Dobrze przemyślana pielęgnacja włosów

Oglądając reklamę nowego szamponu jednej z czołowych firm kosmetycznych, zachwycamy się blaskiem i gęstością włosów modelek. Potem biegniemy prościutko do drogerii po ten właśnie szampon. Historia ta powtarza się w nieskończoność. Obrazek znany prawie każdej polskiej kobiecie. Czym powinnyśmy się kierować przy doborze odpowiedniej pielęgnacji naszych włosów?

Sięgnijmy do korzeni, czyli, co to jest włos?
Z pozoru proste pytanie. Od momentu urodzenia, aż do śmierci, oczywiście zdarzają się wyjątki, włosy rosną, ścinamy je, poddajemy różnym zabiegom upiększającym, potem znowu odrastają, wypadają i tak przez całe nasze życie. Dbamy o włosy (na głowie), bo nam ludziom, jako jedynym ssakom przynoszą głównie estetyczne profity. Piękne, gęste, długie i lśniące włosy są atrybutem kobiecości dla każdej kobiety w oczach mężczyzny. Pozwalają na potęgowanie przekonania o własnej atrakcyjności.
Nawet u panów, a przynajmniej u większości, posiadanie włosów wpływa na samoocenę. Posiadanie włosów lub ich brak ma ogromny wpływ na nasze życie emocjonalne. Czym w takim razie jest włos? Jest on nitkowatym tworem naskórka występującym tylko u ssaków. U człowieka włosy występują najobficiej na głowie oraz w mniejszym nasileniu w okolicach pachwin, na nogach i na rękach. Pozostałe partie ciała pokryte są meszkiem. Każdy wyrastający na naszym ciele włos ma określoną budowę. I tak w strukturze włosa wyróżniamy łodygę, czyli to, co dla nas jest widoczną częścią włosa. Łodyga włosa składa się z warstwy rdzennej korowej włosa i jego osłonki zwanej pochewką. A pod naskórkiem znajduje się korzeń ze swoją dolną częścią zwaną opuszką, w której znajduje się brodawka. Sam korzeń otoczony jest torebka z tkanki łącznej, do której przymocowany jest jeden z mięśni przywłosowych. Jego drugi koniec przyczepia się do tkanki łącznej skóry. Trochę to wszystko skomplikowanie brzmi, ale takie są fakty. Dobrze wiedzieć, co mamy na głowie, bo jak czasem mówimy w głowie to nigdy nie wiadomo, co kto ma!
Wracając do naszego obiektu badań… podstawowym składnikiem włosa jest keratyna pełniąca funkcje ochronne i melanina, która nadaje odpowiedni odcień włosom. Oprócz nich występują jeszcze tłuszcze i związki mineralne. Ile mamy włosów na głowie tego chyba nikt jeszcze nie zliczył. Pomyłka. Przeciętna czupryna składa się ze 100 do 150 tysięcy sztuk pojedynczych włosów! Ciemne, jasne, proste, kręcone, kędzierzawe, wszystko to zależy od dziedziczenia, rasy a nawet klimatu, w jakim żyjemy. Aby właściwie je pielęgnować by pomagały nam uzyskać olśniewający wygląd, musimy wpierw dobrze się zastanowić, jaki rodzaj włosów mamy na głowie. Spójrzmy, więc jaki mamy wybór.

