Wielcy projektanci

Czy moda może być misją? Wielcy projektanci i ich świat.

Moda wbrew pozorom wydaje się być dziedziną wielowymiarową. Dla przeciętnej osoby, która na co dzień pragnie dobrze wyglądać, a do tego mieć swobodę użytkowania względem założonych na swoje ciało ubrań, moda jest właśnie tym fizycznym czynnikiem. Elementami garderoby, które razem mają współgrać. Z drugiej jednak strony, wciąż wielu zastanawia się nad tym czy modę można nazwać sztuką, a co za tym idzie, w jakim kierunku podąża, czy jest misją?

Świat projektantów

Wielkich projektantów na świecie mieliśmy i wciąż mamy. Nie sposób nie wspomnieć chociażby  o takich personach jak Giorgio Armani, Coco Chanel, Christian Dior, Dolce&Gabbana, Calvin Klein, Miuccia Prada, Teresa Rosati, Maciej Zień jak i wielu innych. Każdy ma swoją markę, która znana jest na całym świecie. Moda wedle każdego z nich, ma ten sam wymiar wewnętrzny, ale zupełnie inny zewnętrzny. Wszyscy dążą do tego, by przeforsować swoje pomysły, niekiedy totalnie odmienne od tego co widzimy na co dzień na ulicach. Ale jednak wciąż zyskujące na popularności i znajdujące wielkie grono fanów, przede wśród gwiazd, celebrytów i wszystkich innych osób publicznych.

Moda czy współczesna sztuka?

To marki, które nam „zwykłym” kojarzą się raczej z luksusem i futurystycznymi kompozycjami. Niekiedy oglądając pokazy mody tych najznamienitszych projektantów, odnosimy wrażenie, że nie jest to ubranie, które kiedykolwiek ktoś mógłby założyć. Obiektywnie jednak uznawane są za przepięknie i wyznaczające nowe trendy w świecie mody. Zastanawiamy się więc jak cienka staje się granica pomiędzy modą a sztuką i czy tak naprawdę misją wszystkich projektantów, nie jest zniwelowanie tej granicy? Teoretycznie są to składowe naszych codziennych stylizacji, ale patrząc na niektóre z nich, zyskujemy wrażenie, że projektant nie myślał o nas, tylko o tym co wzbudzi zainteresowanie. Zaszokuje, będzie prowokacyjne, wzbudzi zachwyt a może nawet obrzydzenie i wątpliwość, gdzie kończy się dobry smak i gust, a zaczyna kicz. Może więc ta zewnętrzna otoczka, że chodzi o nasz codzienny ubiór i dobry wygląd, jest tak naprawdę misją by modę w końcu zaliczyć do dziedziny sztuki.

Inspiracje w modzie

Na świecie znajdziemy nie jedną wystawę, która z założenia ma dotyczyć mody. Jednak gdy spojrzeć na zastosowane materiały, na uzyskane formy, kształty i zajrzeć w głąb inspiracji, na różne sposoby interpretując to co przedstawione, tak jak właśnie to robimy ze sztuką, wydaje się , że granica między stricte modą a sztuką zaczyna się coraz bardziej zacierać. Niewątpliwie to co wychodzi spod rąk projektantów jest owocem ciężkiej pracy. Jest kompletnym tworem, na który składa się wybór materiałów, projekt, wykonanie, poprawki aż do uzyskania ostatecznej formy, która przede wszystkim ma odpowiadać koncepcji jej właściciela. Świat wielkich projektantów wobec tego oblicza wydaje się być poniekąd właśnie misją. Ma na celu łamać konwenanse, proponować coraz to nowsze elementy. Tworzyć z materiałów, których celem jest zastosowanie zupełnie inne niż odzież. Świat mody przestał już być tylko i wyłącznie odzieniem, które ma nas upodabniać do innych, a jednocześnie wyróżniać w tłumie.

Autorka artykułu, Maria, pracuje jako stylistka w Molly.pl, śledzi na bieżąco trendy na światowych pokazach mody.

Scroll to Top
Scroll to Top