dobrą tkaninę

Po czym poznać dobrą tkaninę?

Często w sklepach odrzucamy ubrania o ciekawym kroju przez materiał, z którego zostały wykonane. Nie każdy jednak ma wystarczająco dużą wprawę, aby bez problemu wybrać lepszy gatunek. Jest wiele sposobów – najpopularniejszy „na dotyk” jest najtrudniej wytłumaczyć i bez lat spędzonych na obcowaniu z materiałami może być nam trudno go zastosować. W takim razie czym się kierować?

Tkanina czy dzianina?

Słowo „tkanina” często jest używane zamiennie ze słowem „materiał” jednak nie powinno. Tkaniny są wykorzystywane produkcji koszul, marynarek czy dżinsów i powstają z dwóch układów nitek, które się ze sobą przeplatają. Dzianiny to wyroby włókiennicze, tworzone z jednej nitki – tak samo jak przy robieniu na drutach. Z dzianin robi się swetry, skarpetki czy dresy. A materiały to i dzianiny i tkaniny. Taka językowa różnica na początek. Dzięki temu jesteśmy w stanie przewidzieć w jaki sposób i do czego możemy przeznaczyć dany materiał. Samych rodzajów tkanin i materiałów są dziesiątki. Najbardziej znane to:

Szyfon, który jest lekką, nieco przezroczystą, miękka tkaniną, którą zwykle stosuje się do bluzek czy sukienek. Wytwarza się ją z jedwabiu (sztucznego i naturalnego).

Len, który jest naturalną tkaniną o splocie płóciennym z lnu, który ma charakterystyczną fakturę. Jest bardzo przewiewna, więc stosuje się ją do koszul, bluzek, spódnic, sukienek, a także męskich garniturów. Jako, że jej grubość jest różna można ją stosować także w produkcji obrusów.

Aksamit, czyli gęsty, miękki materiał, który pięknie się układa, więc stosuje się go do kostiumów i płaszczy. Wyróżnia się jego trzy rodzaje: aksamit, welur i plusz. Niewprawne oko pozna go po tym, że z jednej strony jest gładki, a z drugiej ma „włos”.

Tak naprawdę jeszcze mamy bawełnę, dżins, flanele, koronki, krepy, satyny sukno… i wiele, wiele innych.

Zasady kupowania ubrań dobrej jakości

Wybieranie sztucznych materiałów wcale nie jest złym pomysłem. Czasami jest koniecznością, np. dla alergików, ale trzeba wybrać taki, który będzie dobrej jakości. Przede wszystkim po jego naciągnięciu, powinien wrócić do pierwotnego kształtu. Nie powinna się też elektryzować, czyli nieprzyjemnie przylegać do skóry. Nie bójmy się też domieszek materiałów. Czysta wełna nie będzie przyjemna dla skóry, więc lepiej kupić sweter, który w swoim składzie ma domieszkę akrylu. Podobnie jest z dżinsem – powinien mieć domieszkę lycry. „Czyste” materiały, np. bawełna, będą się bardzo gniotły, więc jeśli nie lubimy prasować to lepiej zdecydować się na bawełnę z domieszką innego materiału. Podobna sytuacja jest z ubraniami lnianymi, które świetnie sprawdzają się podczas upalnych wakacji, ale trzeba je często prasować. „Czyste” tkaniny mają jeszcze jedną wadę. Trzeba bardzo uważać podczas ich prania. Zwykle są bardzo delikatne i nie można ich prać w zbyt wysokiej temperaturze.

Po kilkukrotnych zakupach, podczas których zwrócimy uwagę na to w jaki sposób zachowuje się dana tkanina, z łatwością zaczniemy odróżniać jej jakość na „dotyk”. Jeśli materiał drapie albo ma nierówny splot to lepiej zrezygnować z zakupu takiego ubrania. Poza tym część krawców uważa, że nie istnieje coś takiego jak zły materiał – każdy jest dobry, ale w zależności od tego do czego zostanie wykorzystany.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę www.ajozwiak.com/ – hurtownię tkanin i materiałów.

Scroll to Top
Scroll to Top