Włosy normalne
Przede wszystkim każda kobieta mająca ten typ włosów może cieszyć się ich zdrowym wyglądem. Bujna i sprężysta czupryna z naturalnie jedwabistym połyskiem, jest chyba marzeniem każdej z nas. Ale jak to w życiu bywa, nie zawsze wszystko jest w zasięgu naszych rąk. Jeżeli jednak nasze włosy możemy zaliczyć do normalnych nie mamy z nimi wielu kłopotów pielęgnacyjnych. Rozdwojone końcówki i częste przetłuszczanie się to problemy naszych koleżanek, ale nie nasze. Chcąc jednak jak najdłużej cieszyć się ich dobrą kondycją musimy je chronić przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Wrogami naszych włosów są słońce, wiatr, suche i gorące powietrze z klimatyzatorów. Dlatego dobranie odpowiedniej pielęgnacji jest tak bardzo istotne. Musimy się skupić na utrzymaniu odpowiedniej
wilgotności włosów i zatrzymaniu ich naturalnego połysku. W tym celu wybierajmy szampony z ekstraktami z alg morskich, witaminami, prowitamina B5 i polimerami. Włosy będą wtedy odpowiednio stymulowane, a praca gruczołów łojowych uregulowana. Ten typ włosów wystarczy myć dwa lub trzy razy w tygodniu. Stosowanie lekkich odżywek ochroni je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ułatwi ich rozczesywanie, a także pomoże w uzyskaniu estetycznego wyglądu. Jednak zdarza się, zresztą dość często, że przy włosach długich typu normalnego, ich końcówki są wysuszone. Wtedy należy o nie szczególnie zadbać stosując specjalne odżywki lub balsamy do włosów suchych. Dlatego, jeśli mamy włosy normalne nie zaniedbujmy ich, mimo ich naturalnej, zdrowej kondycji, a długo będziemy mogły się cieszyć tak istotnym walorem, jakim są piękne włosy.

Włosy suche
Niejedna pani boryka się z ułożeniem odpowiedniej fryzury, narzeka na ciągłe elektryzowanie się włosów i brak ich połysku. Zazwyczaj są szorstkie w dotyku, nawet podczas mycia szamponem. Gdzie szukać przyczyn tych niedogodności? Zdarza się, że natura obdarzyła nas tym typem włosów, ale nierzadko to my same doprowadzamy do takiego stanu rzeczy. Poprzez zbyt częste, za silne czy tez nieodpowiednio przeprowadzone zabiegi fryzjerskie możemy spowodować, że włosy staną się mało elastyczne, bez połysku, bo zmatowieją i będą się szybko łamać. Do takiego stanu może też przyczyniać się częste eksponowanie włosów na mocne działanie promieni słonecznych, poddawanie ich wysokim temperaturom oraz mycie w nadmiernie chlorowanej wodzie. Tutaj przestroga dla nałogowych plażowiczek i
amatorek basenów pływackich! Wy szczególnie powinniście chronić swoje włosy, by spokojnie móc cieszyć się zdrową czupryną. Włos, gdy jest suchy, zupełnie nie posiada warstwy ochronnej rdzenia, czyli nie ma tak zwanej otoczki tłuszczowej.
Bardzo trudno jest wtedy o łatwe rozczesywanie włosów, a ich struktura sprawia, że są nieprzyjemne i szorstkie w dotyku. A to właśnie ta otoczka zapewnia włosom odpowiednio unormowane natłuszczenie powodujące, że włosy wyglądają zdrowo, łatwo się rozczesują i lśnią. Brak sebum niesie za sobą także szybka utratę wody z włosów, a jej normalna zawartość we włosach powinna wynosić minimum 10%. Czy jest jakaś szansa na przywrócenie włosom ich pierwotnej naturalnej kondycji? Jeśli są bardzo zniszczone, po prostu nie obejdzie się beż nożyczek. Wtedy najlepiej krótko je ściąć i rozpocząć właściwą pielęgnację. Aby do takich ekstremalnych przypadków nie dopuścić, warto
wcześniej zastosować odpowiednie specyfiki. Czy w takim razie poprawić ich słabą kondycję? Musimy wybierać szampony przeznaczone do mycia włosów suchych i zniszczonych. Ale nie tylko stosowanie odpowiedniego szamponu pomoże. Trzeba dobrać do tego specjalne odzywki i maski, które szybko pomogą w poprawie kondycji włosów, a przy systematycznym stosowaniu przyniosą wyraźne pozytywne efekty. Gdy mamy suche włosy, z pewnością męczymy się z codziennym ułożeniem zamierzonej fryzury. Przy doborze kosmetyków pielęgnacyjnych pamiętajmy, więc, aby ich stosowanie wygładzało powierzchnie włosów i chroniło je przed dalszymi uszkodzeniami. Dlatego wybierajmy te szampony, odzywki i maski, które będą regenerowały naruszona strukturę włosów i zapewniały im odpowiedni poziom
nawilżenia. Jeśli nie chcemy się borykać z mozolnych i nieprzyjemnym rozczesywaniem czupryny po każdym myciu, zastosujmy odzywki o działaniu nawilżającym i regenerującym. Efekt od razu będzie, jeśli nie widoczny to na pewno
wyczuwalny. Dal przyspieszenia i wzmocnienia tego efektu, polecane są maski. Jest to forma odzywek, z tymże o silniejszym działaniu, a stosowane są w formie kompresów. Naprawiamy nasze suche włosy, stosujemy już odpowiednie kosmetyki, ale nie zapominajmy o tym, że częste suszenie suszarką szybko doprowadzi do powtórnego wysuszenia włosów. Dlatego czasem lepiej jest wygospodarować trochę więcej czasu, tak, aby włosy wysuszyły się samoistnie.

