Czy kolagen pomaga na zmarszczki?

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu młodzieńczego wyglądu prawdopodobnie słyszałaś już o kolagenie, czyli jednym z najważniejszych białek w organizmie.

Niestety, z wiekiem jego poziom zaczyna spadać co wpływa negatywnie na elastyczność skóry i pojawianie się zmarszczek. Według badań, poziom kolagenu zaczyna się obniżać już po 25 roku życia a na naszej twarzy mogą zacząć pojawiać się pierwsze oznaki starzenia. 

Dlatego dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy kolagen pomaga na zmarszczki i dlaczego jest tak ważny dla zachowania młodego i atrakcyjnego wyglądu.

Co to jest kolagen?

Kolagen jest białkiem, które stanowi około 30% białek w ludzkim organizmie. Jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, która występuje w naszych mięśniach, kościach, skórze i naczyniach krwionośnych. 

To właśnie kolagen odpowiada za utrzymanie prawidłowej struktury i elastyczności skóry, dlatego jest kluczowy dla zachowania młodzieńczego wyglądu skóry.

Niestety, z wiekiem poziom kolagenu w organizmie zaczyna maleć co prowadzi do utraty jędrności skóry oraz pojawiania się zmarszczek i innych oznak starzenia. Badania pokazują, że produkcja kolagenu maleje już od 25 roku życia i rocznie zmniejsza się o około 1%. 

Dlatego tak ważne jest uzupełnianie niedoboru kolagenu poprzez odpowiednią dietę, suplementy diety lub stosowanie kosmetyków zawierających kolagen.

Czy kolagen wygładza zmarszczki?

Kolagen wpływa na wygląd naszej skóry na kilka sposobów. Przede wszystkim nasila produkcję włókien kolagenowych, które są odpowiedzialne za elastyczność i napięcie skóry. Właśnie dzięki temu kolagen może pomóc w spłyceniu zmarszczek i poprawieniu ogólnego wyglądu skóry.

Badania przeprowadzone wśród kobiet wykazały, że regularna suplementacja kolagenu może poprawić nawilżenie skóry, zmniejszyć ilość zmarszczek i zwiększyć elastyczność skóry. Według badania przeprowadzonego przez National Institutes of Health osoby, które przyjmowały suplement kolagenu typu I przez 8 tygodni miały mniej zmarszczek, poprawie uległa także także elastyczność skóry. 

W innym badaniu przeprowadzonym przez Journal of Cosmetic Dermatology udowodniono, że suplementacja kolagenem morskim przez 90 dni zwiększyła nawilżenie skóry i wyraźnie poprawiła jej elastyczność.

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Wybór odpowiedniego kolagenu na zmarszczki zależy od preferencji oraz indywidualnych potrzeb. 

Kolagen typu I i III jest obecny przede wszystkim w skórze, włosach i paznokciach przez co jest najczęściej stosowany w kosmetykach. Kolagen typu II występuje w chrząstkach i może być przydatny dla osób z problemami stawowymi. 

Kolagen możemy rozróżnić także na takie formy jak kolagen rybi, wieprzowy lub wołowy oraz kolagen hydrolizowany. Dostępne są również suplementy diety z wysoką zawartością kolagenu jak premium collagen 5000 (https://medsense.pl/premium-collagen-5000/) czy collagen select (https://vesmed.pl/collagen-select/).  

Kolagen naturalny (kolagen rybi)

Kolagen rybi uważany jest za najbardziej wartościowy ze względu na to, że jest najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego. Jest to kolagen typu I, który stanowi około 90% kolagenu w skórze, włosach i paznokciach. 

Kolagen rybi posiada także mniejsze cząsteczki niż kolagen wieprzowy czy wołowy co pozwala na jego lepsze wchłanianie przez organizm. Ponadto, kolagen rybi jest bogaty w aminokwasy takie jak glicyna i prolina, które są kluczowe dla produkcji kolagenu w organizmie. 

Dlatego też, kolagen rybi ma przewagę nad kolagenem wieprzowym czy wołowym w walce ze zmarszczkami i utrzymaniem zdrowej skóry, włosów i paznokci.

Kolagen wieprzowy/wołowy

Kolagen wieprzowy i wołowy są mniej wartościowe ze względu na różnice w ich strukturze i składzie aminokwasowym w porównaniu do kolagenu ludzkiego i rybiego. 

Kolagen wieprzowy i wołowy są bogatsze w aminokwasy, które nie występują w ludzkim kolagenie co może prowadzić do powstawania nietypowych struktur białkowych w skórze i osłabiać jego właściwości odżywcze i regeneracyjne. 

