Adobestock 78609109 Dieta sokowa po co i dla kogo

Dieta sokowa – po co i dla kogo?

W obecnej dobie jesteśmy świadkami niespotykanej popularności wszelkiego rodzaju diet i kuracji odchudzających, wyszczuplających, poprawiających samopoczucie lub oczyszczających nasz organizm z toksyn. A wszystko to dosłownie o parę kliknięć myszką.

Nigdy dotąd ludzkość nie miała tak wielu planów żywieniowych do wyboru. Mamy do czynienia z klęską urodzaju w tej dziedzinie i osoba, która dopiero chce zmienić coś w swoim odżywianiu, często nie wie, jak do tematu się zabrać i z czym to się, nomen omen, je.

Dlatego, aby nie zwiększać konfuzji mnogością opcji, poświęcimy ten krótki artykuł jedynie diecie sokowej. Jak sugeruje nazwa, dieta sokowa polega na zastąpieniu wszystkich posiłków stałych napojami. Nie ma mowy oczywiście o wysoko przetworzonych napojach, od których uginają się półki sklepowe albo którymi raczą nas restauracje typu fast food. Taka kuracja składa się wyłącznie z soków i koktajli, a te tylko z warzyw i owoców, chociaż z przewagą tych pierwszych. Soki są świeżo wyciskane, a koktajle przygotowywane na bazie czystej wody.

Główny cel diety sokowej to detoks. Pozwala ona oczyścić układ pokarmowy z zalegających w nim złogów, a co za tym idzie oczyścić cały organizm. Ważna jest odpowiednia ilość błonnika, która zapobiegnie zaparciom i ułatwi oczyszczanie przewodu pokarmowego. Dieta ta poprawia też samopoczucie, dodaje witalności, polepsza stan naszej skóry, włosów i paznokci i stanowi świetny początek walki ze zbędnymi kilogramami.

Sok sokowi nierówny

Aby dieta sokowa była pełnowartościowym sposobem na odżywienie organizmu, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie składniki przygotowywanych płynów. Muszą one przez czas trwania kuracji pokrywać wszelkie zapotrzebowanie ciała na mikro- i makroelementy, węglowodany, białka, tłuszcze i witaminy. W tym celu warto skonsultować się z dietetykiem. Należy też upewnić się, że spełniamy wymagania zdrowotne – dieta sokowa przeznaczona jest dla osób bez problemów ze zdrowiem, chorób układu krążenia, nerek czy zaburzeń odżywiania. Przed rozpoczęciem diety można zasięgnąć opinii lekarza.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie soków. Powinny być tłoczone na zimno – to znaczy, że należy unikać nagrzewania się soku i narzędzi, których używamy podczas jego tłoczenia, ponieważ powoduje to utlenianie się zawartych w płynie substancji odżywczych i znacząco obniża jego wartość dla naszego organizmu. Jeżeli chcecie spróbować diety sokowej, a nie macie narzędzi do samodzielnego przygotowania soków albo nie wiecie jak ją odpowiednio skomponować, możecie skorzystać z gotowych ofert w internecie i zamówić taką dietę prosto do domu.

Samym sokiem żyje człowiek

Na diecie sokowej wolno nam wypić herbatę lub kawę, ale najlepsze efekty osiąga się, ograniczając się jedynie do soków i koktajli w roli posiłków i czystej wody do popicia. Dietę taką można stosować tylko przez kilka dni, ale nie ma dolnej granicy – nawet jednodniowy detoks sokowy, może poprawić nasze samopoczucie.

Kilkudniowa dieta sokowa pozwala pozbyć się paru zbędnych kilogramów, ale jeżeli utrata wagi ma być trwała i nie chcemy efektu jojo, nie możemy po jej zakończeniu wrócić do starego sposobu odżywiania. Za to inna, długoterminowa dieta, poprzedzona sokowym detoksem, będzie o wiele łatwiejsza do rozpoczęcia i przyniesie lepszy efekt.

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link