uwodziciela

Historia najsłynniejszego w dziejach uwodziciela z akompaniamentem muzycznym orkiestry MACV

Historia najsłynniejszego w dziejach uwodziciela z akompaniamentem muzycznym orkiestry MACV. „Don Juan” wystawiony zostanie na deskach teatru Warszawskiej Opery Kameralnej w ramach X Festiwalu Oper Barokowych.

„Don Juan czyli Kamienny Gość” to tragiczny balet-pantomima w 3 aktach na bazie sztuki Moliera, do którego muzykę skomponował Ch. W. Gluck. Widowisko mimiczne „Don Juan” w wykonaniu artystów Warszawskiego Centrum Pantomimy, to spektakl opowiadający historię najsłynniejszego w dziejach uwodziciela, do której tłem będzie barokowa muzyka wykonana na instrumentach historycznych. Reżyserem spektaklu jest Bartłomiej Ostapczuk, który od kilkunastu lat jest niezwykle ceniony na teatralnych scenach Polski i Europy, a udział biorą w nim aktorzy – mimowie z zespołu. Opracowaniem muzycznym zajął się skrzypek i koncertmistrz Radosław Kamieniarz, współpracujący na co dzień z orkiestrą Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Prapremiera spektaklu „Don Juan” odbyła się podczas piątej edycji festiwalu Leszno Barok Plus w 2019 roku.

Wymagające od strony interpretacyjnej, odwołujące się do tradycji dzieło, nieczęsto gości na scenach świata. A jak je odczytali współcześni Gluckowi?

„Niezwykle smutny, wyniosły i przerażający” – pisał w swoim dziennik obecny na premierze Hrabia von Zinzendorf… Pojawia się piekło, furie tańczą z zapalonymi pochodniami i dręczą Don Juana. W tle wspaniałe fajerwerki obrazujące ogień piekielny. Diabły porywają Don Juana i ulatują do rozżarzonej jamy. Balet trwa długo, ale wszystko jest doskonale zrobione, a muzyka wręcz bardzo dobra.

Tutaj do głosu pierwszy raz w historii sztuki dochodzi gest i jak pisał w programie 259 lat temu Gaspare Angiolini: Muzyka jest esencją tego baletu-pantomimy, wszystko odbywa się bez słowa, mówimy gestem.

1 kwietnia 2020, g. 19.00
BALET-PANTOMIMA | Teatr WOK, al. Solidarności 76b

Scroll to Top