Czy kolposkopia wykryje raka?

Kolposkopia to specjalistyczne badanie ginekologiczne przeznaczone dla kobiet w każdym wieku, Jest badaniem bardziej dokładnym niż cytologia, Możemy wykonać je w wybranych gabinetach ginekologicznych. Na czym polega to badanie?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest kolposkopia szyjki macicy
  • jak przygotować się do badania
  • jak wygląda badanie i jakie są wskazania do kolposkopii
  • jak znaleźć gabinety wykonujące kolposkopię w naszej okolicy

Czym jest kolposkopia szyjki macicy?

Kolposkopia jest nieinwazyjnym badaniem, mającym na celu ocenę dolnego odcinka dróg rodnych. Jest bardzo ważnym badaniem ginekologicznym. Pozwala precyzyjnie i skutecznie zdiagnozować u kobiet zmiany spowodowane przez zakażenie wirusem HPV.

Kolposkopia szyjki macicy to badanie nabłonka po uprzednim wybarwieniu go odpowiednimi substancjami (komórki przednowotworowe powodują zmianę przejrzystości nabłonka czyli tzw. powodują tzw. zbielenie) w celu wykrycia stanów przednowotworowych. Wykonywane jest w fotelu ginekologicznym. Czas trwania badania to najczęściej 10-15 min. Jest ono bezbolesne. W razie konieczności pobrania próbek materiału możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Kolposkopia może być wykonana przy pomocy wideokolposkopu, który korzysta z algorytmów AI do rozpoznawania zmian w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nie trzeba czekać na wynik. Dodatkowym badaniem może być badanie oporu szyjki macicy, (w chorej tkance obniża się opór elektryczny) – urządzeniem ZedScan

Kolejnym rodzajem wybarwiania jest wykorzystanie błękitu metylenowego.

W czasie badania ginekolog używając aplikatora nasączonego barwnikiem dotyka szyjki macicy i ocenia zmianę zabarwienia. Jeżeli ma kolor brązowy lub zielony – jest to informacja o niskim ryzyku poważnych zmian. W przypadku koloru niebieskiego, niebiesko-czarnego lub czarnego – wysokim.  

W razie wykrycia zmian dużego stopnia (HSIL), konieczne jest leczenie operacyjne. Może ono być wykonane metodą elektrokonizacji (LEEP), czyli wycięcia fragmentu szyjki macicy pętlą elektryczną. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Usunięty fragment jest następnie wysyłany do badania histopatologicznego. 

 

Stan przedrakowy oraz rak szyjki macicy we wczesnym stadium jest prawie zawsze wyleczalny. Z tego powodu regularne badania, w tym kolposkopia są cennym elementem profilaktyki raka szyjki macicy. 

Jak wygląda przygotowanie do kolposkopii powierzchni szyjki macicy i samo badanie w obrębie szyjki macicy?

Na kilka dni przed badaniem niewskazane jest uprawianie seksu, stosowanie globulek dopochwowych oraz dokonywanie irygacji pochwy. Badania nie wykonujemy w czasie miesiączki i leczenia preparatami dopochwowymi. Najlepiej zgłosić się pomiędzy 10, a 20 dniem cyklu.

jak wspominaliśmy, kolposkopia jest wykonywana w gabinecie ginekologicznym przy pomocy kolposkopu, który umożliwia ocenę dróg rodnych nawet przy 50 krotnym powiększeniu. Dzięki temu ocena zmian nabłonka i obrazu naczyń krwionośnych jest bardziej dokładna niż w trakcie tradycyjnego badania.

Na początku ginekolog wprowadza do pochwy wziernik ginekologiczny i przystępuje do badania – ocenia wydzielinę z dróg rodnych. Następnie ocenia nabłonek szyjki macicy, pochwę i srom. Później przemywa nabłonek roztworem kwasu octowego i płynem Lugola. Naczynia krwionośne są oceniane pod kątem wybarwień.

Dzięki swojej dokładności kolposkopia pozwala na wykrycie wiele nieprawidłowości w narządach płciowych kobiety i jest w pełni bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?

Najczęstszym wskazaniem do kolposkopii jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego. Inną przyczyną wykonywania tego badania może być dodatni wynik testu na obecność wirusa HPV. Kolposkopia często jest wykonywana również jako badanie kontrolne po zabiegach LEEP.

Ginekolodzy zalecają kolposkopię także po zabiegach LEEP, usuwających zmiany przedrakowe w szyjce macicy.

Kolposkopia z weryfikacją histopatologiczną – zmiany w szyjce macicy

W przypadku, gdy lekarz zauważy zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (HSIL) lub niskiego stopnia (LSIL), pobiera wycinek tkanki do badania histopatologicznego (wykonuje biopsję). Wtedy mamy do czynienia z kolposkopią z weryfikacją histopatologiczną. Na podstawie wyniku biopsji ustalane jest dalsze leczenie.

Kolposkopia Wrocław, ginekolog Wrocław, cytologia – jak znaleźć?

Jeżeli szukamy placówki do diagnostyki do powszechnych zaburzeń w ginekologii (zaburzenia miesiączkowania), potrzebna nam jest diagnostyka zaburzeń hormonalnych, chcemy zbadać naszą szyjkę macicy np. przy pomocy kolposkopii lub wykonać badanie prenatalne potrzebujemy odpowiedniego gabinetu ginekologicznego. Najlepiej jest w takiej sytuacji popytać znajomych, czy nie mają do polecenia zaufanego gabinetu ginekologicznego. Wtedy będziemy mieli informację z „pierwszej ręki” czy dana klinika lub lekarz spełni nasze oczekiwania. Jeżeli nie mamy się do kogo zwrócić, warto skorzystać z opinii w wyszukiwarce internetowej lub w mediach społecznościowych. Po wpisaniu np. „kolposkopia Wrocław” zobaczymy listę gabinetów i klinik wykonujących tę usługę w naszej okolicy. Wystarczy przeanalizować ich ofertę, ceny i opinie klientów i wybrać najlepszy dla siebie gabinet. 

Kolposkopia jest badaniem, które może nam uratować zdrowie, a nawet życie, dlatego warto je wykonywać regularnie i pamiętać o nim. Dzięki temu unikniemy stresu i problemów w przyszłości. 

Zapraszamy do Centrum FemiMea gdzie znajdzie się dobry ginekolog wrocław który wykona kolposkopię. 

Materiał zewnętrzny

Scroll to Top
Scroll to Top