Diet 617756 1280 Kiedy jest czas na wizyt u dietetyka

Kiedy jest czas na wizytę u dietetyka?

Dietetyk jest specjalistą od spraw żywienia. Jego nadrzędnym zadaniem jest ochrona zdrowia a realizuje je poprzez układanie określonego, zawsze indywidualnego programu żywieniowego. Pacjenci, którzy zgłaszają się do dietetyka, oczekują więc „szytego na miarę” jadłospisu, którego stosowanie da określone rezultaty.

Okazuje się jednak, że nie tylko nadwaga i otyłość powinna być czynnikiem, z powodu którego pukamy do dietetyków. Owszem, redukcja tkanki tłuszczowej przebiega najsprawniej, kiedy dieta jest ściśle kontrolowana przez specjalistę natomiast wiedza i doświadczenie fachowca tego rodzaju przydaje się również w innych sytuacjach.

Dietetyk okazuje się być wręcz niezbędny, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Istnieje przecież szereg chorób, które zwalczane są stosowaniem właściwego jadłospisu. Odpowiednio dobrane składniki codziennego żywienia będą też likwidować niekorzystne dolegliwości, dobra dieta nie będzie również pogłębiać stadium schorzenia. Choroby, w których tak wielkie znaczenie na system naszego odżywiania to nie tylko te, które dotykają cały układ pokarmowy – to między innymi wrzody, zgaga, zaburzenia pracy wątroby, żołądka, jelit, trzustki, ale również te, które zaburzają pracę innych organów czy całego organizmu. Odpowiednią dietę zaleca się przy chorobie cukrzycowej, miażdżycy, podwyższonym ciśnieniu czy zaburzeniach gruczołu tarczycowego. Z porad dietetyków korzystają też zazwyczaj osoby, które borykają się z alergią pokarmową – w tej grupie, największa liczba pacjentów to dzieci, które wymagają specjalnej diety.

Można również śmiało powiedzieć, że właśnie teraz jest odpowiedni czas na wizytę u dietetyka dla każdego z nas. I nie chodzi wcale o problemy zdrowotne czy chęć uzyskania wymarzonej sylwetki. W czasach, kiedy na sklepowych półkach większość produktów spożywczych zawiera konserwanty i chemię, przyda się ktoś, kto wskaże nam zasady zdrowego odżywiania. To tym bardziej ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę najnowsze trendy – ekologia jest dzisiaj górą i coraz więcej z nas stara się prowadzić ekologiczny tryb życia, włączając w to odpowiednią, zbilansowaną dietę.

Indywidualny plan żywieniowy jest przydatny również tym, którzy chcą na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Weganie czy wegetarianie, którzy decydują się nie spożywać mięsa, powinni zaczerpnąć wiedzy na temat tego, czym mogą je zastąpić. Każdego dnia musimy przecież dostarczać do organizmu odpowiednią dawkę niezbędnych wartości odżywczych. Dla laików, znalezienie zamienników może być początkowo sporą trudnością.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że różnego rodzaju zmiany w naszym życiu wymagają także zmiany schematu komponowania codziennych posiłków. Przykładem może być ciąża czy okres karmienia piersią, ale również zmiana pracy i związane z tym wykonywanie nowych obowiązków zawodowych czy podjęcie się wyzwania, jakim jest wzmożona aktywność fizyczna.

Jedno jest pewne, zawsze jest odpowiedni czas na korzystanie z usług dietetyka. Niekiedy wizyty u tego specjalisty są koniecznością, ale coraz częściej doceniamy jego wiedzę i umiejętności w ramach zmiany systemu odżywiania, poprzez profilaktyczną chęć zmiany nawyków żywieniowych.

Artykuł powstał w oparciu o treści zawarte na stronie warszawskiego dietetyka – akademiazdrowegozywienia.pl

 

ModaiJa poleca również:

Copy link