Włosy przetłuszczające się
Brak odpowiedniej ilości sebum jest problemem, ale nadmiar tego składnika stwarza dużo więcej kłopotów. Nawet zdrowe włosy, ale zbyt przetłuszczone nie kojarzą się nam najlepiej. Dają mało estetyczne efekt i kojarzą się z brakami w samokontroli higienicznych nawyków. Widok pozlepianych i nadmiernie błyszczących włosów nie robi dobrego wrażenia na nikim. Dlaczego tak bardzo się przetłuszczają? Produkcja nadmiernej ilości sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy bardzo szybko obciąża włosy. Pory skóry są zatkane, przez co niemożliwe jest jej normalne oddychanie.
Wtedy przed brak dopływu odpowiedniej ilości tlenu, wzrost włosów jest opóźniony, a te, które wyrosły tracą kondycję i najczęściej wypadają. Zachowanie elastyczności, świeżości i trwałości fryzury w takim przypadku jest naprawdę trudne. Dobrze znamy te mozolne próby zrobienia „czegoś” z głową przed porannych wyjście do pracy. I jakby tego nie było kobiety, które maj a włosy skłonne do przetłuszczania się muszą walczyć z jeszcze jednym wrogiem. Często pojawia się łupież. Jak trudno się go pozbyć chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć? Przez nadmierne wydzielanie łojotoku nasza skóra zaczyna się zwyczajnie łuszczyć. Posiadacze łupieżu są najlepszymi przykładami na brak jakiejkolwiek estetyki w choćby najmodniejszej fryzurze, jeśli prze włosy straszą swoim widokiem drobinki złuszczonego naskórka. A pozbyć się łupieżu nie jest łatwo! Potrzebna jest, co najmniej kilkutygodniowa kuracja. Choć niekiedy nawet taki okres czasu nie pomaga. Co zatem powoduje wytężona aktywność gruczołów łojowych? Przyczyn
możemy szukać na wiele sposobów. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, powikłania w gospodarce hormonalnej, niewłaściwa dieta, duże nagromadzenie w organizmie toksyn, co powoduje problemy z ich wydalaniem. Konkretnie picie alkoholu i palenie papierosów wpływa na poziom zanieczyszczeń w naszym ciele. Ale jeśli zbyt często suszymy włosy, myjemy je za gorącej wodzie i stosujemy niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne sami powodujemy nadmierne wydzielanie łojotoku. Jak możemy sobie pomóc? Stosujmy środki pielęgnacyjne regulujące pracę gruczołów łojowych. Niestety nie ominie nas codzienne mycie włosów. Przy zakupie szamponu wybierajmy te dla skóry z problemami łojotokowymi, o działaniu przeciw bakteryjnym i łagodzącym. Nie wahajmy się wybrać do apteki, by nabyć specjalistyczne środki antyseptyczne poprawiające kondycje naszych włosów nie tylko od nasady, ale od korzeni.

