Jak dobierać biżuterię

Jak dobierać biżuterię do stroju?

Dobrze dobrane kolczyki czy bransoletka mogą doskonale podkreślić charakter całej stylizacji i ją uzupełnić. Wiele kobiet ma jednak problemy z właściwym zestawianiem dodatków do garderoby czy okazji. Jakie są więc najważniejsze zasady dobierania biżuterii do stroju?

Biżuteria na miarę

Kobiety uwielbiają biżuterię – piękne ozdoby podkreślają naszą urodę, a dodatkowo świetnie uzupełniają strój. Kolczyki, naszyjniki, bransoletki, pierścionki, łańcuszki i broszki – wybór jest ogromny, dlatego każda z pań może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zdarza się również, że biżuteria symbolizuje ważne wydarzenia z naszego życia, np. pierścionek zaręczynowy, obrączka, czy bransoletka wręczona przez męża z okazji narodzin dziecka. Zazwyczaj tego typu ozdoby mają nie tylko walor estetyczny, ale również duże znaczenie sentymentalne i są najbardziej cenne z całej kolekcji kosztowności, a przez to najchętniej przez nas noszone. Oczywiście ważne jest, aby ozdoby odzwierciedlały nasz charakter, dlatego warto podczas wyboru kierować się swoim gustem. Niektóre firmy jubilerskie, jak np. La Marqueuse, oferują pomoc w dobieraniu biżuterii zgodnie z osobowością właścicielki – ozdoby takie wykonywane są ręcznie i zgodnie z polską tradycją złotniczą, co czyni je wyjątkowymi. Niezależnie jednak od własnych preferencji, warto poznać podstawowe zasady łączenia biżuterii ze strojem.

Spójna całość

Do najczęściej popełnianych błędów podczas dobierania biżuterii jest niedostosowanie stylistyczne ozdób z elementami garderoby, a więc np. łączenie bogato zdobionych kolczyków bądź naszyjnika z jeansami i klasyczną koszulką. Równie źle wygląda tego typu biżuteria z typowym strojem biurowym. Pamiętajmy więc, że wysadzana kamieniami kolia to rozwiązanie tylko na wielkie wyjścia wieczorem. Na co dzień i do pracy lepiej wybierać skromniejsze łańcuszki czy bransoletki – będzie to nie tylko bardziej estetyczne, ale również wygodniejsze.

Mniej znaczy więcej

Podczas dobierania ozdób do stroju starajmy się zachować umiar, nawet jeśli kolczyki i naszyjnik pochodzą z tego samego zestawu – ta zasada dotyczy przede wszystkim biżuterii bogato zdobionej. Do strojnych kolczyków lepiej dobrać delikatny łańcuszek, który będzie do niego pasował, niż równie okazałą kolię. Decydując się na kilka dodatków pamiętajmy, aby były one wykonane z tego samego metalu – bransoletka w kolorze żółtego złota i srebrny naszyjnik oraz pierścionki po prostu do siebie nie pasują. Jeśli mamy wątpliwości, czy dodatkowy element będzie dobrym rozwiązaniem, lepiej z niego zrezygnować.

Jak dbać o biżuterię?

Aby kolczyki, łańcuszki czy bransoletki stanowiły prawdziwą ozdobę stroju, trzeba o nie odpowiednio dbać. Biżuterię należy regularnie czyścić i przechowywać w specjalnych pudełkach, najlepiej oddzielnie, aby nie dopuścić do splątania się łańcuszków. Pamiętajmy też, że perfumy mogą powodować przebarwienia na kamieniach i srebrze, a tłuste kosmetyki (kremy czy podkłady) zostawiają na nich mało estetyczne ślady.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również