Co zrobić z bąblem na stopie?

Pęcherze na stopach, zwane przez wiele osób bąblami, to dość częsta przypadłość u osób, które dużo i często chodzą. Powodów ich powstania może być całkiem sporo. Jednak bez względu na przyczynę to, jak leczyć bąble na stopach, zawsze jest takie samo. Jak dokładnie poradzić sobie ze wspomnianą dolegliwością? Co zrobić, gdy na skórze naszych stóp zauważymy niechcianą zmianę?

Co na bąble na stopach?

Dlaczego pojawiają się pęcherze na podbiciu stopy, na piętach czy na palcach? Wszystkiemu winne są źle dopasowane buty. I dotyczy to zarówno obuwia w rozmiarze zbyt małym, które mocno uciska stopę, jak i butów za dużych powodujących nieprzyjemne otarcia. Ale nawet wtedy, gdy buty są dobrane dobrze, ale jeszcze nie rozchodziliśmy ich odpowiednio, również może pojawić się problem. Wszystko to może bowiem prowadzić do naruszenia zdrowych, poprawnych struktur skóry i ostatecznie oddzielania się wierzchnich warstw naskórka od głębszych skórnych warstw. W ten sposób nasz organizm zabezpiecza obszar poddany działaniu niekorzystnych czynników.

Jakie są sposoby na otarcia na stopach i będące ich skutkiem bąble? Najłatwiej jest wtedy, gdy zmianę zaczniemy zwalczać na jej początkowym, niewielkim etapie. Wtedy to, jak pozbyć się bąbli na stopach, wymaga zazwyczaj wyłącznie oczyszczenia zmiany, zdezynfekowania jej, zabezpieczenia plastrem z opatrunkiem (który będziemy regularnie wymieniać!) oraz zmianie butów na te wygodniejsze.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy przebijać bąble na stopach. Nasze babcie regularnie stosowały tę metodę. Niestety, zazwyczaj działanie takie nie jest polecane. Po pierwsze dlatego, że płyn obecny pod zmianą zabezpiecza głębsze warstwy skóry, tworzy formę dodatkowej poduszki oddzielającej ją od powierzchni bąbla. Po drugie: po przebiciu otrzymujemy otwartą ranę do której łatwo mogą przedostać się niechciane drobnoustroje. Zwiększamy w ten sposób więc ryzyko infekcji.

Ale pozostaje temat: bąble na stopach co robić gdy przebiją się one same? Musimy koniecznie zadbać o regularne oczyszczanie powstałej ranki, jej dezynfekowanie i zabezpieczanie plastrem. do tego obserwujmy uważnie czy nie pojawiają się objawy infekcji, takie jak chociażby nadmierny wysięk ropny. Elementem tego, jak wyleczyć bąble na stopach po ich przebiciu w sposób bezpieczny i skuteczny będzie dodatkowo to, że nie wytniemy skóry będącej zewnętrzną częścią bąbla. Wiele osób chce to zrobić gdyż dochodzi do jej zadarcia i podwijania się. Jednak pamiętajmy, że nawet taka częściowo zadarta skóra nadal chroni głębsze warstwy naskórka.

Materiał zewnętrzny

Scroll to Top
Scroll to Top