Włosy cienkie i delikatne
Nie bez powodu, zostały wymyślone treski i zabiegi w salonach fryzjerskich powodujące zwiększenie objętości fryzury. Problem posiadania cienkich i delikatnych włosów dotyczy sporej części pań. Włos cienki jest o jakieś 25% cieńszy od włosa normalnego. Trudno się dziwić, że nawet przy odpowiedniej gęstości czupryny, przy cienkich włosach możemy mieć wrażenie, że jest ich za mało. Takie włosy są najczęściej jasne, proste lub lekko pofalowane. Najczęściej zależą od uwarunkowań genetycznych. Jednak nieprawidłowe odżywianie się i ciągłe poddanie silnemu stresowi, również spowoduje, że nasze włosy staną się słabe i cienkie. Ułożenie jakiejkolwiek fryzury prawie zawsze w takim wypadku jest bardzo pracochłonne i wymaga zastosowania środków silnie utrwalających. A te z kolei nie służą stosowane w nadmiarze zdrowej kondycji włosów. Do tego są łamliwe, podczas czesania łatwo się szarpią i szybko rozdwajają na końcówkach. Przy doborze środków pielęgnacyjnych sięgajmy po te z lekką konsystencją, nieobciążającą struktury
włosów. Działających wzmacniająco i regenerująco. Możemy tez zafundować sobie delikatne środki zwiększające objętość fryzury. Dzięki temu będzie się wydawała bardziej puszysta.

Włosy zniszczone
Takie właśnie włosy może mieć każda z nas, jeśli będzie stosować nieodpowiednie zabiegi fryzjerskie o dużym natężeniu środków silnie działających na strukturę włosów. Także wiele innych czynników zewnętrznych działa wyniszczająco na nasze włosy. Silne działanie promieni słonecznych, wysokie temperatury, chlorowana woda, a
także słona woda, nieodpowiednio dobrane kosmetyki i częste suszenie suszarką zniszczą włosy niż się obejrzymy. Sztywnieją, matowieją, stają się suche i szorstkie, a podczas rozczesywania plączą się i wypadają. I w tym wypadku, jak przy włosach suchych należy im zapewnić odpowiednie nawilżenie i właściwą regenerację. Środki pielęgnacyjne musza też zapewnić wygładzenie powierzchni włosa, co zapobiegać będzie ich plątaniu i ułatwi rozczesywanie. W swoim składzie kosmetyki pielęgnacyjne zawierać powinny aktywne substancje takie jak: proteiny i keratynę, witaminy oraz specjalne polimery. Oprócz szamponów trzeba systematycznie stosować odżywki i maski, najlepiej te do użycia bez spłukiwania. Jeżeli jednak stwierdzimy, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie pomóc naszym włosom, nie wahajmy się odwiedzić salonu fryzjerskiego, gdzie nasze włosy poddane odpowiednim zabiegom regeneracyjnym podwórca do wcześniejszej zdrowej kondycji.

Włos włosowi nie równy, ale…
Stosując odpowiednie środki pielęgnacyjne zapewnimy sobie sprężystą, bujną i zdrowo wyglądającą czuprynę. Pomagajmy sobie również środkami utrwalającymi pożądany przez nas efekt fryzury. Tak, więc stosujmy pianki, lakiery na bazach naturalnych składników żywicznych, delikatne żele czy woski, jednak z umiarem. A nade wszystko dbajmy o higienę włosów, myjąc je odpowiednią ilość razy. Nawet stosując najdroższe preparaty modelujące nie osiągniemy olśniewającego efektu, jeśli nasze włosy zwyczajnie nie będą umyte. Pamiętajmy o tym, na co dzień. A bez
względu na rodzaj włosów, jaki mamy, nie będziemy musieli wstydzić się tego, co nosimy na naszych głowach.

mwmedia

Scroll to Top
Scroll to Top