jak upał wpływa na Twój organizm

Dowiedz się, jak upał wpływa na Twój organizm!

Czujesz się słabo, twój oddech przyspiesza, a serce zaczyna pracować jak szalone… Znajome uczucie? Właśnie teraz, w okresie letnim, kiedy w ciągu dnia słupek rtęci nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza w cieniu, upał jest naszym największym wyzwaniem.

Jak to działa?

Nasz organizm od dawien dawna ma wypracowane mechanizmy chłodzenia. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić, dzięki czemu ciało chroni się przed przegrzaniem. Są to po prostu procesy biologiczne – kiedy marzniemy nasze ciało powoduje dreszcze, żeby się ogrzać, tak samo podczas upałów stajemy się senni i apatyczni oszczędzając energię na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Wygląda na to, że mimo, iż bez słońca nie możemy żyć, to jego nadmiar może nam sprawić wiele kłopotów.

Codzienne kłopoty

Jeśli akurat zaczynasz urlop, jesteś szczęściarzem! A co, jeśli musisz dopełnić swoich codziennych obowiązków? Wysokie temperatury sprawiają, że nasza efektywność w pracy zdecydowanie spada. Instynktownie staramy się przetrwać stosując techniki powtarzane latami przez mamę: pij dużo, nie wychodź na słońce, załóż czapkę etc. Nawet młodemu, zdrowemu człowiekowi ciężko sobie poradzić w takich warunkach, nie wspominając już o seniorach.

Weźmy pod uwagę osoby starsze, cierpiące np. na jedną z chorób układu krążenia. Na pewno dla nich upał to istny koszmar. Nawet drobne zwiotczenia naczyń krwionośnych mogą spowodować nieprawidłowe dotlenienie organizmu czy problemy z chłodzeniem podczas upałów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dowiodła znaczny, bo aż 30% wzrost zgonów, podczas gdy słupek rtęci wskazuje powyżej 25 stopni Celsjusza w cieniu. Aż trudno uwierzyć, że wszystko zależy od naszego serca i jego wytrzymałości, ale to prawda. Dlatego ludzie ze schorzeniami naczyń krwionośnych w szczególności powinni dbać o siebie i przygotować swój organizm jeszcze przed nadejściem fali upałów.

Regularne badania i leczenie kardiologiczne może okazać się zbawieniem oraz pozwolić na dożycie do późnej starości. Jedną z metod jest zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) u osób cierpiących na zwężenie lub niedomykalność zastawki aortalnej. Ta technika nie wymaga operacji na otwartym sercu, stenty są wszczepiane przez tętnicę udową i przy miejscowym znieczuleniu. Dzięki temu zabiegowi, krążenie wraca do normy i zmniejsza się zagrożenie np. nagłym zgonem sercowym, spowodowanym migotaniem komór.

Myśl i planuj

Zdrowie jest naszym najcenniejszym dobrem, o które musimy dbać nie tylko w kryzysowych sytuacjach. Dzięki odpowiedniej profilaktyce i mądremu leczeniu możemy przygotować się na nadejście upałów oraz sprawić, że będą dla nas mniej dokuczliwe.

Dodatkowo, niezbędna jest również zdrowa dieta – dużo warzyw i owoców (np. arbuz zawiera aż 90% wody, a do tego witaminy i mikroelementy, jednym słowem nawadnia lepiej niż woda!). Zadbajmy o siebie i o osoby starsze wystarczająco wcześnie, żeby cieszyć się razem z nimi pełnią lata przez kolejne lata..

Artykuł powstał na potrzeby kampanii społecznej realizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), European Society of Cardiology (ESC), European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI) oraz Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK)

Scroll to Top
Scroll to Top