Ponadto, kolagen wieprzowy i wołowy są często przetwarzane chemicznie co może mieć negatywny wpływ na ich jakość i wpływać negatywnie na skórę. W porównaniu z kolagenem rybim, kolagen wołowy i wieprzowy zawierają mniejsze ilości hydroksyproliny i hydroksylizyny, które są kluczowe dla odbudowy kolagenu w skórze.

Suplementy diety na bazie kolagenu

Na rynku dostępne są również suplementy diety na bazie kolagenu, które zawierają kolagen w połączeniu z witaminą C lub innymi naturalnymi składnikami. 

Przykładami takich preparatów są np. Premium Collagen 5000 lub Collagen Select. Ich stosowanie jest proste i polega na rozpuszczeniu odpowiedniej porcji w wodzie lub innym napoju. 

Suplementy te zawierają różne formy kolagenu, w tym naturalny kolagen morski (premium collagen 5000) oraz hydrolizowany kolagen (collagen select). Dzięki temu mogą wspierać zarówno stan skóry jak i stawy, kości oraz włosy i paznokcie.

Po jakim czasie widac efekty picia kolagenu?

To jak szybko zauważymy efekty picia kolagenu zależy od wielu czynników takich jak wiek, styl życia czy jakość spożywanego kolagenu. Aby uzyskać widoczne rezultaty zaleca się systematycznie dostarczać organizmowi kolagen przez co najmniej 3-4 miesiące. 

Ważne jest również, aby wybierać preparaty zawierające wysoką jakość kolagenu w odpowiednich ilościach, dostosowanych do potrzeb organizmu. Warto pamiętać, że kolagen nie działa natychmiastowo a jego regularne stosowanie przyczynia się do stopniowej poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci. 

Ile kolagenu dziennie na zmarszczki?

Według badań naukowych, zalecana dzienna dawka kolagenu wynosi od 2,5 do 10 gramów w zależności od źródła jego pochodzenia. Dla osiągnięcia korzystnych efektów w postaci spłycenia zmarszczek zazwyczaj zaleca się spożywanie od 2,5 do 5 gramów kolagenu dziennie.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że skuteczność kolagenu zależy nie tylko od jego dawki, ale również od regularności jego spożywania oraz jakości produktu. Niektóre źródła wskazują, że regularne spożywanie kolagenu już przez 8-12 tygodni może przynieść pozytywne efekty w postaci wygładzenia skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek. 

Skutki niedoboru kolagenu

Niedobór kolagenu w organizmie może prowadzić do szeregu negatywnych skutków dla naszego zdrowia i urody. Wraz z wiekiem i w wyniku innych czynników jak palenie, nadmierne opalanie czy niewłaściwe odżywianie produkcja kolagenu przez organizm spada. 

Niedobór kolagenu może prowadzić do osłabienia i utraty elastyczności skóry prowadząc do powstawania zmarszczek, cellulitu i rozstępów. Ponadto, zbyt mała ilość kolagenu może prowadzić do osłabienia kości, stawów i mięśni oraz wpływać niekorzystnie na stan włosów i paznokci. 

Dlatego tak ważne jest, aby dbać o regularne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kolagenu, zarówno poprzez właściwe odżywianie jak i stosowanie odpowiednich suplementów diety.

Najczęstsze przyczyny niedoboru kolagenu to:

  • Zmarszczki i utrata jędrności skóry
  • Łamliwe paznokcie
  • Wypadanie włosów
  • Słabsze stawy i kości
  • Problemy z trawieniem
  • Osłabienie mięśni
  • Zwiększone ryzyko kontuzji
  • Dłuższe gojenie się ran
  • Zmniejszona elastyczność skóry

Czy kolagen pomaga na zmarszczki – Podsumowanie

Kolagen jest niezwykle ważnym składnikiem dla naszej skóry odpowiadającym za jej elastyczność i jędrność. Niestety, wraz z wiekiem jego produkcja w organizmie spada co prowadzi do powstawania zmarszczek i innych oznak starzenia.

W takiej sytuacji warto pomyśleć o suplementacji kolagenu, aby uzupełnić jego niedobór w organizmie. Na rynku dostępne są kompleksowe preparaty z kolagenem jak premium collagen 5000 lub collagen select zawierające wysokiej jakości składniki działające korzystnie na stan skóry i redukcję zmarszczek. 

Materiał zewnętrzny

Scroll to Top
Scroll to Top