lub w drzwiach domu.

Jej historia i legenda wywodzi się z Irlandii, gdzie Jack-o’-lantern symbolizuje błędne ogniki uznawane za dusze zmarłych, zaś sama nazwa – od pewnego Jack’a, który za życia nie przepuścił żadnej okazji do pomnożenia swojego majątku. Pewnego dnia Jack spotkał diabła, który zaproponował mu bogactwo za duszę. Kiedy przybył, aby zabrać jego duszę. Jednakże mężczyźnie podstępem udało się uwięzić demona. Skąpiec jednak umarł 31 października. Jack nie mógł wstąpić do niebios, ponieważ był chciwy, ale nie mógł także wstąpić do piekła, bo żartował z diabła. W konsekwencji musi chodzić z latarnią po ziemi aż do dnia sądu ostatecznego (za: Wikipedia.pl).

(zobacz również: halloween’owe zwyczaje).

Dynia dobraDynia dobra dla zdrowia

Dynia jest warzywem niskokalorycznym i lekkostrawnym. Choć ma niewiele kalorii, to ma mnóstwo wartości odżywczych. Można by długo wymieniać, dość powiedzieć, że jedzenie dyni dostarcza nam odpowiednich ilości beta karotenu, fosforu, żelaza, magnezu, wapnia, potasu, pektyny, witamin A, B1, B2, B6, C itd., itp. Odpowiednich, o ile nie przesadzimy. Pamiętajcie, co za dużo, to niezdrowo.

Dynia może być cennym składnikiem diet odchudzających,  ma również zastosowanie przy leczeniu schorzeń nerek oraz układu krążenia. Ma działanie odtruwające i regulujące przemianę materii. Jeżeli będziemy chrupać świeże pestki dyni pozbędziemy się owsików, tasiemca i innych brzydkich pasożytów. Może wpływać korzystnie na spadek cholesterolu i glukozy we krwi, co w sposób naturalny zapobiega ryzyku wystąpienia cukrzycy. Działa łagodząco i regenerująco na przewód pokarmowy, wątrobę, pomaga zlikwidować zaparcia, a poprzez regulację przemiany materii ułatwia walkę z otyłością.

Dynia dobra dla urody

Nie wiem czy wiecie, ale wspomniane wyżej witaminy mają nie tylko pozytywne właściwości zdrowotne, ale i urodowe. Na przykład, pozwalają na skuteczną walkę ze zmarszczkami (chociażby witamina A, która troszczy się o młody wygląd skóry). Dynia doskonale nawilża, bowiem sama składa się aż w 90% z wody!

Zawarte w dyni enzymy i kwasy przyspieszają regenerację komórek, rozjaśniają i wygładzają skórę. Dynia w różnym stadium przetworzenia jest zatem też doskonałą bazą do peelingów, maseczek, również na włosy, środków do walki z trądzikiem.

Dynia dobraDynia dobra na… zupę!

Zupa z dyni to prawdziwy przebój kulinarny. Początkowo może podejdziecie do niego z pewną taką nieśmiałością, ale kiedy już skosztujecie…! Jej głównym składnikiemjest miąższ dyni (jadalnej oczywiście, nie ozdobnej!), a zaletą –  charakterystyczny smak i pomarańczowy lub pomarańczowo-żółty kolor. Zupa na gęsto, doprawiana do smaku na słodko lub na ostro – np. cukrem, solą, curry, gałką muszkatołową, mleczkiem kokosowym. Dla ozdoby posypuje się ją siekaną natką zielonej pietruszki lub prażonymi nasionami dyni.

Istnieje jej wersja przyrządzana na rosole (wołowym lub z kurczaka) i wersja wegetańska – na wywarze z warzyw.

Jedyny minus – jest to danie sezonowe. Co prawda, dostępna jest przez cały rok w puszkach, ale to już przecież nie to samo!

Dyniowa ciekawostka

Przez rdzennych mieszkańców Ameryki, Indian, dynia była uznawana za… afrodyzjak. Pestki dyni spożywano podczas rytuałów płodności. Hm, może dlatego dynia jest wręcz niezwykle popularna właśnie w Stanach Zjednoczonych? To co? Może warto dać dyni szansę zagościć w naszych domach na stałe?

aka

foto główne: Toni Cuenca from Pexels, ilustracje:  Michi-Nordlichtcongerdesign z Pixabay

Scroll to Top
Scroll to Top