rajstop baletowych

Czym się kierować podczas wyboru rajstop baletowych?

Balet to bardzo wymagający rodzaj tańca, a występy poprzedzone są ciężkimi treningami oraz wieloma wyrzeczeniami. Oprócz wysoko rozwiniętych umiejętności fizycznych w balecie ważny jest również odpowiedni strój. Szczególnie istotny jest wybór rajstop, które nie będą ograniczały ruchów i pozwolą wykonywać skomplikowane figury taneczne. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając rajstopy baletowe?

Czym charakteryzują się rajstopy baletowe?

W tańcu największą pracę wykonują nogi i to one najbardziej narażone są na kontuzje, otarcia i mikrourazy. Mimo że to baletki mają za zadanie stabilizować stopę, to odpowiednio dobrane rajstopy również mogą uchronić przed urazami. Od tradycyjnych rajstop noszonych na co dzień różnią się przede wszystkim sposobem wykonania oraz użytym materiałem. Muszą one być dopasowane do tancerki i ściśle przylegać do ciała, dlatego tak ważne jest to, aby były maksymalnie elastyczne. Warto więc postawić na specjalną kolekcję produktów dla tancerzy, jak na przykład rajstopy baletowe Fiore. W ofercie można znaleźć różne warianty, które sprawdzą się zarówno podczas treningów, jak i ważnych występów przed liczną widownią.

Jakie rajstopy baletowe wybrać?

Wśród dostępnych wariantów na rynku można znaleźć modele różniące się kolorem oraz sposobem wykończenia. Wszystko to zależy od własnych upodobań, jednak niektóre z cech muszą posiadać wszystkie rajstopy baletowe. Podczas zakupu należy przede wszystkim zwracać uwagę na kilka istotnych:

  • Materiał – rajstopy baletowe muszą być wykonane z miękkiego, elastycznego materiału. Powinny ściśle przylegać do ciała, nie ograniczać ruchów oraz nie zsuwać się podczas tańca. Odpowiedni materiał ma także duże znaczenie dla komfortu, co przy wielogodzinnych treningach jest istotne dla wygody tancerki.
  • Krój – rajstopy baletowe są zaprojektowane nieco inaczej niż standardowe modele. Posiadają wzmocniony klin oraz bawełniane podszycie, dzięki czemu nawet przy intensywnych ruchach nie pękną w kroku. Niektóre modele posiadają dziurę na stopie, która umożliwia łatwiejsze zabezpieczenie palców w razie kontuzji.
  • Kolor – na rynku dostępne są różne warianty kolorystyczne rajstop, jednak najpopularniejsze z nich występują w kolorze czarnym, białym i cielistym. Dobranie rajstop do koloru baletek optycznie wydłuża stopę, dlatego zazwyczaj stosuje się rajstopy w tej samej wersji kolorystycznej i o mocnym kryciu.
  • Jakość – na rajstopach baletowych nie można oszczędzać, jednak nie oznacza to, że modele z najwyższej półki są najlepsze. Rajstopy muszą jednak wyróżniać się doskonałą trwałością, żeby mogły wytrzymać ciągły ruch.

Wybierając rajstopy, trzeba brać pod uwagę rozmiar, gdyż tylko odpowiednie dopasowanie do sylwetki sprawi, że należycie spełnią swoją funkcję. Ze względu na dużą elastyczność lepiej wybrać o rozmiar mniejsze, gdyż za duże mogą się zsuwać podczas tańca. Kolor jest już kwestią indywidualną – zależy od stroju i efektu, jaki ma zostać uzyskany podczas występu na scenie.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również