diamenty

Czy czystość i barwa kamienia ma wpływ na jego cenę?

Kamienie szlachetne zawsze będą miały realną wartość, niezależnie od kryzysów ekonomicznych, zawirowań historycznych, spadku cen papierów wartościowych lub kursów walut. Stanowią one pewnego rodzaju odrębną, uniwersalną walutę uznawaną na całym świecie. Kamienie szlachetne są dobrą inwestycją, nie wymagającą wiedzy ekonomicznej i pozbawioną ryzyka.

Każdy kto docenia wysokiej klasy biżuterię brylantową, powinien o niej pomyśleć jak o biżuterii inwestycyjnej. Ekskluzywna biżuteria np. taka ze sklepu Diamond Collection to nie tylko piękna ozdoba, ale także doskonała lokata.

Dobra inwestycja wymaga jednak pewnego przygotowania. Powinniśmy wiedzieć na co zwracać uwagę, aby zakupione przez nas brylanty rzeczywiście były wartościowe.
Do oceny jakości brylantów stosuje się system o nazwie 4C, który odpowiednio klasyfikuje brylanty. O wartości kamieni szlachetnych decydują cztery główne elementy diamentu:
– colour (barwa),
– clarity (czystość),
– cut (szlif),
– carat (karat – wielkość).

Diamenty o wspaniałej barwie, idealnej czystości, mistrzowskim szlifie i dużej masie należą do najrzadszych i najcenniejszych.

Pierwszą cechą klasyfikacji brylantu, która określa jego wartość oraz piękno jest barwa. Brylanty różnią się między sobą stopniem nasycenia żółtym odcieniem. Należy pamiętać, że im bardziej żółty jest kamień, tym gorsza jego jakość. Największą wartość mają te brylanty, które są całkowicie bezbarwne. Określa się je kamieniem czystej wody. Jednak absolutnie bezbarwne kamienie są wielką rzadkością w przyrodzie, co ma znaczny wpływ na ich wartość. Jeśli w brylancie pojawia się żółty odcień, to jego wartość spada w miarę wzrostu nasycenia kamienia odcieniem żółci.
Według międzynarodowego systemu gradacji barw, brylantom nadaje się literowe oznaczenia odpowiadające skali barw diamentów:
D,E – przezroczysty, bezbarwny
F,G – lekko niebieski lub biały
H,I,J – biały z ledwo zauważalnym odcieniem żółtym
K,L – bladożółty odcień
M,N – lekko żółtawy odcień
O,P,Q,R – wyraźny żółtawy odcień
S-Z – nasycony żółty odcień

Można również spotkać kolorowe diamenty, które także znajdziemy w sklepie Diamond Collection. Ich cena jest uzależniona od barwy, jednak najdroższe są te w odcieniach czerwieni i niebieskiego. Szczególnie rzadko spotykany jest czarny diament.

Drugą ważną cechą, która wpływa na wartość kamienia jest jego czystość. Diamenty posiadają zarówno wady wewnętrzne (zwane inkluzjami), jak i wady zewnętrzne czyli skazy. O przypisaniu diamentu do odpowiedniej klasy czystości decyduje nie tylko obecność defektów, ale także ich rozmieszczenie, wielkość, ilość, czy są łatwo widoczne i ich wpływ na brylancję (efekt świetlny w postaci iskrzących się odbić). W celu dokonania prawidłowej oceny czystości brylant zostaje poddany obserwacji w dziesięciokrotnym powiększeniu.

Wyróżnia się kilka klas czystości, według których dokonuje się klasyfikacji diamentu:
– F (flawless), najwyższa klasa czystości diamentu, bardzo rzadko spotykana, kamień jest bez żadnych skaz wewnętrznych,
– IF (internally flawless), kamień nie posiada defektów wewnętrznych, może posiadać drobne wady zewnętrzne, które da się usunąć przy polerowaniu,
– VVS (Very Very Small Inclusions), ledwo zauważalne, drobne i niegłębokie wady zewnętrzne, które dają się usunąć przy powtórnym polerowaniu,
– VS (Very Small Inclusions), niewielkie wady są widoczne w tafli i podstawie, w postaci małych piór i obłoków,
– SI (Small Inclusions), małe wrostki widoczne dobrze pod powiększeniem, ale bardzo rzadko nie gołym okiem,
– P1, wrostki widoczne gołym okiem, ale trudne do rozpoznania,
– P2, wrostki wyraźnie widoczne gołym okiem,
– P3, wrostki wyraźnie widoczne, mogą zajmować ponad 50% powierzchni kamienia.

Jak widać zarówno barwa, jak i czystość kamienia mają duży wpływ na jego wartość. Dlatego jeśli chcemy nie tylko pięknie się prezentować w biżuterii, ale także ulokować dobrze nasze pieniądze, decydujmy się na kamienie wysokiej jakości.

Scroll to Top
Scroll to Top