Czy opryszczką można się zarazić? Odpowiadamy

Opryszczka jest przykładem dość popularnej choroby wywoływanej przez wirus HSV. Powszechnie spotykana nazwa to tzw. zimno. Stanowi to zarówno problem estetyczny, jak i może doprowadzic do pojawienia się komplikacji zdrowotnych. W jaki sposób objawia się zarażenie wirusem opryszczki? Jak można się nią zarazić i jak długo trwa? Jak możesz wesprzeć swój organizm w walce z popularnie nazywanym zimnem? Poniżej znajdziesz garść praktycznych porad, które powinny dostarczyć Ci garści podstawowych informacji na ten temat.

  • Czy opryszczka jest zaraźliwa?
  • Poznaj przyczyny opryszczki
  • Jak sobie pomóc w leczeniu opryszczki?

Czy opryszczka jest zaraźliwa?

Pęcherzyki, które pojawiają się w okolicy warg to wykwity opryszczki. Po kilku dniach z reguły ulegają zamianie w strup, który finalnie odpada.

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, czy opryszczką można łatwo się zarazić. W trosce o rozwianie wszelkich wątpliwości odpowiadamy. Opryszczka jest zaraźliwa od chwili pojawienia się pierwszych objawów, które można dostrzec lub wyczuć w okolicach ust. Można wówczas odczuwać takie nieprzyjemne objawy jak uczucie mrowienia czy swędzenia. Koniec zarażania następuje w momencie całkowitego zagojenia się rany. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa należy często myć ręce, nie dotykać ust oraz unikać całowania się z innymi osobami oraz nawiązywania intymnych kontaktów do czasu wygojenia. Dzięki temu znacznie zredukujesz ryzyko zakażenia innej osoby. Higiena to podstawa! Warto też zapanować nad nawykowym dotykaniem okolic, w których pojawiają się wykwity.

Poznaj przyczyny opryszczki

Za pojawieniem się opryszczki stoi podłoże wirusowe. Mowa tutaj o wirusie HSV, który prowadzi do pojawienia się opryszczki wywołuje także ospę i półpaśca. Do zakażenia może dojść podczas kontaktu z osobą chorą lub też taką, która jest zakażona bezobjawowo. Dochodzi do tego np. podczas korzystania ze wspólnych sztućców.  Zakażenie następuje w ramach kontaktu z błonami śluzowymi lub w ramach uszkodzonej skóry. Oznacza to, że kontakt ze śliną lub powierzchnią wokół rany może wygenerować pojawienie się zakażenia. Co ciekawe, statystyki jednoznacznie dowodzą, że w przypadku opryszczki wargowej zdecydowanie częściej chorują kobiety. Rozwinięcie się wirusa może być  bardziej prawdopodobne w przypadku osłabienia organizmu.

Jak sobie pomóc w leczeniu opryszczki?

Teraz, kiedy wiesz już jak objawia się opryszczka, jak przedstawia się kwestia jak zaraźliwości na inne osoby – warto teraz poznać skuteczne sposoby, które pozwolą szybciej uporać się z tym problemem.

Wysoce skutecznym sposobem, który pozwala nie tylko sprawniej wyleczyć opryszczkę, ale i dyskretnie ją zamaskować są specjalne plastry na opryszczkę. Dostaniesz je z łatwością w każdej aptece – zarówno stacjonarnej jak i internetowej. Poza wsparciem w procesie leczenia możesz też liczyć na ukrycie wykwitów. Plasterki są bowiem okrągłe i mają cielisty kolor, dzięki czemu doskonale stapiają się ze skórą. Używając tych produktów możesz także liczyć na to, że ograniczysz ryzyko dostawania się bakterii i wszelkich zanieczyszczeń z zewnątrz. Regularna wymiana zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli Ci oczekiwać satysfakcjonujących efektów i estetycznego wyglądu. Zastosowanie takich plastrów pomoże Ci także powstrzymać się od rozdrapywania ran.

Powyższy poradnik powinien udzielić Ci odpowiedzi na pytania dotyczące opryszczki. Wiedząc już, jak można się nią zarazić, jakie są jej objawy oraz co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić – proces rekonwalescencji powinien przejść o wiele płynniej.

Materiał zewnętrzny

Scroll to Top
Scroll to Top